Brytyjskie media alarmują. Polskie szkoły na Wyspach mają związki ze skrajną prawicą

Co najmniej trzy polskie szkoły mają związki z grupami skrajnie prawicowymi - pisze "The Guardian". Placówki chętnie zapraszają do siebie nacjonalistów i współpracują z organizacjami uważanymi za szerzące nienawiść.

Jak podaje dziennik, w polskich szkołach gościły osoby lub pojawiały się w nich symbole, które w swoich raportach umieszcza m.in. antyfaszystowski watchdog Hope Not Hate. 

I tak szkoła z Southampton na swojej stronie na Facebooku promuje wydarzenia organizacji Ogniwo. "Niektórzy członkowie Ogniwa wyrażali rasistowski sentymenty, a na stronie grupy na Facebooku pojawiło się zdjęcie na tle baneru 'Europa będzie biała, albo niezamieszkana'. Zdjęcie zostało już skasowane" - pisze "Guardian". Grupa popierała również księdza Jacka Międlara, który otrzymał zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii za rzekomy antysemityzm i islamofobię. 

Dyrektor szkoły wyjaśnia, że kilkoro rodziców dzieci uczących się w szkole to członkowie Ogniwa, a szkoła czasem współpracuje z podobnymi grupami przy organizacji wydarzeń.

Skazany po ataku na antyfaszystów

Z kolei Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow ma na swojej stronie zdjęcie ze spotkania z Marianem Kowalskim, wiceprezesem Ruchu Narodowego. W ubiegłym roku spotkania z Kowalskim na Wyspach były odwoływane po interwencji władz. Jak dowiadujemy się z podpisu, było to spotkanie w ramach projektu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego "Polska Jana Pawła II", którego celem jest utrwalenie znajomości języka polskiego i ugruntowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej".

Na zdjęciu widać też Michała N., jednego z Polaków skazanych za zamieszki w Liverpoolu w lutym 2016 roku, kiedy razem z trzema kolegami zaatakowali uczestników antyfaszystowskiej kontrmanifestacji. Ciężko ranili kilka osób, m.in. policjanta, który został pobity do utraty przytomności, kobietę, która do końca życia będzie miała blizny na twarzy oraz mężczyznę, któremu złamali nos. W czasie procesu mężczyźni przyznali, że pojawili się na demonstracji, by stosować przemoc oraz, że identyfikują się z ugrupowania neonazistowskimi.

W trakcie manifestacji Polacy machali neonazistowskimi flagami i unosili ręce w nazistowskim pozdrowieniu. W końcu zaczęli napierać na uczestników kontrmanifestacji. Rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa, co policja potwierdziła dzięki nagraniom z monitoringu. Neonaziści spowodowali szkody na 25 tys. funtów: namalowali swastyki na ścianach St George’s Hall, zdemolowali pomnik oraz wejście do jednego z pobliskich budynków.

Dyrektor szkoły w Harlow, która nosi takie samo nazwisko jak Michał N., przekonuje, że spotkanie z Kowalskim nie było planowane, a w czasie jego trwania narodowiec namawiał do zbiórki jedzenia dla kombatantów. - W szkole nie uczymy polityki i nie organizujemy politycznych wydarzeń. Ale nie jesteśmy odpowiedzialni za prywatne poglądy naszych pracowników, uczniów, ich rodziców i gości szkoły - powiedziała dyrektor placówki.

Szkoła straszy pozwami

Na stronie Polskiej Szkoły Sobotniej w Blackburn im. Adama Mickiewicza można znaleźć zdjęcia dzieci, które występują na tle baneru organizacji Niepodległa Polska. Grupa ta promuje Jacka Międlara, a niedawno zapraszała do Wielkiej Brytanii Rafała Ziemkiewicza. Spotkania zostały odwołane po interwencji parlamentarzystki Rupa Huq, która złożyła w tej sprawie wniosek do departamentu brytyjskiego rządu odpowiedzialnego m.in. za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Szkoła zaprzecza jakimkolwiek związkom z organizacją i podkreśla, że spotkania nie były polityczne. Co więcej, wicedyrektorka zapowiedziała, że zwróci się do prawnika, jeśli "nieprawdziwe plotki" będą dalej szargały reputację placówki. Zdjęcia z banerem Niepodległej Polski zniknęły ze strony szkoły.

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o:
Komentarze (273)
Wielka Brytania. Guardian o związkach polskich szkół z nacjonalistami
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 56

  Bo nie ma to jak wypierniczyć za przeproszeniem z kraju i za granicą krzyczeć Polska dla Polaków..

 • justas32

  Oceniono 66 razy 48

  Widzę że dzięki PIS-owi skojarzenie "polski faszysta" na stałe wejdzie do świadomości europejskiej ...

 • mat.31

  Oceniono 76 razy 42

  Polacy to troglodyci Europy. Strat wizerunkowych, jakie przyniosła ta władza, nie uda sie odwrócić przez dziesięciolecia.

 • justas32

  Oceniono 33 razy 25

  Balbina - to tobie podziękujemy za zniszczenie dobrego imienia Polski na świecie ...

 • banan125

  Oceniono 23 razy 19

  piękna reklama dla Polski - jak nie pijany kierowca to prymitywni nacjonaliści - WSTYD i OBCIACH !!!! - skąd się biorą takie polskie prymitywy w 21 wieku - bo w średniowieczu to były prosto z zaścianka , w którym pracowali jako niewolnicy, u szlachty, a teraz Międlarem i Kowalskim na czele udają "yntelektualistów" - niech rząd w UK zrobi z tym w końcu porządek i zagrozi zamknięciem szkól za szerzenie nienawiści

 • Mikołaj Kuńczyk

  Oceniono 23 razy 17

  Jeżeli KUL organizuje spotkania z M. Kowalskim, to istnieje tylko jedno rozwiązanie: Przestać finansować KUL; niech się utrzymuje, tak jak za komuny, ze składek zbieranych w kościołach.

 • banan125

  Oceniono 19 razy 15

  ha!... polscy nacjonaliści "niby myślący" - ale kretyni ....- antysemici, a spotykają się w szkole imienia żydowskiego pisarza - jaja jak berety !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX