Wyburzali 53-metrowy silos, ale coś ewidentnie poszło nie tak. Wszystko nagrał dron

Miało być rutynowe wyburzenie, wyszła mała katastrofa. Silos w Vordingborg przeznaczony do likwidacji runął w zupełnie inną stronę niż planowano. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe zdarzenie zarejestrowano m.in. na nagraniach z drona.

W ostatni piątek w mieście Vordingborg w Danii doszło do planowanego od dawna wyburzenia silosu. Sprawa nabrała jednak ogólnoświatowego rozgłosu. Dlaczego? Pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie budynku do wyburzenia źle wykonali swoją pracę.

Silos, liczący 53 metry wysokości, po odpaleniu ładunków wybuchowych, runął nie na teren specjalnie do tego przygotowany, a w drugą stronę - prosto na bibliotekę i lokalne centrum kultury. 

Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale jak widać na nagraniach z drona, budynek czeka remont, zwłaszcza dachu.

 

Władze Vordinborg zamieściły też zdjęcia z miejsca wypadku, a sam burmistrz miasta Mikael Smed oznajmił, że jest "niezwykle zadowolony". że nikomu nic się nie stało. Specjalny zespół ma teraz ustalić, kto odpowiada za błąd i kto pokryje koszty z tym związane.

Nieudane wyburzenie stadionu Detroit Silverdome. Został zbyt dobrze zbudowany?

Więcej o:
Komentarze (59)
Dania. Wyburzono silos, który uderzył w bibliotekę
Zaloguj się
 • jot9

  Oceniono 15 razy 15

  Świetny przykład, jak fizyka rzeczywista potrafi przerosnąć wyobraźnię nawet zawodowców. Co nie ujmuje im tytułu partaczy.

 • homo_lupus

  Oceniono 19 razy 15

  Ewidentny błąd minerów. A nawet dwa błędy.
  1. Szczelina od strony placu nie sięgała połowy obwodu silosu (środek ciężkości nie był wysunięty poza podparcie), w związku z czym całość się nie przewróciła;

  2. Projektując wyburzenie założono, że silos będzie zachowywać się jak walec (pełna bryła), Tymczasem to był rulon (pusty w środku). Przy zachowanej pozycji pionowej (por. wyżej) po eksplozji zaczęła kruszyć się ściana od strony biblioteki, bo tylko na tym odcinku obwodu spoczywał ciężar całości. A potem już poleciało....

 • bsdw

  Oceniono 22 razy 14

  Antoni to wytłumaczy. Pewnie to ruski kontroler skierował silos w druga stronę. Binienda widział tam parówki. A Prof. Rońda BLEFOWAŁ. Alleluja i od tyłu.

 • thadd

  Oceniono 16 razy 10

  Glu///pie dunczyki, mogli zapytac polakow jak sie rujnuje to co stoi.

 • melmakianin

  Oceniono 13 razy 9

  ebło to ebło na wuj drążyć ?!?!?!!?

 • adolfiutin11

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby tam rządził PIS kazałby reaktywować państwowy silos (symbol potęgi kraju i takie tam). Stworzyłby spółkę z misiewiczami i pensjami po 15-20 tys. zł opłacaną z naszych podatków. Silos przechowywałby stare pyry i skarpety żoliborskiego koordoopla.

 • senseiek

  Oceniono 10 razy 6

  Popełnili błąd, ze chcieli go wyburzyć w jednym kawałku, żeby cały spadł w prawo. A powinni wyburzać po kawałeczku, po 2-4 metry, od góry do dołu (z paro milisekundowymi przerwami), tak żeby wpadał do środka silosa.. Złożył by się w kupkę w swoim wnętrzu..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX