32 lata po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Z początku ukrywano awarię, także w Polsce

Czarnobyl - tę nazwę zna chyba każdy. Miasto położone na Zachodniej Ukrainie, nad rzeką Prypeć, przed awarią reaktora atomowego zamieszkiwało około 15 tysięcy osób. Obecnie mieszkają tam przede wszystkim naukowcy i przewodnicy oprowadzający po Zonie. Czarnobyl jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych na Ukrainie.

Do katastrofy w Czarnobylu doszło dokładnie 32 lata temu - 26 kwietnia 1986 roku.

Czarnobyl - co się wydarzyło w elektrowni?

W wyniku przegrzania reaktora jądrowego w Czarnobylu doszło do pożaru, a także wybuchu, w rezultacie radioaktywne substancje wydostały się na zewnątrz. Promieniowanie otrzymali nie tylko mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, lecz także Polski, Bułgarii, Austrii, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Czech, Słowacji. 

Wielu dzisiejszych czterdziestolatków pamięta płyn Lugola, który podano im w szkołach. Ten wodny roztwór jodu miał chronić przed nowotworami. 

Władze radzieckie od początku chciały wyciszyć sprawę awarii. Ludzi mieszkających w Czarnobylu ewakuowano, ale mówiono, że to czasowe i że wkrótce wrócą do swoich domów. Mieszkańcy Czarnobyla i pobliskiego miasta Prypeć pozostawili cały swój dobytek i pełne lodówki. Katastrofa wydarzyła się tuż przed 1 maja, czyli dniem kiedy wypada Święto Pracy. W całym Związku Radzieckim była to okazja do świętowania. Mieszkańcy Czarnobyla i okolicznych miejscowości byli przekonani, że na majówkę wrócą do swoich domów.

Czarnobyl - doniesienia medialne a rzeczywistość

A co w pierwszych dniach po Czarnobylu pisała polska prasa? Informację o wydarzeniach podano parę dni później. Katastrofę łagodnie nazywano "awarią", a wiadomość o wybuchu ani razu nie znalazła się na czołówkach gazet.

Tymczasem katastrofa przyniosła ofiary w ludziach, ale było ich dużo mniej niż później pisała zachodnia prasa. W sprawie Czarnobyla krążyło mnóstwo plotek. A fakty? Ponad 130 osób dotknęła choroba popromienna - 28 osób zmarło z jej powodu, 2 w wyniku dotkliwych poparzeń. Co z zachorowaniami na raka, których lawinowy wzrost miał być spowodowany Czarnobylem? Naukowcy takich informacji nie są w stanie potwierdzić.

Współczesny Czarnobyl

Zamknięty teren wokół elektrowni jest atrakcją turystyczną, która przyciąga ludzi z całego świata. W niektórych okolicznych wsiach toczy się życie. Ludzie powrócili do swoich gospodarstw, hodują zwierzęta i uprawiają ziemię.

Matka natura nie zna pojęcia próżni. Na terenach opuszczonych przez ludzi króluje przyroda. W mieście opuszczonym przez ludzi pojawiły się szczury i inne gryzonie. Oczyściły teren ze wszystkich resztek. Zamknięta strefa stała się swoistym rezerwatem. W okolicach elektrowni pojawiły się wilki i inne duże drapieżniki. W pobliskich lasach mogą spokojnie żyć i polować, bez obaw, że padną ofiarą kłusownictwa.

Życie wokół Czarnobyla miewa się świetnie.Życie wokół Czarnobyla miewa się świetnie. Fot. ADAM STĘPIEŃ

To ostatni moment, żeby zobaczyć miejsce słynnej katastrofy. Reaktor w Czarnobylu przykryje nowy sarkofag

Więcej o:
Komentarze (54)
Czarnobyl. 32 lata po katastrofie reaktora
Zaloguj się
 • Czarek Uniewicz

  Oceniono 15 razy 9

  Następnego dnia po katastrofie podawano w przedszkolach dzieciakom jod. Katastrofy nikt nie ukrywał, może jej skalę, ale nie samą katastrofę.

 • e50504

  Oceniono 17 razy 7

  Ciekawostka: po latach wyszło na jaw że skutki zdrowotne tej katastrofy były wyolbrzymione i to nawet przez władze radzieckie. Weźmy chociażby wspomniany przez forsberg77 rak tarczycy. Zwiększyła się wykrywalność a nie zachorowalność. Gdyby dzisiaj przeprowadzić badania na podobną skalę, to stawiam diamenty przeciw orzechom że za rok 2018 "zachorowalność" byłaby o jakieś 30% wyższa niż w roku poprzednim.

 • camillie

  Oceniono 8 razy 6

  Pamiętam, płyn podawano nam w szkole. Brudnożółta ciecz, około 1/5 szklanki. Obrzydliwy smak.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 6

  Ciekawe, że sprawę Fukushimy błyskawicznie "zamieciono pod dywan", ale awarię w Czarnobylu, OGRZEWA się co roku już od 32 lat, mimo ze prawda jest taka, że teren po wybuchu reaktora, był i tak MNIEJ skażony, od terenów amerykańskich i radzieckich poligonów, na których w latach 50-tych dokonywano naziemnych wybuchów nuklearnych.

  A przy okazji: czy ktoś może mi wytłumaczyć, DLACZEGO kryterium skażenia zastosowanego do miasta Prypeć, NIE ZASTOSOWANO w Hiroszimie i w Nagasaki? :-)

 • n29a

  Oceniono 8 razy 2

  "Katastrofa wydarzyła się tuż przed 1 maja, czyli dniem kiedy wypada Święto Pracy. W całym Związku Radzieckim była to okazja do świętowania. " - wystarczyło uciąć na "tuż przed 1 maja", wszyscy by zrozumieli...

 • normalny777

  Oceniono 1 raz 1

  Drobna uwaga - płyn Lugola miał za zadanie nie ochronę przed nowotworami (przynajmniej nie bezpośrednio), chodziło o wysycenie tarczycy jodem, tak aby nie wchłaniała kolejnych dawek. Bowiem w katastrofie czarnobylskiej doszło do skażenia radioaktywnym jodem i pierwiastek ten jest przez organizm skutecznie wychwytywany (zazwyczaj znajduje się w żywności w niedoborze), i następowałaby kumulacja radioaktywnego izotopu. A konsekwencją tej kumulacji mogłyby być rozmaite schorzenia, w tym nowotwory (a tu się już zgadza z artykułem).

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 1

  Po katastrofie, w rejonie Czarnobyla "chodziły" takie wierszyki:
  Da że i tysiać rengien
  Nie zagniot sowietskij czlien !

  oraz:
  Jesli choczesz byt' otcom,
  Zamotaj jejco swincom!
  Jesli choczesz byt' i diedom,
  Zamotaj wtaroje śledom!
  :-))

 • almagus

  0

  Zdrowa wycinka, intelektu malinka.

  Z licznikiem promieniowania na grzyby.
  Grzybiarze nie będą głodni.
  Udogodnienie, można nocą niby.
  Komunistycznej jadiernej elektrowni.

  Puszcza Białowieska dostała znacznie.
  Na osłabione kornik drukarz.
  Wycinka niebawem się zacznie.
  Grzybiarzu, czego tu szukasz?

  Dwadzieścia tysięcy razy.
  Czarnobyl zatęża się w grzybach.
  Przyczyną raka odrazy.
  Wycinka utrzyma w dybach.

  Wiatr hula na gołoborzu.
  Wywieźli promieniowanie.
  Nie ma puszczy grzybiarzu.
  „Dobrej zmiany” zadbanie.

  Polacy nie tacy głupi.
  Czytają rzadko, kojarzą.
  Głos TVP, biskupi.
  I protestować łażą.

  2017-08-03 almagus
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX