Budapeszt zalali protestujący. Tysiące Węgrów wyszło na ulice. "Dlaczego na to pozwoliliśmy?"

Nawet do 100 tys. osób mogło wyjść na ulice Budapesztu w ramach protestu przeciwko systemowi wyborczemu, który dał zwycięstwo Fideszowi. Wyrażali też swoje niezadowolenie wobec polityki Viktora Orbana i jego antyimigracyjnej retoryki z czasu kampanii.

Agencja Reutera opisuje, że protestujący w Budapeszcie zwoływali się przez Facebooka, a organizatorzy wzywali Węgrów do wyrażenia swojej aprobaty do ponownego zliczania głosów z ostatnich wyborów parlamentarnych, wsparcia wolnych mediów, a przede wszystkim wyrażenia sprzeciwu dla Viktora Orbana, Fideszu i ostatniej antyimigranckiej kampanii, jaka przetoczyła się przez kraj.

Protestujący zbierali się przed Węgierską Operą Państwową, a później skierowali się pod budynek parlamentu. W tłumie można było zauważyć nie tylko węgierskie flagi, ale też unijne, pojawiały się plakaty i transparenty m.in "To my jesteśmy większością" czy "Dlaczego na to pozwoliliśmy". Na nagraniach i zdjęciach z protestów widać, że Węgrzy wręcz zalali ulice Budapesztu, by wyrazić swój sprzeciw.

Korespondent BBC Nick Thorpe poinformował, że na protestach w samym Budapeszcie mogło być około 100 tys. ludzi. To, co jest zauważalne na zdjęciach, to przewaga młodych Węgrów w gronie demonstrantów. Jak zauważa agencja Reutera, ostatni wiec Orbana w Szekesfehervarze zdominowany był raczej przed ludzi w średnim wieku i starszych.

Demonstracja zakończyła się pod budynkiem parlamentu, gdzie tłum odśpiewał hymn Węgier i Unii Europejskiej. Organizatorzy protestów zapowiedzieli, że w kolejną sobotę także wyprowadzą ludzi na ulice. Na koniec padły też postulaty rozpisania nowych wyborów.

Kontrowersje po wyborach na Węgrzech

Partia Viktora Orbana Fidesz zdobyła w wyborach w ostatnią niedzielę prawie 50 proc. głosów przy prawie 70-procentowej frekwencji, co pozwoliło jej wprowadzić 133 parlamentarzystów (na 199), co dało jej po raz kolejny konstytucyjną większość.

Zaraz po wyborach zmarginalizowana opozycja domagała się ponownego przeliczenia głosów, ponieważ pojawiały się komisje wyborcze, gdzie nieważne głosy wynosiły od 10 do nawet 30 proc. Opozycja twierdzi też, że system wyborczy Węgier (oddaje się tam dwa głosy, a parlamentarzyści są wybierani z JOW-ów i z krajowych list partyjnych) nie oddaje "prawdziwej woli narodu".

Zarzuty wobec węgierskich wyborów pojawiły się także ze strony OBWE, organizacja wykazywała, że podczas kampanii partie nie miały równych szans. Jednym z przykładów była kampania antyimigracyjna, którą prowadził i finansował rząd, a pokrywała się ona z przekazem Fideszu.

O antyimigranckiej retoryce Orbana pisaliśmy na Gazeta.pl przed wyborami, gdy premier Węgier mówił, że nie zgodzi się na "mieszanie koloru, tradycji, z innymi".

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (476)
Protesty w Budapeszcie po wyborach. Tysiące osób na ulicach
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 89 razy 53

  Orban wygrał. Jak mało trzeba żeby tłuszcza ludzka poszła za populistą, zagrzewana przez prymitywną propagandę. Powtórka z lat trzydziestych XXgo wieku.....

 • krynolinka

  Oceniono 66 razy 38

  Gdyby liczył Błaszczak czy Brudziński wyszło by im ze trzysta osób.

 • rozterka47

  Oceniono 62 razy 34

  Jenak komuszy zamordyzm zbiera we wschodniej Europie żniwo , większość społeczeństwa ma go w genach, mentalność niewolników . Dlatego Stalinowi udało się podporządkować swego czasu tyle państw na kilkadziesiąt lat.

 • qnqn

  Oceniono 52 razy 32

  Ręce opadają, jak ludzie mogą być durni. Już wiem dlaczego mówi się, że Polak Węgier dwa bratanki, mądrzy po szkodzie.

 • u_bolt

  Oceniono 43 razy 29

  Teraz już wiadomo dlaczego Kaczyński nakazał zmienić ordynację wyborczą. Cel jest ... orbanowski. Sfałszować wybory żeby je wygrać za wszelką cenę. Dlatego też można w kratkach na listach wyborczych wrysować swastykę i taki głos będzie ważny.

 • vomitorium1

  Oceniono 49 razy 29

  "Nawet 100 tys. osób mogło wyjść na ulice Budapesztu ... "
  "Przyjdzie dzień, że w Warszawie będzie Budapeszt"
  (jak wieszczył
  pan prezes)

 • antypiss

  Oceniono 36 razy 24

  Polak, Węgier dwa bratanki do łamania demokracji i do wyjścia z Unii ?

 • guru133

  Oceniono 37 razy 21

  Węgry się budzą? I to bardzo dobrze. Kocham ten kraj, ale polityka w waszym wydaniu to tragedia. Najpierw zapłaciliście utratą części terytorium za wiernopoddańczą politykę wobec Austrii, potem za faszystę Horty'ego a teraz dopuściliście do rządów takiego jak nasz Kaczyński prawicowego genseka Orbana. My dyktatora usuniemy, czego i wam życzę.

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 19

  Spełni się marzenie pana prezesa. Budapeszt w Warszawie.Chciałeś to masz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX