Erdogan ogłasza przedterminowe wybory. Chce zapewnić sobie większą władzę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że 24 czerwca odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. To o półtora roku wcześniej niż przewiduje ordynacja. Po wyborach prezydent zyska szersze kompetencje.

24 czerwca odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji - ogłosił prezydent Recep Tayyip Erdogan. Zgodnie z wyborczym kalendarzem, miały się odbyć w listopadzie 2019 r. Turecki prezydent stwierdził jednak, że obecna sytuacja w państwie zmusza go do zmiany planów.

Po wyborach prezydent będzie miał znacznie szersze kompetencje - będzie jednocześnie głową państwa i szefem rządu. Zyska też prawo do wydawania dekretów z mocą ustawy i arbitralnego rozwiązywania parlamentu. Będzie miał również większy wpływ na obsadę stanowisk sędziowskich. Te rozszerzone uprawnienia prezydent zyskał w wyniku ubiegłorocznego referendum.

Erdogan nie chce czekać

Prezydent Recep Tayyip Erdogan, tłumacząc swoją decyzję o przyspieszeniu wyborów, nawiązał do operacji w Syrii, sytuacji w regionie i potrzeb gospodarczych Turcji. Podkreślił, że wszystko to wymaga ważnych decyzji od rządu i nie można czekać z wprowadzeniem systemu prezydenckiego. Tymczasem jeszcze dzień wcześniej przedstawiciele rządzącej w Turcji partii i sam Erdogan zaprzeczali temu, jakoby miało dojść do przedterminowego głosowania.

Recep Tayyip Erdogan rządzi Turcją od 15 lat. W kolejnych wyborach będzie miał szansę na nową, pięcioletnią kadencję.

Przedłużony stan wyjątkowy

Niedługo po ogłoszeniu decyzji o przedterminowych wyborach parlament przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy, który został wprowadzony po próbie zamachu stanu w lipcu 2016 roku.

- Te wybory odbędą się w warunkach stanu wyjątkowego, co jest wygodne dla władzy. Możliwości prowadzenia kampanii przez opozycję będą znacznie ograniczone - komentował w radiowej Jedynce dr Konrad Zasztowt z Wydział Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Jeśli męczeńsko umrze, okryjemy ją turecką flagą" - R. Erdogan na scenie z dziewczynką w mundurze

Więcej o:
Komentarze (48)
Turcja. Recep Tayyip Erdogan ogłasza przedterminowe wybory
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 11 razy 11

  Po śmierci Hindenburga (2 sierpnia 1934) Hitler zastraszając swoich politycznych oponentów oraz opozycję, doprowadza do uchwalenia przez Reichstag ustawę, która przekazuje mu pełnię władzy. W wyniku przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum (19 sierpnia 1934) zostaje wybrany Führerem, czyli wodzem Niemiec.
  Władza scentralizowana została w osobie Hitlera, a jego słowa miały wyższość nad prawem (analogiczna sytuacja jak w przypadku Stalina).....

  Kiedyś historycy dopiszą że podobny ruch wykonał erdogan w 2018.....

 • def11

  Oceniono 11 razy 9

  Prezes powinien pojechać, jak do Budapesztu poparcie wyrazić i języka zasięgnąć jak demokrację bez demokracji robić :)

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 9

  Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jak się znudzi zarządzaniem Turkami to se na Wiedeń skoczy..Pazerne łajdaki na tym świecie. Najlepiej mieć władzę nad wszystkim, nawet nad kolorem gaci noszonych przez współobywateli.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 7

  Następny kieszonkowy firerek.

 • shtalman

  Oceniono 8 razy 6

  Jarek to teraz nie wie który kanał oglądać, przerzuca między ESPN Ujeżdżanie byków a turecką Dogan Media Group Jak utrzymać władzę, może trzeba mu podpowiedzieć że w wolskim eterze może podglądać jak budować PiSancjum w serialu TVPiS "Wspaniałe stulecie" (na pewno po roli złodzieja księżyca dostałby zaszczytną rolę eunucha w Haremie)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 5

  Chłopakowi się kozy skończyły?...

 • shamickgaworski

  Oceniono 8 razy 4

  Jarek patrzy i z zachwytu nie moze juz wytrzymac ... oj jak dobrze Zioberko sie spisze to juz niedlugo tak w KatoPolandi ... Nasz Jaroslaw Wielki (... 'wielki' ha ha LOL) oglosi codziennie co i jak i czy slonce jutro wstanie ... A caly (bo tylko ta lepsza czesc sie liczy) narod bedzie wolny sie z nim zgodzic!

 • extrafresh

  Oceniono 8 razy 4

  Nasz ciepły Jarek też tak zagrał i dostał kopa tam gdzie inni mają jaja.

 • senseiek

  Oceniono 5 razy 3

  I tak upada demokracja...

  ...chyba czas na powtórkę jak z Chavezem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX