Rosyjski dziennikarz wypadł z okna. Pisał niewygodne artykuły na temat Syrii

Nie żyje 32-letni Maksim Borodin. Dziennikarz z Jekaterynburga miał wypaść z okna na 5. piętrze. Borodin zajmował się m.in. niewygodnym dla władz tematem rosyjskich najemników w Syrii.

Maksim Borodin został znaleziony nieprzytomny 12 kwietnia po tym, jak spadł z wysokości pięciu pięter. Zmarł w niedzielę w szpitalu. Według władz prawdopodobnym scenariuszem ma być samobójstwo. Lokalna policja podała, że "nie wydaje się, aby była to sprawa natury kryminalnej" - opisuje Radio Wolna Europa.

Policja opisywała, że drzwi do jego mieszkania były zamknięte od środka, nie było też śladów włamania. Nie znaleziono jednak żadnego listu pożegnalnego. 

Jednak Polina Rumiancewa, szefowa redakcji Nowyj Dień, gdzie pracował Borodin, nie wierzy w samobójstwo. Z kolei znajomy dziennikarza Wiaczesław Baszkow napisał na Facebooku, że 11 kwietnia Borodin odezwał się do niego i stwierdził, że wokół jego budynku są osoby w strojach wojskowych i kominiarkach. Sądził, że jego mieszkanie zostanie przeszukane. Godzinę później zadzwonił znów i powiedział, że to po prostu jakieś ćwiczenia służb bezpieczeństwa.

Jednak po tym Borodin nie odezwał się już do znajomego. Dwa dni później, 13 kwietnia, media doniosły, że dziennikarz jest w szpitalu. 

Borodin zajmował się tematami związanymi z korupcją i przestępczością. Pisał też o śmierci rosyjskich najemników w Syrii, którzy mieli zostać zabici przez amerykańskie wojsko. Zidentyfikował kilku z nich i dotarł do ich rodzin.

"Reporterzy bez Granic" wezwali do dokładnego i niezależnego śledztwa. ws śmierci Borodina. 

W zeszłym roku w Rosji zginęło czterech dziennikarzy. O dwóch wiadomo, że zostali zabici. Nikołaj Andruszczenko, krytyk Władimira Putina i dziennikarz śledczy, został ciężko pobity i zmarł w szpitalu. Dymitr Popkow został zastrzelony we własnym ogrodzie. Kolejnych dwóch zginęło w podejrzanych okolicznościach. 

Dziennikarz Jan Kuciak i jego partnerka zamordowani. To pierwszy taki przypadek na Słowacji

Więcej o:
Komentarze (155)
Rosja. Dziennikarz zginął po tym, jak wypadł z okna
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 39 razy 23

  Niedługo tak samo będzie się działo w pislandii PiS to wierni naśladowcy Putina...

 • swientyjacenty

  Oceniono 31 razy 19

  U nas, na razie PIS uchyla immunitety niewygodnym posłom opozycji. Na razie!

 • konfuziussagt

  Oceniono 28 razy 16

  Leper tez wolal sie powiesic niz ujawnic
  niewygodne fakty o Kaczynskim.
  Poza tym taka juz jest uroda "putinowskiej demokracji".
  Na Wegrzech juz ja maja,
  a w Polsce urzadzaja.

 • zergman

  Oceniono 21 razy 15

  Zrobili mu samobójstwo...

 • obeznany

  Oceniono 22 razy 12

  Gdzie ruskie trolle szczekające, że Jakiekolwiek oskarżenia pod adresem Kremla są bezpodstawne bo nie ma żadnych dowodów, na ten kolejny mord na człowieku niewygodnym dla Kremla?

  Schemat jak zwykle ten sam. Kolejni ludzie chcący krytykować Cara zastanowią się parę razy czy jednak sobie nie odpuścić.

 • supermarjan

  Oceniono 28 razy 12

  " w sześciu go trzymalim panie sędzio a on i tak się wymknął i wyskoknął"
  yebana ubecka dzicz!
  boże - jeśliś jest - dziękuję ci za to ze urodzilem sie w polskim bantustanie a nie w tej zayebanej dziczy....

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 11

  Kaczolandia juz zaczela isc ta droga. Niebawem pokaze Wam podobne, i inne fasony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX