Akcja CBŚP. Odbili Polkę przetrzymywaną dla okupu w RPA. "Pani poznała pana przez internet"

Dzięki współpracy policjantów z CBŚP i policji w Republice Południowej Afryki udało się uwolnić uprowadzoną tam Polkę. Porywacze chcieli 2 mln euro okupu za jej wypuszczenie.

Akcja Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziła do uwolnienia Polki, która została porwana dla okupu w RPA. Szczegóły zdradził szef policji na konferencji z ministrem Joachimem Brudzińskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

- 11 kwietnia policja odebrała sygnał od mieszkańca Śląska. Droga mailową i telefoniczną skontaktowali się z nim ludzie, którzy zażądali 2 mln euro za uwolnienie jego 54-letniej matki - powiedział Komendant Główny policji Jarosław Szymczyk.

- Pani poznała przez internet około 30-letniego mieszkańca RPA, pojechała tam na jego zaproszenie. Została pozbawiona wolności, zażądano okupu - stwierdził na konferencji prasowej.

Jak mówił komendant główny, CBŚP nawiązało współpracę z międzynarodowymi służbami, z policją brytyjską, FBI oraz służbami RPA. W tym czasie szef Biura przebywał międzynarodowej konferencji, gdzie byli też funkcjonariusze z RPA.

"Niebezpieczeństwo było ogromne"

- Szybko podjęto decyzję o wysłaniu dwóch policjantów CBŚP na miejsce. Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i zatrzymać sprawców. Pani była przetrzymywana w trudnych warunkach. Traktowano ją brutalnie, przystawiano jej pistolet do głowy, aby zmusić do rozmawiania z synem

- relacjonował szef policji. 

- Wczoraj ta pani bezpiecznie powróciła do kraju. W rozmowach z policjantami z RPA usłyszeliśmy, że rocznie dochodzi tam tysięcy porwań dla okupu. W wielu przypadkach osoby te nie zostały odnalezione. Niebezpieczeństwo było ogromne, ale cieszę się, że nasza rodaczka jest już w Polsce - podsumował Szymczyk.

Policjantów chwalił szef MSWiA Joachim Brudziński. - Polska obywatelka porwana w dalekim kraju została uwolniona dzięki zaangażowaniu CBŚP. Dziś Polak nawet, kiedy znajdzie się w tak dramatycznej sytuacji, może liczyć na wsparcie państwa polskiego - mówił na konferencji.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (84)
RPA. Policjanci z CBŚP odbili porwaną dla okupu Polkę
Zaloguj się
 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 35 razy 25

  Kurde, ja rozumiem: sukces Policji. I świetnie, należy się cieszyć. Ale po cholerę wtykać propagandowy syf "DZISIAJ można liczyć na POMOC PAŃSTWA POLSKIEGO". Przecież zawsze można było na to liczyć, rządy dudnej zmiany nie były do tego potrzebne.

 • 92ilme

  Oceniono 24 razy 18

  Baba ma 54 lata i jedzie "na zaproszenie" do poznanego w internecie 30-letniego murzyna. Zastanawiam sie jak trzeba miec posrany mozg i nieopanowana chcice, aby leciec do 24 lata mlodszego faceta poznanego w internecie.

 • alex.schmid

  Oceniono 33 razy 15

  Hahahaha, starej tepej babie zachcialo sie sekswakacji z egzotycznym mlodziencem, ale zapomniala zaplacic bo myslala, ze to za damoche? Glupota ludzka nie zna granic .... wieku tez nie :D A teraz pani pozostal jedynie wstyd i posmiewisko :D

 • mam_monka

  Oceniono 28 razy 12

  Babom po 50 jednak bije na dekiel... I żeby nie było, że seksistowski komentarz - sama jestem babą po 50, ale racjonalnie takich zachowań nie umiem sobie wytłumaczyć.

 • unterhose

  Oceniono 19 razy 11

  Jak się domyślam, ten 30 letni ogier, był maści karej. Podziwiam głupotę kobiety 54 letniej, która myślała, że to będzie jej seks przygoda na jesieni życia. Powinna dostać zakaz opuszczania kraju, bym jako podatnik nie musiał opłacać jej następnych "seks wakacji"

 • jxl82

  Oceniono 28 razy 10

  Jasne dwaj gieroje z CBŚ uratowało kobietę, a policja z RPA znająca teren robiło jako Broszki do garnituru. Pewnie jeden z tych "Bondów" to ten z napadu w Lublinie, który schował się wtedy bohatersko za kartonem z czipsami.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 12 razy 8

  Pani chciała młodą, czarną zabawkę, a tu niespodzianka. ;)
  Gdyby to był facet, który poleciał na coś takiego, to oczywiście - męska szowinistyczna świnia. ;)

 • emeni

  Oceniono 11 razy 7

  Powinna zwrócić kase za pojrycie kosztów operacji. Dlaczego podatnik ma placić za współobywatelkę, ktorej wypadł mózg i poleciala, na własne życzenie, szukać go w Afryce ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX