Komentarze (92)
Akademia Szwedzka. Katarina Frostenson odchodzi
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • 20portal

  Oceniono 4 razy 0

  Raczej smaczek nie smak.

 • Oceniono 8 razy 0

  Natychmiast rusza dobrze naoliwiona maszyna “Gazety Wyborczej”. W kraju ta wiadomość przyjęta jest z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony, a gdzie Herbert? Z drugiej radość, że to jednak Polka otrzymała tą nagrodę. Gdzie w tym wszystkim architekt i jego zasługi? O istnieniu Jerzego Einhorna nie informuje polska wikipedia. Nie bez powodu. Zaczęłyby wychodzić na powierzchnię sprawy, które znajdują się w jej wersji angielskiej. Dowiadujemy się z niej, że Jerzy Einhorn urodził się w Częstochowie w roku 1925 i opuścił Polskę w roku 1946, żeby zamieszkać w Skandynawii. W tekście znajduje się zdanie wyjaśniające dlaczego wyjechał. Zdanie dla badaczy tamtych lat, jak profesor Marek Chodakiewicz, kontrowersyjne. Przywołajmy je: After some Jewish students were killed in Łódź in anti-semitic attacks, Einhorn and his wife decided not to return to Poland and instead sought asylum in Sweden”. Problem w tym, że w roku 1946, kiedy więzienia zapełniały się żołnierzami AK i NSZ-u, nie dokonano w mieście Łodzi żadnego mordu na studentach pochodzenia żydowskiego. Były owszem strajki włókniarzy. Żołnierze Armii Czerwonej uwolnili kilkadziesiąt osób od chorobliwego przywiązania do czasomierza. Ale do mordów na tle rasowym w Łodzi nie doszło. Historycy przynajmniej milczą na ten temat.

  Einhorn był wybitnym uczonym. Doskonale mówił po polsku, choć kiedy mieszkał w Polsce w rodzinie mówiono w języku jidisz. Później wiedzę o ojczyźnie czerpał od takich samych, jak on, a po roku 1989 z “Gazety Wyborczej”. Był dumny, że Polka została laureatką. Wcześniej debatował z innymi jurorami, czy na nagrodę nie zasługuje Jerzy Kosiński. Jego Malowany Ptak był tłumaczony na szwedzki i doskonale przyjęty. Ale Kosiński nie podjął wyciągającej się do niego ręki. W roku 1991 odebrał sobie życie. Joanna Siedlecka opisała jego życiowe meandry w książce Czarny Ptasior. Czy ktoś opisze życiowe kręte ścieżki Jerzego Einhorna? Pewnie nie, bo i jego od lat już nie ma. A opisać powinien. W końcu Polacy zawdzięczają mu jedną jeszcze Nagrodę Nobla. Mój rozmówca jest Szwedem i brał udział, choć nie jako juror, w przygotowywaniu gruntu do przyznania nagrody dla Szymborskiej. O kontekście dowiedział sie post factum.

 • animus88

  Oceniono 4 razy 0

  Członkini 😂😂😂

 • Oceniono 8 razy 0

  ..... „Konflikt Herberta - pisze Gelberg - ze środowiskiem tzw. lewicy laickiej, w latach 70. i 80. uważającym go za swojego idola, po odzyskaniu niepodległości skupionym wokół "Gazety Wyborczej", nie zrodził się z tego powodu, że poeta dokonał jakiejś wolty. Było dokładnie odwrotnie! Naczelny ?GW padający kiedyś przed poetą na kolana (Michnik uwielbia takie teatralne gesty), jakoś nie chciał po roku 1989 zrozumieć, że Herbert przez całe życie był constans. Nie tylko w czasach komuny, również w wolnej Polsce. Środowisko to darowałoby Herbertowi, gdyby zdecydował się nie schodzić z Olimpu i wypowiadał za pośrednictwem swoich wyrafinowanych, a zarazem klasycznych wierszy. Ale publicystyki drukowanej na łamach "Tygodnika Solidarność", nazywającej rzeczy po imieniu i wprost, środowisko to nie mogło ścierpieć. Zaczęła się wojna, z tamtej strony prowadzona bynajmniej nie z otwartą przyłbicą. Pierwszą metodą oponentów Herberta było przemilczanie. Drugą - dezawuowanie. Idę o zakład, że w tym, iż Herbert nie dostał Nobla, maczali w jakiś sposób palce jego wpływowi, krajowi adwersarze. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że co najmniej kilkakrotnie był wcześniej zgłaszany do tej nagrody, że ze względu na liczne tłumaczenia jego poezji w językach angielskim i niemieckim, a także na opracowania krytyczno-literackie, był na świecie poetą znanym i uznanym. A o Wisławie Szymborskiej, z powodu braku wspomnianych atrybutów, nikt poza Polską praktycznie nie słyszał. I nie chodzi mi tu tylko o fakt, że Herbert nie został odpowiednio uhonorowany, gdyż na liście literackich noblistów jest niemało twórców drugorzędnych. Mam pretensje o to, że gdyby Herbert dostał Nobla, być może dłużej by żył...

 • Oceniono 4 razy 0

  NOBEL miał donosy bolka na mojego brata Jana Jasińskiego i mimo to wypromował szpicla i szmalcownika!

 • laborantkolaborant

  Oceniono 6 razy 0

  mężny członek męża członkini

 • Oceniono 8 razy 0

  "NOBEL" ma w swoich dokumentach oryginalny donos bolka na mojego brata, gdzie bandzior bolek robi z mojego brata Jana Jasińskiego - ZŁODZIEJA!!!
  oto treść donosu bolka w archiwach NOBLA:
  „Jasiński opowiadał mi również, że w dniu 12 lub 13 [stycznia 1971 r.] (dokładnie nie wiem) na godz. 17.00 wzywany jest na MO. Rozmowy tej specjalnie nie obawia się. Uważam, że rozmowa z nim powinna być delikatna, gdyż może on bardziej zamknąć [się] w sobie i nie uzewnętrzniać swych myśli. Ponadto uważam, że w tej chwili Jasiński może być członkiem jakiegoś tajnego komitetu. W tej chwili Jasiński darzy mnie zaufaniem i w najbliższym czasie będę mógł podać bliższe szczegóły o nim i jego działalności. W rozmowie z innymi kolegami dowiedziałem się, że Jasiński w czasie wydarzeń grudniowych brał udział w grabieżach. Były to rzeczy kosmetyczne” — pisał „Bolek” w styczniu 1971 r.
  tak pisze Cenckiewicz o bohaterach grudnia 70:
  Panie Szczepanie i Panie Janku - to zaszczyt być dzisiaj w MON razem z Wami! Jesteście obok takich ludzi jak Henryk Lenarciak, Kazimierz Szołoch (jego córka - Anna, odebrała specjalny list gratulacyjny od Pana Ministra), Henryk Jagielski czy Józef Szyler prawdziwymi bohaterami rewolty grudniowej! Moimi bohaterami!..."

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 0

  Nobele są przereklamowane..
  Co oczywiście nie umniejsza winy pana męża. Jeśli jest. Wychłostać publicznie, kopa..w dupsko i się niech poonanizuje w pierdlu. No chyba, że bardziej wygłodzeni zrobią mu..wiecie jesień.

 • janjan101

  Oceniono 5 razy -1

  W bolandzie wrzeszczała by że to polityczna nagonka medialna, a w ramach rekompensaty zażądała by podwyżki, karty bez limitu wydatków i ochrony jak misiewicze antoniego

 • Oceniono 7 razy -1

  NOBLA trzeba wziąć za pupę!
  NOBEL wypromował SZMALCOWNIKA BOLKA - mimo, że miał dokumenty - oryginalne donosy BOLKA na mojego brata Jana Jasińskiego!!! - od tej chwili bandzior, morderca, analfabeta, szmalcownik...etc...etc... praktycznie był nietykalny i stał się słupem SB cji!!!

 • kwiatekkk

  Oceniono 3 razy -1

  Nobel za seks? Takie rzeczy tylko w Szwecji :-)

 • Oceniono 7 razy -1

  .....Natychmiast rusza dobrze naoliwiona maszyna “Gazety Wyborczej”. W kraju ta wiadomość przyjęta jest z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony, a gdzie Herbert? Z drugiej radość, że to jednak Polka otrzymała tą nagrodę. Gdzie w tym wszystkim architekt i jego zasługi? O istnieniu Jerzego Einhorna nie informuje polska wikipedia. Nie bez powodu. Zaczęłyby wychodzić na powierzchnię sprawy, które znajdują się w jej wersji angielskiej. Dowiadujemy się z niej, że Jerzy Einhorn urodził się w Częstochowie w roku 1925 i opuścił Polskę w roku 1946, żeby zamieszkać w Skandynawii. W tekście znajduje się zdanie wyjaśniające dlaczego wyjechał. Zdanie dla badaczy tamtych lat, jak profesor Marek Chodakiewicz, kontrowersyjne. Przywołajmy je: After some Jewish students were killed in Łódź in anti-semitic attacks, Einhorn and his wife decided not to return to Poland and instead sought asylum in Sweden”. Problem w tym, że w roku 1946, kiedy więzienia zapełniały się żołnierzami AK i NSZ-u, nie dokonano w mieście Łodzi żadnego mordu na studentach pochodzenia żydowskiego. Były owszem strajki włókniarzy. Żołnierze Armii Czerwonej uwolnili kilkadziesiąt osób od chorobliwego przywiązania do czasomierza. Ale do mordów na tle rasowym w Łodzi nie doszło. Historycy przynajmniej milczą na ten temat.

  Einhorn był wybitnym uczonym. Doskonale mówił po polsku, choć kiedy mieszkał w Polsce w rodzinie mówiono w języku jidisz. Później wiedzę o ojczyźnie czerpał od takich samych, jak on, a po roku 1989 z “Gazety Wyborczej”. Był dumny, że Polka została laureatką. Wcześniej debatował z innymi jurorami, czy na nagrodę nie zasługuje Jerzy Kosiński. Jego Malowany Ptak był tłumaczony na szwedzki i doskonale przyjęty. Ale Kosiński nie podjął wyciągającej się do niego ręki. W roku 1991 odebrał sobie życie. Joanna Siedlecka opisała jego życiowe meandry w książce Czarny Ptasior. Czy ktoś opisze życiowe kręte ścieżki Jerzego Einhorna? Pewnie nie, bo i jego od lat już nie ma. A opisać powinien. W końcu Polacy zawdzięczają mu jedną jeszcze Nagrodę Nobla. Mój rozmówca jest Szwedem i brał udział, choć nie jako juror, w przygotowywaniu gruntu do przyznania nagrody dla Szymborskiej. O kontekście dowiedział sie post factum....

 • Oceniono 7 razy -1

  ...Pojawia się w tym techniczny szkopuł. Jak skryć przeszłość poetki? Jak wytłumaczyć, że owszem komunizowała, ale wszyscy przecież w młodości komunizują? Że była poetką stalinowską? A fe! Niedobrzy ludzie mówią różne rzeczy. Że profesor Stanisław Adamczewski odebrał sobie życie zaszczuty przez takich, jak ona? A kto w Szwecji słyszał o profesorze Adamczewskim, który w roku 1950 został usunięty z uczelni i pozbawiony możliwości zarobkowania? Ważne, że grunt do nagrody dla stalinowskiej aktywistki w roku 1996 jest przygotowany. Do Polski dochodzą wieści, że laureatem nagrody może zostać Herbert. Polacy są podekscytowani. Nie wiedzą, że semafory dają już zielone światło osobie, która domagała się śmierci dla biskupa Kaczmarka i pisała wiersze ku czci Stalina. Należąc też prawie do końca do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej spełniała w niej rolę aktywistki, której bliżej było z lekturą “Nie” Urbana, niż z wolno odradzającą się pamięcią zbrodni wobec generała Emila Fieldorfa, czy rotmistrza Witolda Pileckiego...

 • Oceniono 5 razy -1

  Czy jest ktoś inny, niż Herbert? Jest. Na pomysł wpada mąż Heleny Wolińskiej mieszkającej w Oxfordzie profesor Włodzimierz Brus. Konsultuje te sprawy z filozofem Zygmuntem Baumanem? Trudno powiedzieć. Tego mój rozmówca nie może potwierdzić. Tak, czy inaczej w ekspresowym tempie przygotowywane jest dossier. Równorzędnym kandydatem obok Zbigniewa Herberta staje się Wisława Szymborska. Rusza machina ludzi związanych z ustawiającą opinie publiczną w kraju “Gazetą Wyborczą”. Zaczyna ślinić się nawet żyjący w Szwecji Stefan Michnik. Jest w tej sprawie pionkiem. Ale jego głos też się liczy. Wie z pierwszej ręki, jaką pozycję opiniotwórczą ma w kraju brat Adam. Ale prawdziwą szarą eminencją sprawy wciąż jest Jerzy Einhorn. Jego rola będzie w tym największa. Zaczyna zapraszać na kolacje wyselekcjonowanych do tego jurorów nagrody. Trzeba im objaśnić. Bo skąd mają niby wiedzieć? Herbert to znakomity poeta. Ale co z tego? Znakomitą poetką jest też Wisława Szymborska. I jej atutem jest to, że jest kobietą. Nadchodzi właśnie czas na kobiety laureatki. Tak będzie się potem tłumaczyło maluczkim....

 • Oceniono 7 razy -1

  Czy wreszcie ktokolwiek słyszał w Polsce o Jerzym Einhornie? A powinien. Powinien, bo był on architektem przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej!

  Rok 1995. Pośród biorących udział w przyznawaniu Nagrody Nobla pojawia się nazwisko Zbigniewa Herberta. Ma to być nagroda dla największego żyjącego polskiego poety. Ale Herbert nie jest już poddanym “Gazety Wyborczej”. Zabraknie jego głosu w chórze peanów dla ówczesnego prezydenta RP. Ba, jego oświadczenia mają charakter coraz bardziej reakcyjny. I wtedy na scenie pojawia się nieznany nikomu w Polsce do dziś Jerzy Einhorn. Od wielu lat obywatel Szwecji. Wielkiej renomy lekarz i uczony. Jest jednym z jurorów przyznających Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Wydawałoby się z literaturą nie ma wiele wspólnego. A jednak. Jurorzy przyznający nagrodę w tej dziedzinie, to grono mu osób znanych. ....

 • marcinmarcin12

  Oceniono 3 razy -1

  po oskarzeniu Asagna ciazko wierzyc szwedzkim oskarzycielom. Molestowanie to moglo byc podanie plaszcza. Chlopina niby zgwalcil kilkanascie bab, a zadna mu oczu nie wydrapala.

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy -1

  @dorsz_pitery = KUKIZOWA GWIAZDA Z MOZGIEM GENIUSZA;

  " ......W “ZAMRAŻARCE SEJMOWEJ” LEŻY NASZ ( SPÓŁDZIELCÓW, SPOŁECZNIKÓW I KUKIZ’15 ) ...”

  Co ma poruszony prze ciebie temat ze Szwedzka Akademia wspolnego?

 • maras63

  Oceniono 6 razy -2

  Ale poza tym Zachód jest wporzo i powinniśmy zmierzać w tamtą stronę. Jesteście nowoczesne panie na to gotowe? bo wasi nowocześni faceci na pewno tak.

 • hateuall

  Oceniono 6 razy -2

  Tam w szwecji gwałtem jest spojrzenie na kobietę w taki sposób który ta kobieta uważa za nieodpowiedni. Tak więc ten, nie ekscytujcie się za bardzo.

 • zawsze888

  Oceniono 8 razy -2

  .....takie wlasnie sa lewackie sku....ne elyty tego swiata.....

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy -2

  Kandydat do Nobla w dziedzinie "Q..stwo"!?

 • ragefox

  Oceniono 10 razy -2

  +++
  Jak by był nachodźcą to jeszcze awans by dostała.

 • hotin

  Oceniono 17 razy -3

  Rewolucja seksualna i lewacka polityka rządu Szwecji,przynosi spodziewane efekty.Heja Sverige!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX