Trump odpowiada Putinowi po ataku chemicznym w Syrii. "Bądź gotowa Rosjo, bo nadchodzimy"

Donald Trump długo milczał na temat ataku chemicznego w Syrii. W końcu zabrał głos: "Nie powinnaś się bratać ze zwierzęciem (tak Trump nazwał ostatnio Asada - red.), które gazem zabija swój naród i jeszcze ma z tego satysfakcję!".

Do ataku chemicznego na szpital w miejscowości Duma na przedmieściach Damaszku doszło w sobotę wieczorem. Z powodu zatrucia trującym gazem zginęło tam 50 osób, w tym dzieci, a około 500 osób wymagało pomocy lekarza. Zachód o atak oskarża Baszara Al-Asada.

Donald Trump do Rosji: "Bądź gotowa, nadchodzimy"

W końcu głos w tej sprawie zabrał Donald Trump. Polecił Rosji, by była przygotowana na amerykańskie rakiety, bo one nadlecą.

Rosja obiecuje, że zestrzeli wszystkie rakiety wystrzelone w Syrii. Bądź gotowa Rosjo, bo (rakiety - red.) będą nadchodziły, ładne, nowe i "inteligentne!" Nie powinnaś się bratać ze zwierzęciem (tak Trump nazwał ostatnio Asada - red.), które gazem zabija swój naród i jeszcze ma z tego satysfakcję!

- napisał w środę na Twitterze Donald Trump.

Donald Trump odniósł się w ten sposób bezpośrednio do wypowiedzi rosyjskiego ambasadora w Libanie, który w powiązanej z libańskim radykalnym ugrupowaniem Hezbollah telewizji Al-Manar straszył USA przed interwencją w Syrii.

Jeśli nastąpi atak ze strony Amerykanów, (...) pociski zostaną zestrzelone, a na cel będą również wzięte miejsca, z których (rakiety – red.) wystrzelono

- powiedział Aleksandr Zasypkin we wtorek wieczorem. Wypowiadając te słowa powołał się na słowa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, generała Walerija Gerasimowa.

Zasypkin nie skończył jednak tylko na grożeniu - podkreślił, że „starcia nie powinny mieć miejsca" i dodał, że „Rosja jest gotowa na negocjacje”.

Rosja blokuje rezolucję ONZ ws.Syrii

Donald Trump w niedzielę naradzał się z doradcami wojskowymi ws. możliwej reakcji militarnej w Syrii. W poniedziałek oświadczył, że USA na atak chemiczny w syryjskiej Dumie odpowie rozwiązaniem siłowym.

W środę amerykański prezydent rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Francji i Wielkiej Brytanii. Jak podaje agencja AP, powołując się na źródła rządowe, że USA rozważa razem z sojusznikami wspólne uderzenie nawet „przed końcem tygodnia”.

W nocy z wtorku na środę czasu polskiego Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji w sprawie ataku chemicznego w Dumie, gdyż zgłoszony przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję, Polskę i 5 innych krajów projekt został zawetowany przez Rosję. Głosowanie poprzedził spór pomiędzy ambasadorami USA i Rosji.

Bombardowania, gruzy, ranni i zabici. Od 7 lat to dla nich codzienność

Więcej o:
Komentarze (256)
Donald Trump po ataku chemicznym w Syrii: "Bądź gotowa Rosjo, nadchodzimy"
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 20 razy 14

  Ktoś, kto przetłumaczył "Gas Killing Animal" jako "gaz do zabijania zwierząt" powinien pójść na bezrobocie.

 • goldenboy34

  Oceniono 18 razy 12

  Każdy kto chociaż trochę interesuje się sytuacją na Bliskim Wschodzie wie, że atak chemiczny przeprowadzili "rebelianci" salaficcy. Trump musiał zareagować tak jak zareagował rok temu bombardując siły przeciwnika. Co by jednak nie pisać sytuacja jest znowu coraz bardziej napięta, otoczenie Trumpa jest o wiele bardziej prawicowe i radykalne niż jeszcze rok temu.
  Jeden przypadkowy incydent może na nowo rozpalić i tak zarzącą się Syrie i Liban, a wtedy znowu Europę zaleje fala uchodźców, czego oczywiście konsekwencją bedzie wzrost nastrojów ksenofobicznych w Europie a także Polsce (pis znowu zyska). Dlatego agorowi przyjaciele nie kibicujcie interwencji Trumpa i amerykańskiej interwencji bo w Polsce znowu pisowi przybędzie...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 25 razy 11

  Boję się, że Trump coś spierd*li, a zapłacimy za to my wszyscy :(

 • js08836

  Oceniono 11 razy 9

  Asad ma swoją siedzibę w Damaszku i właśnie tam doszło do użycia gazu bojowego. Sam na siebie zrzucił gaz ? Prowokacja grubymi nićmi szyta. Zrobił to IS, Izrael. USA, albo Kurdowie choć tych ostatnich bym wykluczył bo maja za daleko. Skłaniam się ku prowokacji Izraela. Żandarm świata poniesie klęskę, jak w Wietnamie.

 • villiers

  Oceniono 27 razy 9

  Prezentujemy poniżej listę krajów, które USA zbombardowało po ukończeniu II Wojny Światowej. Oczywiście nie chodziło wówczas o żadne interwencje militarne w suwerennych krajach, lecz o wprowadzenie demokracji.

  Chiny 1945-46
  Korea 1950-53
  Chiny 1950-53
  Gwatemala 1954
  Indonezja 1958
  Kuba 1959-60
  Gwatemala 1960
  Kongo Belgijskie 1964
  Gwatemala 1964
  Republika Dominikańska 1965-66
  Peru 1965
  Laos 1964-73
  Wietnam 1961-73
  Kambodża 1969-70
  Gwatemala 1967-69
  Liban 1982-84
  Grenada 1983-84
  Libia 1986
  El Salvador 1981-92
  Nikaragua 1981-90
  Libia 1986
  Iran 1987-88
  Libia 1989
  Panama 1989-90
  Irak 1991-
  Kuwejt 1991
  Somalia 1992-94
  Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Bośnia 1995 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Iran 1998 (airliner)
  Sudan 1998
  Afganistan 1998
  Jugosławia 1999
  Afganistan 2001-
  Pakistan 2003-
  Libia 2011-

 • mate29

  Oceniono 18 razy 8

  Rzekomy atak chemiczny w Ghucie jest dalszą częścią prowokacji angielskiej z otruciem Skripalów

 • magda9600

  Oceniono 14 razy 8

  Atak chemiczny to zapewne sprawka Mossadu. Izrael i USA na gwałt szukają powodu do rozpętania wojny. Polska powinna się trzymać jak najdalej od tej awantury.

 • popierwsze

  Oceniono 10 razy 8

  Trump wie. A może to podpowiadają mu koncerny zbrojeniowe. Jak w przypadku Iraku i przed napadem na Irak.
  O, pardon, przed zaniesieniem do Iraku wolności i demokracji

 • tumaxer

  Oceniono 12 razy 8

  Kto to tłumaczył? "You shouldn’t be partners with a Gas Killing Animal who kills his people and enjoys it!"
  "Nie powinno się być partnerem ze Zwierzęciem Zabijającym Gazem (caps oryginalny, Trumpa), które zabija swoich ludzi i ma z tego przyjemność."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX