Przełomowe porozumienie Korei Północnej i Południowej. Koniec wojny i denuklearyzacja półwyspu

Kolejne sensacyjne doniesienia ze spotkania przywódców obu Korei. Właśnie wspólnie zdecydowali, że do końca tego roku zostanie ogłoszony formalnie koniec wojny między krajami. Kim Dzong Un i Mun Dze In zgodzili się też co do kwestii pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Po porannym spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, podczas którego dyskutowano o warunkach denuklearyzacji Półwyspu, druga część szczytu przebiega w mniej formalnej atmosferze. Mun Dze In i Kim Dzong Un na granicy koreańskiej wspólnie zasadzili drzewo. Na odsłoniętym przez przywódców znajdującym się obok drzewa monumencie znalazła się inskrypcja "zasadzając pokój i dobrobyt".

Obydwaj przywódcy - bez obecności towarzyszących im delegacji - spędzili około 30 minut na rozmowie w mniej formalnej atmosferze. Odbyła się ona na moście prowadzącym z południowokoreańskiej części strefy zdemilitaryzowanej do linii demarkacyjnej w Panmundżom.

Formalny koniec wojny koreańskiej

Po tych rozmowach Kim Dzong Un i Mun Dze In wystąpili przed kamerami. Obydwaj uśmiechając się i wymieniając uścisk, przekazali, że zawarto porozumienie, na mocy którego, do końca tego roku dojdzie do formalnego zakończenia wojny koreańskiej. Walki trwały w latach 1950-1953, ale później nie doszło do oficjalnego zawarcia pokoju między sąsiadami, a podpisano jedynie rozejm.

Obydwa państwa koreańskie mają powstrzymać się też od prowokacyjnych działań wobec siebie. Zgodzono się na rozbudowę infrastruktury granicznej pomiędzy miejscowościami położonymi po obydwu stronach linii demarkacyjnej.

Korea Północna zgodziła się też na wznowienie programu spotkań rodzin rozdzielonych po wojnie koreańskiej. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In ogłosił też, że jesienią powtórnie dojdzie do szczytu koreańskiego. Tym razem odbędzie się on w stolicy Korei Północnej - Pjongjangu.

Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego

Poza formalnym zakończeniem wojny, efektem rozmów przywódców Korei Północnej i Południowej jest też Deklaracja z Panmundżom, której głównym punktem jest zobowiązanie, że na Półwyspie Koreańskim zostanie przeprowadzona pełna denuklearyzacja.

- Jesteśmy zgodni, że należy przeprowadzić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego i będziemy ściśle współpracować - mówił Mun Dze In.

ZOBACZ TEŻ: Na Półwyspie Koreańskim dzieje się historia. Kim Dzong Un: Nie będę was już budził rakietami

Po 65 latach Korea Północna zawrze pokój? Przywódcy spotkają się na neutralnej ziemi

Więcej o:
Komentarze (260)
Porozumienie obu Korei. Koniec wojny i denuklearyzacja
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 39 razy 35

  wreszcie jakaś dobra informacja, oby z grubsza okazała się prawdziwa i nie podszyta innymi intencjami

 • m.a.r.i.o6

  Oceniono 27 razy 23

  Profesor Adam Daniel Rotfeld miał rację. Kilka miesięcy temu w szczycie gorączki między Koreą Północną a USA gdy leciały wzajemne obelgi na pytanie czy będzie wojna odpowiedział w studiu TV, że zupełnie inaczej patrzy na temat. Długoterminowo dojdzie do zjednoczenia obu Korei. Zbrojenia nuklearne i tupanie nóżką Kima jest potrzebne aby w tym procesie Północ była traktowana poważnie a nie jak ubogi dziad, którym w rzeczywistości jest. Gospodarka upadła to przynajmniej mogą być równorzędnym partnerem jako nuklearne mocarstwo. Nie wierzyłem. Teraz wierzę. Idzie ku dobremu.

 • taroudant

  Oceniono 53 razy 21

  Robi się problem dla Kurdupla. No bo gdzie teraz ucieknie jak już mu suweren wystawi rachunki za degradację Polski ?

 • pietrix79

  Oceniono 8 razy 8

  Za wcześnie jeszcze żeby otwierać szampana, ale to ruch w dobrym kierunku. Do końca roku wiele się może wydarzyć.

 • e_gregor2

  Oceniono 11 razy 7

  Kim mógł spuścić z tonu bo świat ma teraz PiS i Kaczyńskiego.

 • aa1000

  Oceniono 13 razy 7

  A pan poseł Kaczyński ze świtą nie potrafią porozmawiać z innymi Polakami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX