Polka z Bytomia z nagrodą Pulitzera. Wśród laureatów redakcje, które ujawniły aferę Weinsteina

Nagrodę Pulitzera, za sztukę 'Koszt życia', otrzymała Polka, Martyna Majok

Nagrodę Pulitzera, za sztukę 'Koszt życia', otrzymała Polka, Martyna Majok (Joan Marcus / AP)

Pulitzery zostały przyznane, a jedną z laureatek jest urodzona w Bytomiu Martyna Majok. Dziennikarze "New York Timesa" i "New Yorkera" otrzymali nagrodę za ujawnienie skandalu z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, oskarżanego o molestowanie kobiet.

Nagroda Pulitzera trafiła w ręce Martyny Majok, która w wieku pięciu lat wyemigrowała wraz z rodziną do USA. Tam ukończyła studia na wydziale dramatu na Yale University, jednej z najlepszych amerykańskich szkół wyższych. Kobieta ma na swoim koncie kilkanaście napisanych sztuk i wiele innych odznaczeń.

Uzasadnienie jury

Polka otrzymała prestiżową nagrodę Pulitzera za „Cost of Living” (ang. „Koszt życia”). Jury określiło dramat Majok jako „oryginalną i szczerą sztukę”, która zmusza nas do zastanowienia się nad więziami międzyludzkimi poprzez ukazanie relacji pomiędzy dwoma parami niedopasowanych osób. Są nimi były kierowca ciężarówki i jego niedawno sparaliżowana była żona oraz arogancki młody mężczyzna z mózgowym porażeniem dziecięcym i jego nowy opiekun.

Nagroda Pulitzera za te zdjęcia >>>

Pulitzer w innych dziedzinach

Pulitzer w dziedzinie dziennikarskiej "służby publicznej" otrzymały redakcje "The New York Times" oraz "The New Yorker", których trójka dziennikarzy, Jodi Kantor, Ronan Farrow i Megan Twohey, opisała seksaferę w Hollywood związaną z producentem Harveyem Weinsteinem, współtwórcą Miramax. O molestowanie seksualne oskarżała go m.in. Salma Hayek. Na fali tego wydarzenia powstała akcja #MeToo. W dziedzinie fikcji Pulitzera otrzymał pisarz Andrew Sean Greer za dzieło pt. „Less”. Z kolei Kendrick Lamar został odznaczony w dziedzinie muzyki za album „Damn”.

Nagroda Pulitzera to jedno z najbardziej prestiżowych amerykańskich odznaczeń w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Nagrodę ufundował Joseph Pulitzer, amerykański wydawca i dziennikarz pochodzący z Węgrzech.

Skandal seksualny w Hollywood. Molestowanie i gwałty w świecie show-biznesu. Kto został oskarżony, a kto padł ofiarą? [PODSUMOWANIE]

Dzisiejsza młodzież pewnie nie zrozumie. A ty? Pamiętasz te słowa?
1/11Dziadek wysyła cię na cepeen. Gdzie pójdziesz?
Zobacz także
  • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
  • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
  • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (3)
Pulitzer. Jedna z nagród powędrowała do Polki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje