Przełom w walce w obronie pszczół. Unia Europejska zakazuje trzech groźnych pestycydów

Unijne państwa zagłosowały w piątek za wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania trzech pestycydów groźnych dla pszczół. Wejdzie on w życie pod koniec tego roku.

Komisja Europejska jednoznacznie opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu stosowania trzech środków ochrony roślin. Dotyczyłby on trzech neonikotynoidów - tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny - które są groźne dla pszczół i powodują ich wymieranie.

Dotychczas od 2013 r. obowiązywały jedynie częściowe ograniczenia w stosowaniu tych środków. Teraz będzie można używać ich jedynie w szklarniach, gdzie kontakt pszczół z roślinami jest znacznie utrudniony.

Przeciwko zakazowi zagłosowały Czechy, Węgry, Rumunia i Dania. Polska wstrzymała się od głosu, podobnie jak Słowacja, Litwa, Łotwa, Finlandia, Belgia, Bułgaria i Chorwacja. Pozostałe państwa opowiedziały się za wprowadzeniem tych regulacji.

Zwolennicy kontra przeciwnicy

- Jest wystarczająca liczba dowodów z badań laboratoryjnych i terenowych świadczących o tym, że neonikotynoidy są groźne dla pszczół. Łączy się je także ze spadkiem populacji motyli, owadów wodnych i ptaków żywiących się insektami - mówi brytyjski biolog Dave Goulson z Uniwersytetu w Sussex. - Decyzja Unii Europejskiej jest logiczna - dodaje.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się szwajcarska firma Syngenta, zajmująca się produkcją środków ochrony roślin. Nazwała decyzję Komisji Europejskiej "rozczarowującą". Przedstawiciele Syngenty twierdzą, że "dowody wskazują, iż neonikotynoidy stanowią niewielkie zagrożenie dla zdrowia pszczół w porównaniu do braku jedzenia, chorób i zimnej pogody".

Ekolodzy obawiają się jednak, że decyzja Komisji Europejskiej, choć ważna, nie zapobiegniu wymierania pszczół. - W wyniku tego zakazu część rolników sięgnie po inne, również szkodliwe dla pszczół pestycydy i środki owadobójcze, których zakaz nie dotknie. A zastąpienie jednej toksycznej substancji inną nie jest rozwiązaniem - mówi Katarzyna Jagiełło, ekspertka Greenpeace ds. różnorodności biologicznej.

Więcej o:
Komentarze (47)
Unia Europejska w obronie pszczół. Zakaz stosowania trzech pestycydów
Zaloguj się
 • qqben

  Oceniono 22 razy 18

  Pszczół ubywa, bo ubywa kwiatów. Wszyscy golą trawniki, w miastach kładą kostkę a przy każdym możliwym asfalcie bzyczą kosy spalinowe. Utarło się że "ładnie" to wystrzyżone. Nie kośmy wszystkiego, zostawmy kilka metrów kwadratowych "chaszczy".

 • a.d.b

  Oceniono 15 razy 15

  Dwa lata temu- łan rzepaku zakwitł i po kilkudniowych ulewach ruszyły pszczoły. Jedno wielkie cudowne brzęczenie. Dzień później absolutna cisza. Zero pszczół. Nasiona zaprawione nikotynidem do siewu. Zginęła cała pasieka. Jabłek też nie było.

 • polakadam

  Oceniono 28 razy 14

  No jak to? Przecież debil szyszka ogłosił że trzeba czynić sobie Ziemię poddaną.....

 • yslsl

  Oceniono 15 razy 11

  YES!!!

 • proteusz33

  Oceniono 20 razy 10

  Przełom to będzie wtedy gdy ilość pszczół zacznie rosnąć

 • andrew1507

  Oceniono 19 razy 9

  Tluste zady pisiolskie boja sie odpowiedzialności karnej za Zamach Stanu, nawet oddadzą wszystko co nakradli, naobiecują zlote gory, falszuja wybory, moze będą strzelac do Suwerena byle tylko nie trafic przed prawe i sprawiedliwe sady i nie odsluchiwac latami w celach nagranej Konstytucji.
  Dojna zmiana jest przegrana.

 • duzyjarek

  Oceniono 7 razy 7

  A co na to szyszko?? Może korniki tym truć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX