Raport o współczesnym niewolnictwie na Wyspach. Polacy na drugim miejscu wśród ofiar

Rok pracy infolinii Modern Slavery Helpline wystarczył, by zidentyfikować prawie 5000 potencjalnych ofiar wykorzystywanych w myjniach samochodowych, na budowach, salonach paznokci i burdelach. Taki wyniki przynosi raport organizacji Unseen zwalczającej handel ludźmi w Wielkiej Brytanii.

Organizacja Unseen, która prowadzi infolinię, przyznaje dane dotyczą ludzi z 94 państw. Blisko 3,5 tys. z nich to przypadki wyzysku w miejscu pracy, w tym w myjniach samochodowych, w budownictwie, salonach paznokci, fabrykach i rolnictwie. Pozostałe przypadki to najczęściej ofiary wykorzystania seksualnego w domach publicznych i jako pomoce domowe.

Z całej puli zgłoszeń około 1450 zawiadomień dotyczących współczesnych form niewolnictwa skierowano do Narodowej Agencji ds. Zbrodni, nazywanej brytyjskim FBI.

Jak wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu wśród wszystkich zgłoszeń aż 233 dotyczą Polaków. Nasi rodacy są drugą co do wielkości grupą potencjalnych ofiar po Rumunach - 756, a przed Anglikami - 212, Tajlandczykami - 211 i Bułgarami - 98. Najwięcej przypadków wykorzystywania naszych obywateli dotyczy Walii, skąd pochodzi 40 zgłoszeń.

Rząd w Londynie szacuje, że Wielkiej Brytanii ofiarami pracy przymusowej, wykorzystywania seksualnego i niewolnictwa domowego pada co najmniej 13 tys. ludzi rocznie. Jednak według danych policji prawdziwa liczba może sięgać dziesiątek tysięcy ofiar, ale wiele z nich nie zawiadamia służb. Jedną z przyczyn braku powiadomień jest m.in. nieznajomość języka.     

Modern Slavery Helpline powstała w październiku 2016 r., po tym, jak organizacja Unseen otrzymała 1 milion funtów z funduszy od Google. Infolinia przyjmuje telefony od osób zgłaszających podejrzane sytuacje, ofiar szukających pomocy i firm, które chcą uzyskać informacje na temat ryzyka pracy przymusowej.

 

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700 na Wyspach), która oferuje wsparcie także w języku polskim. 

Infolinia działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Brytyjska ambasada w Warszawie prowadzi kampanię, która ostrzega Polaków rozważających emigrację do Wielkiej Brytanii, przed ryzykiem handlu ludźmi. Od ubiegłego roku przy polskim oddziale Armii Zbawienia funkcjonuje także wspierany przez brytyjski rząd Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, który pomaga w ustaleniu wiarygodności pracodawców przed wyjazdem z kraju.

Las od wschodu do zachodu. Wielka Brytania zasadzi aż 50 milionów drzew

Więcej o:
Komentarze (27)
Raport o niewolnictwie na Wyspach: Polacy na drugim miejscu wśród ofiar
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 22 razy 6

  Polacy mają w tym akurat DŁUGI TRADYCJE - podczas gdy inni szukali niewolników na innych kontynentach, Polacy przez wieki robili niewolników ze swoich rodaków, za przyzwoleniem i pod światłym przewodnictwem kościoła gnoili i wyzyskiwali najniższe warstwy społeczne ile wlezie - do tego stopnia, że aż się zaborcy wk..wili i skrańcowali pańszczyznę, toczącą "Chrystusa Narodów" przez wieki.

 • motyw4

  Oceniono 10 razy 4

  My, Polacy mamy jednak to szczęście, że mieszkamy we wspaniałym, opływającym w dobrobyt kraju i takie straszne rzeczy nam nie grożą, gdyż czuwa nad nami Król Polski Jezus Chrystus razem z Jego Matką Przenajświętszą Panienką Maryją Zawsze Dziewicą a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki. O bezpieczeństwo, cudowne życie i dobrobyt wszystkich mieszkańców Wielkiej Polski Katolickiej - bez względu na kolor skóry, wyznanie czy poglądy polityczne dba też Jego Wysokość Prezes Polski Jarosław Kaczyński Wielki, Którego Brat Zginął w Zamachu Smoleńskim a także jego lewa ręka Prezydent Polski Andrzej Duda - Niech Będzie Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał!!!

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 7 razy 3

  Bo Polacy to "Chrystus narodów" i ofiary losu...
  Mentalność katolicka i szkoła świecka się kłania.

 • chimi-churi

  Oceniono 10 razy 2

  „Najwięcej przypadków wykorzystywania naszych obywateli dotyczy Walii, skąd pochodzi 40 zgłoszeń.” Biorąc pod uwagę, że ogólna liczba przypadków dotyczących obywateli polskich wynosi 233, a w skład WB wchodzą 4 kraje to proponuję redachtorowi powtórkę z matematyki (klasa 2 podstawówki)

 • pani_marcelina

  Oceniono 1 raz 1

  Współczuję, bo przeżyć coś takiego to tragedia na całe życie, teraz pewnie sporo osób będzie się bało wyjeżdżać, a przecież są porządne agencje np. promedica, gdzie legalnie można w 90 dni 20 tysięcy zarobić jako opiekun osób starszych i to bez żadnego wyzysku.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 1

  A ta stęchła banda i hołota podłych styropianów co bezkarnie zniewoliła i dalej zniewala cały polski naród to co?

 • Tds Sbl

  Oceniono 11 razy 1

  Polska zapłaci wysokie kary za powiazania z niewolnictwem, to oczywiste.

 • kuba161048

  Oceniono 12 razy 0

  Przecież Anglia to nasz przyjaciel ot, taki to przyjaciel.

 • metenburg

  Oceniono 5 razy -1

  Moze powinnismy zbombardowac Angoli, mamy do tego moralne i humanitarne prawo. Dokladnie tak jak te chooje zrobily w Syrii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX