Rosja ma "czyścić" miejsce ataku chemicznego. USA: Usuwają dowody i blokują inspektorów

Po prawie dwóch tygodniach od ataku chemicznego w syryjskiej Dumie niezależni śledczy wciąż nie mogą dokonać badań na miejscu. Wg USA Rosja i Syria blokuje im dostęp.

Około 70 osób zginęło, a kilkaset wymagało pomocy medycznej po tym, jak w (wtedy jeszcze oblężonej) Dumie pod Damaszkiem doszło do podejrzewanego ataku chemicznego. USA, Francja i Wielka Brytania oskarżyły o to reżim Baszara Al-Asada. Jego przedstawiciele oraz sojusznicza Rosja odrzucają te zarzuty. Wg różnych, prezentowanych przez nich wersji, atak miał być "sfingowany z pomocą brytyjskich służb" lub dokonany przez zbrojną opozycję. Nie przedstawiono na to żadnych dowodów.

Tuż po ataku kontrolujące Dumę ugrupowanie Dżajsz al-Islam poddało się i zgodziło na ewakuację. Władze w Damaszku przejęły kontrolę i wraz z Rosjanami weszli do Dumy. Pomimo impasu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zachodni sojusznicy zaatakowali w ostatni weekend cele związane z syryjskim arsenałem broni chemicznej.

Blokowany dostęp niezależnych inspektorów 

Tymczasem niezależni inspektorzy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), choć są w Syrii już prawie tydzień, wciąż nie mają dostępu do miejsca ataku. Najpierw nie otrzymali zgody od syryjskich władz, a kiedy rząd w Damaszku w końcu jej udzielił, wizyta jest przekładana każdego dnia. Wczoraj w rejonie stolicy ostrzelano ekipę ONZ. Nikt nie wie, czy eksperci w ogóle będą w stanie dotrzeć do Dumy. 

Międzynarodowi inspektorzy mają na miejscu zbadać, jakiej dokładnie substancji użyto w domniemanym ataku na szpital w Dumie przed niemal dwoma tygodniami. Podejrzewa się, że była to mieszanka chloru i innej substancji. Opóźnienie rozpoczęcia misji powoduje jednak, że pojawiają się pytania, czy eksperci będą w ogóle w stanie zbadać miejsce ataku. Amerykanie twierdzą, że Rosja mogła chcieć zacierać ślady w Dumie.

Wczoraj Departament Stanu USA otwarcie oskarżył Rosję o blokowanie dostępu i ukrywanie dowodów.

- Mamy wiarygodne informacje, które wskazują, że przedstawiciele władz Rosji pracują razem z syryjskim reżimem aby opóźnić i uniemożliwić dostęp OPCW do miejsca ataku w Dumie. Uważamy, że chodzi im o przeprowadzenie własnego, ustawionego 'śledztwa'

- powiedziała rzeczniczka departamentu Heather Nauert, cytowana przez ABC. Zdaniem władz USA Rosja i Syria starają się "oczyścić" miejsce podejrzewanego ataku chemicznego i usunąć dowody.

Nauert zarzuciła też Rosjanom i Syryjczykom wywieranie nacisku na świadków, by ci zmienili swoje wersje wydarzeń z nocy ataku. Rzeczniczka dodała, że w efekcie wszystkich tych działań inspektorzy OPCW mogą nie znaleźć żadnych dowodów, nawet jeśli dotrą na miejsce.

Specjalna komisja ONZ, która zajmuje się sytuacją w Syrii twierdzi, że ataki bronią chemiczną nie należą tam do rzadkości. Specjaliści mówią o co najmniej 34 udokumentowanych atakach w ostatnich pięciu latach. Większość z nich przypisuje się armii prezydenta Asada.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl 
Więcej o:
Komentarze (98)
Syria. Rosja ma "czyścić" miejsce ataku chemicznego.
Zaloguj się
 • mirrad67

  Oceniono 29 razy 7

  Nie ma bardziej obrzydliwego smrodu niż smród hipokryzji i nie ma bardziej obrzydliwej hipokryzji niż brytyjski rząd malujący Baszara al-Assada jako potwora, podczas gdy on i Syryjczycy zmagają się z potworem z dwoma głowami w kształcie terroru salaficko-dżihadystycznego i zachodniego imperializmu. Obaj dążą do zniszczenia Syrii jako niezależnego, niesekciarskiego państwa i oba są ze sobą nierozerwalnie związane.

  Autorem i dziennikarz Mark Curtis wykresy szczegółowo kontury tej historii w książce „Tajne Spraw: Brytyjski zmowie z Radical Islam”:

 • stop_pis

  Oceniono 17 razy 5

  Najwyraźniej jankeSSko-brytolska prowokacja z atakiem chemicznym w Dumie była zwykłą fuszerką. Rosjanie mają twarde dowody, że cała ta historia to fake-news od tzw. "białych kasek".
  USmany Miały jeszcze nadzieję, że tomahawki zetrą z powierzchni ziemi to miejsce i eksperci z OPCW nie będą mogli przystąpić do zbadania sprawy, ale ich "mądre" tomahawki okazały się mniej "mądre" od 40-letnich sów PLOT ystemmade in USSR. Ze 105 rakiet przechwycono 71, w tym dwie szt. nawet nie doleciały i nie zdetonowały i teraz są cennym trofeum rosyjskich wojskowych... :)))
  No coż, jenkeSSkim "gołębiom pokoju" i ich kundelkom pozostaje tylko głośno szczekać chórem, aby zagłuszyć prawdę o całej historii...

 • dirxml_iii

  Oceniono 27 razy 5

  Brytyjski generał zdjęty z wizji za mówienie prawdy o Syrii [wideo]
  Były dowódca Brytyjskich Sił Zbrojnych gen. Jonathan Shaw niestety musiał zostać zdjęty z anteny, gdy zaczął mówić coś co nie pasowało do rządowej narracji na temat ataku chemicznego w Syrii.
  Telewizja SKY News

 • cezarykaminski

  Oceniono 27 razy 5

  NATO ponoc zbombardowało magazyny i fabryki broni chemicznej w Syrii. jak dobrze rozumiem, od uwolnionych gazów bojowych zginęły dziesiątki tysięcy ludzi na wielkim obszarze? Bo jesli nie, to co rzeczywiście bombardował ryzy przygłup z Waszyngtonu?

 • kroliklesny

  Oceniono 22 razy 4

  USA sieja ploty dla glupich maluczkich. Przy dzisiejszych technikach i urzadzeniach, metodami analizy spektroskopowej mozna ustalic slady podejrzanych substancji nawet po probach ich "usuwania" ktorego nie da sie przeprowadzic. Wiec USA tylko prowokuje, jak zwykle zreszta!

 • laborantkolaborant

  Oceniono 34 razy 4

  amerykanie żadnych dowodów nie potrzebują.
  żeby zaatakować bezbronny kraj (np. Irak) sfabrykują takie w 5 minut.
  a i bez dowodów też można.

 • leonleonidas

  Oceniono 36 razy 4

  "Rosja ma"
  "Rosjanie prawdopodobnie"
  "Rosjanie moga"

  Takie to czasy "wolnych" mnediow.

  Latwiej w USA: spreparowac cos w PowePoincie i gawiedz mruży oczka i kiwa glowkami.

 • wo151

  Oceniono 19 razy 3

  Jak można przedrukowywać takie glupoty, że przy tylu (podobno) ofiarach można zatrzeć ślady uniemożliwiając identyfikację szkodliwej substancji ? Stuknijcie sie w łeb !

 • realistas

  Oceniono 23 razy 3

  Filmik o ataku chemicznym to ustawka. Gdyby to był atak chemiczny to pierwsi uciekaliby dziennikarze bo nie mają masek przy sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX