Katastrofa samolotu wojskowego niedaleko stolicy Algierii. Władze: Nie żyje 257 osób

Przy lotnisku Boufarik w Algierii, niedaleko stolicy kraju, rozbił się samolot wojskowy IŁ-76. Algierskie władze kilka godzin po katastrofie poinformowały, że w wypadku zginęło co najmniej 257 osób.

Do katastrofy doszło nieopodal wojskowego lotniska w miejscowości Boufarik, miasta około 30 km na południowy zachód od stolicy kraju Algieru. Lotnisko służy za bazę dla Algierskich Sił Powietrznych.

Samolot IŁ-76, rosyjskiego producenta Iljuszyn, rozbił się na polu niedaleko lotniska kilka minut po starcie, około godz. 8 czasu lokalnego. Przyczyny katastrofy pozostają nieznane. Niektórzy świadkowie cytowani przez media twierdzą, że maszyna paliła się, zanim jeszcze spadła na ziemię.

- Usłyszałem ogromną eksplozję. Razem z sąsiadem przyjechaliśmy tutaj na miejsce. Było potwornie dużo dymu. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że to katastrofa lotnicza. Kiedy byliśmy już przy wraku, zobaczyliśmy stertę ciał - mówił miejscowym mediom jeden ze świadków.

Samolot leciał - jak informuje algierska agencja prasowa APS - do Baszszar (alg. Bechar) w zachodniej części kraju, przy granicy z Marokiem.

Członek algierskiej partii rządzącej powiedział prywatnej telewizji Ennahar, że wśród pasażerów było 26 żołnierzy Frontu Polisario, organizacji, która wspierana przez Algierczyków walczy o niepodległość Sahary Zachodniej. 

Na nagraniach z okolicy miejsca wypadku widać kłęby czarnego dymu.

Na miejscu, jak opisują lokalne media, pracuje kilka zastępów straży, pojawiły się też służby medyczne. W akcji uczestniczy około 130 osób.

 

Ministerstwo Obrony Algierii wystosowało już kondolencje do rodzin ofiar.

Więcej o:
Komentarze (180)
Katastrofa wojskowego samolotu w Algierii. Nie żyje 257 osób
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 39 razy 15

  To nie jest możliwe żeby zginęli wszyscy - logika nakazuje wierzyć, że część przeżyła, ale może zostali dobici.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 14

  Szanowna Redakcjo !
  Zablokujcie natychmiast te wpisy wszystkich NĘDZNYCH KRETYNÓW, piszących o Antku, Anodinie, strzałach czy dobijaniu.
  Tragedia ma ogromny wymiar, bo to nie był samolot pasażerski, wyposażony w sześć czy osiem wyjść z nadmuchiwanymi trapami. Ci upchani w nim jak sardynki żołnierze, mogli spłonąć ŻYWCEM, bo przecież jedyne główne wyjście prowadziło przez tylną, zablokowaną rampę... [*]

 • kzet69

  Oceniono 13 razy 13

  Jakim cudem w Ił-76, który w konfiguracji pasażerskiej ma max. 170 miejsc znalazło się 257 osób? Na stojąco lecieli?

 • mppmpp

  Oceniono 14 razy 10

  Kondolencje.

 • Grażyna RF

  Oceniono 9 razy 9

  Jak można przy takiej tragedii robić sobie żarty. Znam trochę Algierię i są tam sympatyczni ludzie i piękny kraj. Tragicznie zmarłe osoby miały rodziny, dziewczyny, przyjaciół. Trzeba nie mieć za grosz taktu, żeby nie pochylić głowy w zadumie.

 • cassius769

  Oceniono 17 razy 7

  ruskie trole w ofensywie. Mam dla was wiadomosc - ostatnie sankcje zachodu sprawia ze ziemniak juz wkrotce stanie sie dla was daniem luksusowym :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX