Był premierem od wtorku, właśnie podał się do dymisji. Tłumaczy: Popełniłem błąd

Premier Armenii Serż Sarkisjan podał się do dymisji. Polityk zrezygnował ze stanowiska niecały tydzień po objęciu urzędu. Powodem była fala protestów, do których doszło w kraju.

Były prezydent Armenii Serż Sarkisjan został wybrany na premiera w ubiegły wtorek. Teraz, w wydanym oświadczeniu stwierdził, że "popełnił błąd i opuszcza stanowisko". Jak podaje agencja Associated Press, decyzja prezydenta wywołała entuzjazm w stolicy kraju, Erywaniu. Ludzie wyszli na ulice, całowali i ściskali się, a kierowcy trąbili klaksonami.

Objęcie urzędu przez Serża Sarkisjana wywołało falę protestów. Przez ostatnich dziesięć dni mieszkańcy Erywania demonstrowali przeciwko mianowaniu nowego szefa rządu.  Sarkisjan był prezydentem Armenii od 2008 r. do kwietnia 2018 r. Zaledwie osiem dni po zakończeniu kadencji został powołany przez parlament na nowego szefa rządu.

W 2015 roku Serż Sarkisjan jako prezydent przeprowadził konstytucyjne zmiany, które oddawały większość władzy w ręce premiera. Już wtedy opozycja twierdziła, że polityk będzie chciał po wygaśnięciu kadencji prezydenckiej zachować władzę i objąć tekę szefa rządu. „Mamy tego dość. Niech Sarkisjan odejdzie z polityki i pozwoli normalnie rozwijać się naszemu państwu” - takie hasła wznosili w ostatnich dniach demonstranci.

Część obywateli Armenii dodatkowo zarzuca rządzącym politykom wspieranie korupcji i dławienie demokracji. Protestujący opowiadają się za współpracą z Unią Europejską i są przeciwko zbliżeniu z Rosją.

W niedzielę w Erywaniu na ulicach zgromadziło się ok. 50 tys. demonstrantów. Doszło do starć protestujących z funkcjonariuszami. 7 osób trafiło do szpitala, a 280 do policyjnych aresztów.

Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej o:
Komentarze (18)
Premier Armenii Serż Sarkisjan podał się do dymisji
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 7

  "Były premier od wtorku, właśnie podał się do dymisji."
  wiadomość
  podana przez radio (???)

 • antirussia81

  Oceniono 10 razy 6

  Podobno w Kacapii żołnierze właśnie zaczęli masowo składać podania o urlopy. W tym roku szczególnie popularne wśród wojskowych urlopowiczów ma być jezioro Sewan i jego bliższe oraz dalsze okolice.

 • dante_waw

  Oceniono 10 razy 6

  Czy wojska "pokojowe" z bazy Giumri zostaly juz postawione w stan pogotowia... czy pojawili sie juz separatysci o buriackim wygladzie??

 • Jan Kowal

  Oceniono 9 razy 5

  Dziś popatrzyłem na pomnik smoleński. Przeszedłem się Krakowskim Przedmieściem. Pomyślałem sobie "A może tak pierd... ąć to wszystkom i wyjechać do Armenii"

 • loneman

  Oceniono 5 razy 3

  W kraju nad Wisla to nie do pomyslenia, za kilka wiekow moze pokaze godnosc i odpowiedzialnosc, mamy takiego na waznym stanowisku co nas reprezentuje i nie zlozyl urzedu, zbyt lubi wyjazdy, kamery i narty....

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 1

  W Wartenlandzie i Generalnym Gubernatorwstwie trzeba porządnego pastucha elektrycznego żeby odegnać jakąśkolwiek poselską lub wybraną świnię od koryta, kolor partii nic nie znaczy, liczą się pazerne pazurki, chytra baba z brzeszcza pokazała jak się robi światową politykę 27:1

 • Oceniono 4 razy 0

  Cherubin jednak przez ch a nie jak błędnie w rozwiązaniu testu przez " h" !!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX