Hiszpanie odkryli to, co my wiemy od dawna. "Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia"

Hiszpański dziennik "Publico" pokazał mapę krajów, które w przeszłości najechały na Polskę. Jest na niej 13 państw. Dziennikarze stwierdzili, że Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia.

Na mapie opublikowanej przez "Publico" czarnym kolorem zaznaczono współczesną Polskę. Czerwonym kolorem oznaczono państwa, które w przeszłości najechały kraj nad Wisłą.

"Publico": Polacy znaleźli sobie smutne miejsce do życia

Na mapie zaznaczono 13 krajów. Są to: Niemcy, Rosja, Francja, Austria, Szwecja, Litwa, Węgry, Słowacja, Czechy, Ukraina, Mołdawia, Włochy i Turcja.

Artykuł, zamieszczony w dziale komentarzy, zatytułowano: "Mapa krajów, które chociaż raz najechały Polskę". Na wstępnie zacytowano Woody’ego Allena, który kiedyś stwierdził: „za każdym razem, kiedy słucham Wagnera, mam ochotę zaatakować Polskę".  Materiał opisuje trudne geopolityczne położenie Polski, która żyje między mocarstwami.

Kraje, które (jeszcze) nie zaatakowały Polski, zaznaczyliśmy na szaro

- napisali dziennikarze „Publico”. Zaznaczyli, że wśród państw, które nigdy nie najechały Polski jest Wielka Brytania. Dodali też, że „Synowie Wielkiej Brytanii w przeszłości najechali 90 proc. spośród wszystkich państw świata”.

Hiszpański dziennik napisał, że mapa bazuje na opublikowanej w 2017 roku internetowej publikacji „Brilliant Maps”. Dziennikarze zaznaczyli, że informacja, iż Włochy najechały Polskę nie jest precyzyjna, gdyż na tereny nieistniejącego jeszcze państwa polskiego najechała armia Imperium Rzymskiego.

Więcej o:
Komentarze (515)
Hiszpanie odkryli to, co my wiemy od dawna. "Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia"
Zaloguj się
 • bigfisher

  Oceniono 52 razy 44

  Czas abyśmy wstali z kolan i sami kogoś najechali. Na początek może San Escobar.

 • lubat

  Oceniono 54 razy 30

  Złej tanecznicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy. Nasze położenie jest idealne, prawie centrum Europy, tylko my tego nie umiemy wykorzystać i nawet największy nasz plus przekształcamy na minus.
  To że najeżdżali na nas różni najeźdźcy świadczy o atrakcyjności naszego położenia, z którego my do tej pory nie potrafimy korzystać. A z drugiej strony o naszej słabości, zawinionej przez nas samych. To nie przypadek, że to nas sąsiedzi "rozbierali", a nie my ich.

 • rasta-mw

  Oceniono 39 razy 19

  Polacy od zawsze byli i są wewnętrzne skłóceni, dlatego byliśmy łatwym celem. Poza kilkoma zwycięstwami, zawsze przegrywaliśmy. Wszystko przez niemców, co przynieśli nam zarazę zwaną kościół katolicki, który najdłużej okupuje nasz kraj.

 • komentatorbis

  Oceniono 20 razy 18

  Mam wrażenie, że to niespójne kryteria:
  -- Niemcy, Rosja -- na razie się zgadza;
  -- Francja -- idzie im o Napoleona? On raczej sojuszniczy był...
  -- Austria, Szwecja, Litwa, Węgry, Słowacja, Czechy;
  -- Ukraina -- hm.. jako Ruś Kijowska, czy jako powstanie Chmielnickiego?
  -- Mołdawia -- historyczna Mołdawia, czyli dzisiejsza Rumunia raczej niż Mołdowa.
  -- Włochy -- im rzeczywiście idzie o cesarstwo rzymskie?
  -- Turcja -- to się zgadza, choć raczej nie chodzi tu o obecne ziemie Polski.
  Swoją drogą, brakuje Mongolii, pogadałbym też o Danii, bo to potencjalnie dyskusyjne.

  Wczoraj czytałem fragment przemówienia Bismarcka, gdzie narzekał na ciężki los Niemiec, które muszą graniczyć z tak walecznym, wojowniczym i agresywnym narodem jak Francuzi... Z tej perspektywy tak sobie myślę, że można by porównać z drugą mapą, czyli "napadniętych" przez Polskę w dziejach. Niemcy, Rosja, Czechy, Węgry, Mołdowa/Rumunia, Litwa, czy Ukraina też by się znalazły. Słowację można by podciągnąć, podobnie jak i Turcję. Przy odpowiedniej swobodzie, to można by doliczyć Hiszpanię i Włochy. No i jak liczyć wypowiedzenie wojny Japonii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX