Policja wie, kto otruł Skripala? Brytyjskie media: to były agent FSB o pseudonimie "Gordon"

Brytyjskie służby podejrzewają, że za zatruciem rosyjskiego szpiega Sergieja Skripala stoi były agent FSB - podało "Sunday People". Dziennikarze dotarli do innego rosyjskiego agenta, który zna domniemanego zabójcę.

W sobotę brytyjski "Telegraph" poinformował, że brytyjska policja i służby specjalne zidentyfikowały głównych podejrzanych o otrucie byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala. Aby ustalić podejrzanych, służby przeanalizowały dane o pasażerach linii lotniczych, przylatujących i wylatujących z Wielkiej Brytanii. Niektóre rosyjskie nazwiska miały przykuć uwagę śledczych.

Czytaj też: Otrucie Siergieja Skripala. Brytyjska policja wie, kto próbował zabić go nowiczokiem

Agent "Gordon" albo "Mihalis Savickis"

Z kolei w niedzielę tabloidowy dziennik "Sunday People" poinformował, że głównym podejrzanym w sprawie jest były szpieg rosyjskiej FSB. Mężczyzna używa wielu pseudonimów, jednym z nich jest "Gordon" inny to "Mihalis Savickis". Według doniesień brytyjskich mediów w sprawę otrucia nowiczokiem Sergieja Skripala i jego córki Julii zamieszanych jest w sumie 6 osób. Na czele grupy miał stać właśnie ów były agent FSB.

"Inteligentny, ambitny, bezwzględny"

Dziennikarze "Sunday People" dotarli do innego rosyjskiego agenta, Borysa Karpiczkowa. To były pracownik KGB, który w 1998 r. uciekł z Rosji. W tym tygodniu Karpiczkow miał być przesłuchiwany przez londyńską policję. Chodziło właśnie o sprawę Skripala.

Karpiczkow twierdzi w rozmowie z dziennikarzami, że drogi jego i "Gordona" przecięły się we wczesnych latach 90. Agenci mieli poznać się na Łotwie podczas prowadzonych działań z polecenia FSB. - Jest bardzo inteligentną, wykształconą, ambitną i bezwzględną osobą - powiedział. Dodał także, że "Gordon" jest "przystojny" i łatwo przychodzi mu pozyskanie czyjegoś zaufania. 

Według Karpiczkowa "Gordon" był kapitanem KGB przed zakończeniem Zimnej Wojny. Mężczyzna podczas pobytu na Łotwie wcielał się w biznesmena z branży ochroniarskiej. Rzekomo ma nawet dyplom ukończenia Uniwersytetu w Rydze. Według informacji "Sunday People" jest odpowiedzialny za przynajmniej jedno zabójstwo - w latach 90. miał zastrzelić szefa gangu na Łotwie.

Karpiczkow powiedział dziennikarzom, że miał rozkaz otrucia "Gordona" za zdradę FSB na rzecz służb łotewskich, ale odmówił i zbiegł z Rosji. Później jego także próbowano otruć, i to dwukrotnie. Miało to miejsce w Nowej Zelandii między 2006 a 2007 r. Ma on znajdować się na tej samej liście co Sergiej Skripal.

Otrucie byłego agenta

66-letni podwójny Agent Siergiej Skripal (pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, a przekazywał informacje brytyjskiemu MI6) i jego 33-letnia córka Julia zostali znalezieni 4 marca na ławce przed centrum handlowym w Salisbury w Anglii. Obydwoje zostali otruci, a trucizna mogła znajdować się w prywatnych rzeczach Julii. Od tamtego czasu przebywają w szpitalu. Siergiej Skripal wciąż jest w stanie krytycznym, natomiast poprawiło się zdrowie jego córki. O próbę otrucia władze brytyjskie otwarcie oskarżają Rosję. Od dwóch tygodni trwa dyplomatyczna wojna między tymi krajami. Zaangażowały się w nią także USA i kraje UE, które w geście solidarności wydaliły rosyjskich dyplomatów. Rosja odpowiedziała tym samym. 

Atak silną trucizną w brytyjskiej restauracji. Były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Więcej o:
Komentarze (103)
Otrucie Sergieja Skripala. Podejrzany to były agent FSB
Zaloguj się
 • kozieradka2012

  Oceniono 27 razy 15

  "głównym podejrzanym w sprawie jest były szpieg rosyjskiej FSB. Mężczyzna używa wielu pseudonimów, jednym z nich jest "Gordon" [...] Karpiczkow powiedział dziennikarzom, że miał rozkaz zatrucia "Gordona" za zdradę FSB na rzecz służb łotewskich".

  Przepraszam, ale zgodnie z elementarną logiką wynika z powyższego, że Skripala otruł aktualny łotewski agent, ścigany przez FSB.

 • juma07

  Oceniono 23 razy 15

  Pół Londynu to byli i aktualni agenci FSB, drugie pół to miliarderzy rosyjscy...

 • stop_pis

  Oceniono 22 razy 12

  Krótko mówiąc było tak. Były agent KGB, a obecny szpieg MI6 Skripal, miał na pieńku z innym byłym agentem KGB, a jego sąsiadem. Prawdopodobnie (higly likely) jego kot robił mu czasem kupę na wycieraczce. Żeby się zemścić na kocie, sąsiad wymyślił misterny plan. Pewnego dnia zaprosił Skripala na grila i tam poczęstowł go wódką nowej marki - "Novichok"..... Sam też go pił, ale przyjmował od razu antidot, czyli ogóra. Córa Skripala, Julka, też im pomagała , ale tylko trochę. W degustacji brał też udział gość sąsiada, tajemniczy Rosjanin z paszportem San Escobar, jak to później ustalił Scotland Yard - był to naszego Antka śwagra kobity brat... (i tu mamy polski ślad w tej historii:)) Oczywiście wszyscy się tym wynalazkiem struli, kto mniej, kto bardziej, wiadomo, każdy ma swoje możliwości.... W efekcie goście się rozeszli, ale do domu nie wszyscy doszli. Tutaj weszli do akcji policaje i służby specjalne jego królewskiej mości... Od dawna szukali oni jakiegoś haka na Putina i wczepili się w tę okazję jak szczerbaty w suchara! Dalej mniej więcej już wiecie jak było. Sąsiad Skripala zgodził się milczeć pod warunkiem, że MI6 załatwi Skripalowego kota. Tajemniczy rosjanin uciekł na San Escobar, Skripal z córką, przebudzili się i po dużym kacu, zgodzili się na dłuższy urlop na koszt MI6 w zamian za milczenie o całej zadymie.... Jakoś tak. ;)

 • emarx

  Oceniono 18 razy 12

  "Karpiczkow powiedział dziennikarzom, że miał rozkaz zatrucia "Gordona" za zdradę FSB na rzecz służb łotewskich. Ten jednak odmówił i zbiegł do Rosji."
  W sumie to się nawet nie dziwię. Gdyby ktoś miał mnie otruć to też bym odmówił.

 • Janek Janek

  Oceniono 33 razy 11

  Dziennikarze "Sunday People" dotarli do innego rosyjskiego agenta, Borysa Karpiczkowa. To były pracownik KGB, który w 1998 r. uciekł z Rosji. W tym tygodniu Karpiczkow miał być przesłuchiwany przez londyńską policję.

  Minelo 20 lat, koles jest dawno poza obiegiem i pytaja go czy nie wie kto otrul Skripala. To jakies zarty?

 • psyhodelic

  Oceniono 24 razy 10

  Anglicy tak samo prowadzą śledztwo, jak Antoni Macierewicz w sprawie Tu !54

 • gaciekesikowej

  Oceniono 30 razy 10

  Może mi ktoś wytłumaczyć jak mam rozumieć ten tekst :

  Według Karpiczkowa "Gordon" był kapitanem KGB przed zakończeniem Zimnej Wojny.

  Karpiczkow powiedział dziennikarzom, że miał rozkaz zatrucia "Gordona" za zdradę FSB na rzecz służb łotewskich. Ten jednak odmówił i zbiegł do Rosji. Karpiczkowa także próbowano otruć i to dwukrotnie.

  Kto odmówił? Karpiczkow? Po co zbiegł do Rosji jak był agentem FSB?

  Miał rozkaz zatrucia? czy otrucia? życie miał mu zatruć?

  powoli nie być w stanie rozumieć co tu pisać. Byc może moje szare komórki być zatrute.

 • psyhodelic

  Oceniono 13 razy 7

  Zapamiętajcie raz na jutro. nie było żadnego Noviczoka. Po Nowiczoku nikt by nie przezył , przyznał to biochemik który go tworzył, a który przebywa w USA.W Zielonogórskiem w Polsce 4 ludków zażyło dopalacz i "odwalili kitę -jak śpiewa Nohavica

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX