Pożar na budowie białoruskiej elektrowni atomowej? Aktywiści alarmują, ale jest dementi

Administracja powstającej w Ostrowcu elektrowni atomowej zaprzeczyła doniesieniom, jakoby w lutym na terenie siłowni wybuchł pożar. Takie informacje podawał Mikałaj Ułasiewicz, który już wcześniej donosił o awariach na budowie.

Mikałaj Ułasiewicz to aktywista, członek Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, który w przeszłości ujawniał m.in., że w budowanej w białoruskim Ostrowcu (ok. 250 kilometrów od polskiej granicy) elektrowni jądrowej doszło do upuszczenia korpusu reaktora.

Teraz, jak informuje telewizja Biełsat, Ułasiewicz przekazał, że na terenie budowy reaktora 17 lutego miało dojść do pożaru i awarii na terenie siłowni. Usterka miała pojawić się podczas rozruchu próbnego awaryjnej instalacji bezpieczeństwa, a w efekcie spłonąć miała stacja transformatorów. Według Ułasiewicza potrzebny był remont budynku i wymiana spalonych narzędzi.

Elektrownia dementuje

Na doniesienia Ułasiewicza odpowiedziała administracja elektrownii w Ostrowcu, wskazując, że te informacje "nie odpowiadają rzeczywistości". Władze elektrowni przyznały natomiast, że 17 lutego doszło do krótkiego spięcia na jednym z kabli, ale zniszczona została tylko jego izolacja, a do żadnego pożaru nie doszło.

ZOBACZ TEŻ: 32 lata po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Z początku ukrywano awarię, także w Polsce

"Informacje o wielkim pożarze i zniszczeniach, jakie miał wyrządzić, są nieprawdziwe. Nie przeprowadzano jeszcze testów systemów bezpieczeństwa, są one jeszcze w fazie budowy" - brzmi stanowisko elektrowni.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu miała - według wstępnych założeń - wystartować w 2016 roku (wtedy uruchomiony miał być pierwszy reaktor).

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Co stałoby się, gdyby północnokoreańska bomba atomowa spadła na Warszawę?

Więcej o:
Komentarze (36)
Pożar w elektrowni atomowej na Białorusi? Jest dementi
Zaloguj się
 • bmiara

  Oceniono 13 razy 7

  Obiektywnie rzecz biorąc, to ta elektrownia (i jej budowa) byłaby świetnym doświadczeniem dla naszych naukowców/inżynierów. Zawsze, jak buduje się coś po raz drugi, trzeci, kolejny to jest to bardziej dopracowane, lepsze. Wydaje się więc, że np. zakup tej ruskiej technologi, a teraz uczestnictwo w tym Polaków (w sensie w budowie EA na Białorusi), było by całkiem sensowne i mogłoby przynieś korzyść dla nas. Bo to, że za jakiś czas będziemy musieli postawić na atom jest praktycznie przesądzone.

 • qawsedrftg

  Oceniono 10 razy 4

  Elektrownia powstała za sprawą demencji i antyrosyjskich histerii UE. Być może litewską Ignalinę trzeba było zamknąć, bo był to reaktor RBMK, taki jak w Czarnobylu. Ale gdyby tam zbudować nową elektrownię, najlepiej i najtaniej od Rosatomu - dokładnie taką jak ta białoruska - to by Białoruś nie zaczęła tej budowy. Nie byłoby zbytu dla energii.

 • pumpernik

  Oceniono 5 razy 3

  To ten okropny Łukaszenka buduje elektrownię atomową?
  Nie poczekał na nas?

 • von-koza

  Oceniono 5 razy 3

  Tak BTW, to... oni przynajmniej budują.

 • krzysiozboj

  Oceniono 9 razy 3

  Naszą reakcją na tą EJ powinna być wybudowana linia przesyłowa w tamtym kierunku i podpisanie długoterminowej umowy na zakup energii elektrycznej. Ta EJ powstanie tak czy inaczej. My możemy zyskać tańszą energię elektryczną, mniejszą emisję CO2 w mikście energetycznym u nas, bardziej przyjaznego sąsiada (choć Białorusini i tak są nam przyjaźni). Mieszając tam nie zyskamy kompletnie nic, niepotrzebnie tylko wroga sobie zrobimy, tam gdzie go nie mamy.
  I nie piszcie mi, że to Rosja, że bolszewiki, Putin, etc. Nieco wymuszony flirt Rosji z Białorusią to ok 20 lat (szkoda, ze w 90-tych latach nie otworzyliśmy się mocniej na nich), wcześniej okupacja pod postacią ZSRR, czy rosyjskie zabory. Z nami kilkaset lat wspólnego i udanego państwa. Podobne zarzuty są pod adresem Orbana i Węgier, a gdyby nie sk...nska polityka MFW wobec Węgier, to i Orbanowi do Putina byłoby dużo dalej. Gdyby i Białoruś nie była mocno ustawiana pod ścianą swego czasu, to na ZBiR też pewnie by się nie śpieszyła.

 • Marek Radosz

  Oceniono 6 razy 2

  Chcecie zobaczyć_ jak działa cenzura na gazeta.pl ? Napiszcie w komentarzu poprawnie słowo "p a rch" :)) _Powodzenia :))

 • tadlucas

  Oceniono 10 razy 2

  Czyli Biełsat po prostu łże.

 • dert4

  Oceniono 5 razy 1

  ile tu ruskiej agentury, na forum !
  Poczytajcie sobie wpisy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX