Nie żyje 117-letnia Nabi Tajima. Kobieta uznawana za najstarszą na świecie miała 160 potomków

W wieku 117 lat zmarła Nabi Tajima, Japonka uznawana za najstarszą kobietę na świecie. Była ostatnim człowiekiem urodzonym w XIX w.

W sobotę w Japonii zmarła 117-letnia Nabi Tajima - uznawana za najstarszą kobietę na świecie. Od stycznia leżała w szpitalu.

Nabi Tajima urodziła się 4 sierpnia 1900 roku. Zmarła w mieście Kikai w południowej części kraju. Wychowała dwie córki i siedmiu synów  W sumie doczekała się ponad 160 potomków, najmłodsi z nich to prapraprawnukowie. Przed pół roku uznano ją za najstarszą żyjącą osobę na świecie po śmierci mieszkanki Jamajki, Violet Brown. Tajima była ostatnią znaną osobą, która urodziła się w XIX w.

 

Według danych amerykańskiej Gerontologicznej Grupy Badawczej (GRG) - tworzącej listę ludzi, którzy ukończyli co najmniej 110 lat - na całym świecie żyje 36 osób w tym wieku i starszych, w tym aż 35 kobiet. Połowa z tej listy to mieszkańcy Japonii. Obecnie najstarszą kobietą na świecie jest również Japonka, mająca prawie 117 lat Chiyo Miyako. Za rekordzistkę jeśli chodzi o długość życia uważa się Francuzkę Jeanne Calment, która dożyła 122 lat. 

Za najstarszego mężczyznę na świecie uważa się 112-letniego Masazo Nonaka z północnej Japonii.

Więcej o:
Komentarze (42)
Nie żyje Nabi Tajima. Najstarsza kobieta świata miała 117 lat
Zaloguj się
 • ptr0

  Oceniono 11 razy 5

  Łatwo było jej wkręcić numer na wnuczka, z tyloma potomkami...

 • pan.szklanka

  Oceniono 4 razy 4

  Naukowcy odwiedzili wioskę słynąca z długowiecznych mieszkańców. Chcąc poznać sekret wybrali najbardziej pomarszczonego staruszka i pytają o dietę. A ten, że pół litra przed obiadem i drugie pół zamiast. Do tego paczka fajek bez filtrów. A ile wy macie lat dziadku? Trzyyyyydzieeeeściiii dwaaaa...

 • welcometopoland

  Oceniono 1 raz 1

  Sprzyjają im te 2 bombki atomowe ? Może warto by wszędzie więcej zdetonować ... tylko ZUS by się załamał.

  Tyle w temacie mniejszych praw kobiet ! :((
  - pracują krócej
  - żyją dłużej
  - mniej wydają na seks / związki
  - mają więcej orgazmów

 • ukos

  Oceniono 5 razy -1

  Gdyby nie była kobietą, GW napisałaby "zmarł najstarszy CZŁOWIEK świata". fatalny antyfeminizm.

 • guramdam3

  Oceniono 23 razy -1

  > Była ostatnim człowiekiem urodzonym w XIX w.
  > [...]
  > Nabi Tajima urodziła się 4 sierpnia 1900 roku.

  Z grubsza zachodzą dwie mozliwości.
  1. po 4 sierpnia 1900 nie urodził się już nikt, aż do 1901 r.
  2. 1900 jest ostatnim rokiem XIX wieku, ktory kończy sie 4 sierpnia,
  tuż po urodzeniu się tej pani.

  Zachodzi jeszcze -- zupełnie nieprawdopodobna możliwość -- komuś w GW brakuje elementarnego wykształcenia. Ale to niemożliwe, chyba, że kogoś z PiSu zatrudnili. :(

 • patatajmiauhau

  Oceniono 10 razy -2

  A w latach siedemdziesiątych w TVP, w której brylował wtedy i nabierał doświadczenia w rzetelnym przedstawianiu rzeczywistości pamiętny twórca TVN, pokazywali film dokumentalny, czyli prawdziwy, o ludziach żyjących w jużnych landach sojuza i mających po 160 lat. Sojuz upadł, zaczął się wyzysk kapitalistyczny to i czas ludzkiego życia się skrócił, ale nie traćmy nadziei i zaintonujmy „Bój to jest nasz ostatni ...”, a všechno se vrátí !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX