"Tonowałbym emocje. To mrugnięcie okiem". Komentarze po ataku USA, Wlk. Brytanii i Francji w Syrii

- Sojusznicy wybrali opcję ograniczonego uderzenia - tak eksperci oceniają nocny atak Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, do którego doszło w Syrii. Bombardowanie było odwetem za atak chemiczny, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego w Syrii. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku. Decyzję o ataku Donald Trump ogłosił w telewizyjnym orędziu do Amerykanów.  Zbombardowane zostały miejsca związane z produkcją broni chemicznej. 

- Tonowałbym emocje. Mówimy bardziej o efekcie politycznym, a mniej militarnym. Uderzenie było ograniczone. To takie mrugnięcie okiem - komentował w Polskim Radiu 24 Jacek Raubo, specjalista dot. bezpieczeństwa i obronności z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Syryjscy dowódcy rozumieli, brali pod uwagę, że takie uderzenie nastąpi. Baszszar al-Asad najmniej się tym przejął - dodał Raubo.

Palowski: To silny sygnał

"Na uwagę zasługuje również fakt zmontowania przez Amerykanów koalicji do uderzeń na cele w Syrii. Atak przeprowadzony przez siły wielonarodowe, z udziałem dwóch najważniejszych europejskich członków NATO jest znacznie silniejszym sygnałem, niż akcja przeprowadzona samodzielnie" - pisze z kolei Jakub Palowski, ekspert portalu Defence24.pl.

"Biorąc pod uwagę jednorazowy – na razie – charakter, jak i przebieg operacji, sojusznicy wybrali opcję ograniczonego uderzenia. Ma ono na celu powstrzymanie dalszego użycia broni chemicznej, a jednocześnie zminimalizowanie ryzyka starć z Rosją" - zauważa Palowski.

Wróblewski: Atak jest Rosji na rękę

Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego podkreślił natomiast w rozmowie z Polskim Radiem 24, że podczas ataku na Syrię celami były obiekty związane z Iranem. Stwierdził, że atak na Syrię od pewnego czasu był przesądzony. Wskazał, że po zapowiedziach amerykańskiego prezydenta pytanie nie brzmiało, czy dojdzie do ataku, ale kiedy.

Dodał, że mimo oficjalnych oświadczeń Kremla, potępiających akcję sił koalicji, taki ruch jest Moskwie na rękę. To dlatego, że Iran, dysponujący bogatymi złożami gazu i ropy, jest dla Rosji konkurentem.

Więcej o:
Komentarze (148)
Syria. Atak USA, Wielkiej Brytanii i Francji. "To takie mrugnięcie okiem"
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 23 razy 9

  A jak tam rozwija się demokracja w Libi? Czy ludziom żyje się tam dobrze?

 • 1pirat2

  Oceniono 29 razy 9

  W Iraku też zaczęto wojnę przez broń chemiczną, którą nie znaleziono do tej pory.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 20 razy 6

  ISIS zachwycone, najpierw sami puścili jakiś gaz na szpital, a później hamerykańscy kowboje i anglijskie żołnierzyki zbombardowały Asada.

 • e50504

  Oceniono 35 razy 5

  Czy ci amerykańscy bandyci są w stanie wytrzymać chociaż minutę bez zamordowania jakiegoś człowieka?

  A no i pamiętajcie, oni nigdy nie chcieli brać udziału w tej wojnie, nie chcieli się w żaden sposób mieszać. Oni po prostu zostali zmuszeni a robią to wszystko dla dobra świata :D

 • e50504

  Oceniono 20 razy 4

  Syryjczycy wyszli na ulicę by w ekstazie demonstrować poparcie dla zachodu. Już siódmy roczek demokratyzacji leci, a w Syrii jeszcze nigdy nie było tak dobrze.

  Kończy się ten jakże króciótki, na szczęście, amerykański wiek w dziejach świata. I to jak się kończy! Amerykaie gazują dzieci tylko po to by dać sobie pretekst do bombardowania. Co za chory kraj.

 • pankmen

  Oceniono 7 razy 3

  pozdrowienia dla Ruskich Troli

 • sibod

  Oceniono 5 razy 3

  Na pewno nie chodzi żadnej ze stron o kontrolę nad złożami ropy i gazu. Walka toczy się o pustynny piach i kamienie.

 • guramdam3

  Oceniono 13 razy 3

  Jest tu pewna głoszona oficjalnie logika, która budzi wątpliwości.
  "Za to, że zabiłeś iluś tam swoich obywateli chemicznie, my zabijemy jakąś tam liczbę twoich obywateli wybuchami i odłamkami. Będziemy to powtarzać aż się poprawisz." Tak Zachód mówi do Assada. Bez jaj. Naprawdę wyborcy są aż takimi idotami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX