Barbara Bush nie żyje. Żona i matka prezydentów USA miała 92 lata, zmarła w domu w Houston

Barbara Bush nie żyje - podaje BBC. Pierwsza dama zmarła we wtorek po długiej chorobie. Miała 92 lata.

Żona 41. i matka 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Barbara Bush, nie żyje. Była pierwsza dama zmarła w swoim domu w Houston. Miała 92 lata.

Barbara Bush nie żyje

Barbara Bush chorowała od dłuższego czasu. Zdaniem amerykańskich mediów, chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

W minioną niedzielę biuro byłego prezydenta George’a Busha seniora poinformowało, że po konsultacji z lekarzami zrezygnowała z dalszej kuracji, a lekarze skoncentrowali się na łagodzeniu objawów.

Dyrektor biura 41. prezydenta Jean Becker poinformowała, że 93-letni George Bush senior był przy swojej umierającej żonie i przez cały dzień trzymał ją za rękę. „To dla niego bardzo trudny czas” - napisała rzeczniczka podkreślając, że były prezydent znany jest ze stoickiego spokoju oraz siły charakteru.

Barbara Bush urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Miała troje rodzeństwa. Rozpoczęła studia w Smith College, które przerwała we wrześniu 1944 roku, gdy Japończycy zestrzelili samolot George'a Busha.

Barbara i George Bushowie poznali się w 1941 roku, pobrali się w 1945 roku. W styczniu tego roku świętowali 73. rocznicę małżeństwa.

Barbara Bush zajmowała się domem. Gdy jej mąż w 1966 roku został członkiem Izby Reprezentantów, Bushowie przenieśli się z Teksasu do Waszyngtonu. W 1988 roku George Bush wygrał wybory prezydenckie. Barbara Bush jako pierwsza dama angażowała się w działalność charytatywną. Stworzyła m.in. fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Po przegranych wyborach w 1992 roku, małżeństwo przeniosło się do Houston, gdzie Barbara Bush dalej walczyła z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa.

Od czasu, gdy u Barbary Bush w 1989 roku zdiagnozowano chorobę Gravesa-Basedowa, przez lata doświadczała licznych problemów zdrowotnych.

Pożegnanie Barbary Bush

Prezydent Donald Trump wraz z obecną pierwszą damą Melanią oświadczył, że Barbara Bush zostanie zapamiętana jako osoba oddana krajowi i rodzinie.

Barack i Michelle Obamowie określili zmarłą byłą pierwszą damę mianem filaru rodziny i osoby oddanej służbie publicznej. Bill i Hillary Clintonowie chwalili Barbarę Bush za niezachwiane wspieranie rodziny, przyjaciół i ojczyzny.

Więcej o:
Komentarze (40)
Barbara Bush nie żyje. Była pierwsza dama miała 92 lata
Zaloguj się
 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 15 razy 13

  Dyplomacja - wszyscy składają kondolencje, we wspominkach informacja jak to dzielnie walczyła z analfabetyzmem.Szkoda tylko, że nie walczyła z imperialistycznymi zapędami męża i syna, którzy wywołali konflikty zbrojne z milionami ofiar, falą terroryzmu i zniszczeń, który nadal rozpala Bliski Wschód i północna Afrykę oraz Europę.

 • peru-gino

  Oceniono 12 razy 8

  czy pani Anders-Costa już zamawia bilet na pierwszą klasę? bo zdaje się nie mamy służb dyplomatycznych w usa....

 • jan.go

  Oceniono 15 razy 5

  Madra kobieta Kiedys powiedziala ze jej syn nie nadaje sie na prezydenta co bylo prawda

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 7 razy 3

  a mnie to lata totalnie

 • apokaliptyk2018

  Oceniono 11 razy 3

  Jedyna kobieta która wczoraj zmarła że takie to pilne i na czerwono?

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  Jedna z mądrzejszych First Lady.

 • rafiol

  Oceniono 15 razy 3

  Dynastia Bushów to jedna z najbardziej cynicznych, zakłamanych i chciwych rodzin w historii USA. Tyle w temacie

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 5 razy 1

  Kapitalizm to taki ustrój gdzie są problemy nieznane w innych częściach świata. Wtórny analfabetyzm, duża liczba bezdomnych, największa na świecie ilość więżniów (co dziesiąty Amerykanin za kratami), wsadzili do więzienia matkę dziecka która zakombinowała aby ono mogło uczęszczać do lepszej szkoły w lepszej dzielnicy miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX