"Tajemniczy Rosjanin" na pokładzie samolotu z Julią Skripal. Nowy wątek ws. otrucia agenta

W sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki pojawił się nowy wątek. Brytyjskie media opisują, że śledczy sprawdzają "tajemniczego Rosjanina", który podróżował samolotem do Londynu z Julią Skripal.

Jak donoszą m.in. "The Sun" i "Daily Mail", w wątku otrucia Skripalów pojawiła się postać tajemniczego Rosjanina, który leciał z Moskwy do Londynu tym samym samolotem co Julia Skripal. Mężczyzna miał jeszcze tego samego dnia, zaledwie po kilku godzinach, wrócić do stolicy Rosji.

Co ważne, samolot, którym leciał Rosjanin był na lotnisku Heathrow w Londynie około 14:30 3 marca. Dzień później Siergiej i Julia Skripalowie trafili do szpitala z podejrzeniem otrucia. Śledczy już wcześniej wskazywali, że trucizna, którą potraktowani zostali Skripalowie, mogła znajdować się w rzeczach Julii.

Kolejne szczegóły ws. Skripalów

"Daily Mail" powołuje się na swoje źródła przy Whitehall (tak czasami określa się brytyjskie władze, od nazwy ulicy, przy której stoją rządowe budynki), które nie wykluczyły, że mężczyzna z samolotu jest na celowniku śledczych. Jednocześnie nie jest on jedynym podejrzanym w sprawie.

Brytyjska policja odmówiła komentowania tych doniesień prasowych. W ostatnich dniach pojawia się jednak coraz więcej szczegółów. Niedawno światło dzienne ujrzała informacja, że Siergiej Skripal przed otruciem dał swojej córce dostęp do "tajnego konta bankowego", na którym znajdowało się 150 tys. funtów.

Otrucie byłego agenta

66-letni podwójny Agent Siergiej Skripal (pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, a przekazywał informacje brytyjskiemu MI6) i jego 33-letnia córka Julia zostali znalezieni 4 marca na ławce przed centrum handlowym w Salisbury w Anglii. Obydwoje zostali otruci, a trucizna mogła znajdować się w prywatnych rzeczach Julii. Od tamtego czasu przebywają w szpitalu. Siergiej Skripal wciąż jest w stanie krytycznym, natomiast poprawiło się zdrowie jego córki.

O próbę otrucia władze brytyjskie otwarcie oskarżają Rosję. Od dwóch tygodni trwa dyplomatyczna wojna między tymi krajami.

Otruci nowiczokiem

Według ustaleń brytyjskich naukowców Skripalowie zostali otruci nowiczokiem. Nie potrafią oni jednak wskazać, skąd mogła pochodzić substancja.

Pod nazwą nowiczok kryją się różne substancje, należące do trujących związków V.

Został wynaleziony i był rozwijany w mieście Szychany w Rosji, gdzie prowadzono badania nad bronią chemiczną. Nad tak zwanymi nowiczokami Związek Radziecki pracował intensywnie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Te środki miały być niewykrywalne dla sprzętu NATO.

Więcej o:
Komentarze (210)
Sprawa Skripalów. Wątek Rosjanina, który leciał z Julią
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 6

  Wg mnie, cala ta historia 'szpiegowska', zaczyna zakrawac na farse.
  Co gorsze, z tragicznymi skutkami, konskwencjami i wciaganiem nieomalze swiata w 'zajecie stanowiska', z powodu szpiegow, zdrajcow, takich czy innych.
  Swiat oszalal od jakiegos czasu i nadal szaleje.
  Nie rozumiem dlaczego EU, USA, nie wiem kto jeszcze, zajmuje takie czy inne stanowisko, wobec podwojnego ruskiego szpiega, mieszkajacego w Anglii?

 • siupak1

  Oceniono 35 razy 5

  ...musi podążał za nimi Don Pedro , tajemniczy nieznajomy z Krainy Deszczowców . Carrrrramba !.

 • johndoe1976

  Oceniono 18 razy 4

  podejrzewam, że tym samolotem z Moskwy do Londka, leciało sporo rosjan, :-)

 • domurrrat

  Oceniono 5 razy 3

  Państwo mają nieaktualne informacje. Proszę sprawdzić co jest w raporcie LABORATORIUM badającym substancję. Dziwi mnie też info o TAJEMNICZYM ROSJANINIE. Jak to możliwe że w samolocie z Rosji był Rosjanin? KAMAN!

 • tadlucas

  Oceniono 23 razy 3

  Jak to? Przecież jeszcze kilka dni temu GW twierdziła, że obwinianie RF o otrucie to święta prawda. A teraz jakieś wątpliwości? Aha! Szef laboratorium brytyjskiego oświadczył, że nie jest w stanie stwierdzić kraju pochodzenia trucizny. Cała rusofobiczna awantura legła w gruzach.

 • oczy_argusa

  Oceniono 17 razy 3

  Brytyjskie "media" czyli brukowce. Do tego wysyp "fachowców", specjalistów od służb specjalnych i Rosji, na forum. Dobrze, że przynajmniej jest piękna pogoda za oknem...

 • Oceniono 37 razy 3

  Gdyby Putin chciał żeby Skriapal nie żył to Skriapal by nie żył. Gdyby Putin chciał usunąć prez. Kaczyńskiego, to umarłby on we własnym łóżku i do dziś wszyscy byliby święcie przekonani, ze to było zapalenie płuc. Posądzenia o taką partaninę to dla rosyjskich służb (jednych z najlepszych na świecie) prawdziwy policzek.

 • spoxel

  Oceniono 12 razy 2

  Ppocieszające jest że ruscy jednak bywają zwyczajnie, po bolszewicku, nieudolni - z Juszczenką też im nie wyszło.
  Zaś alarmujące jest to że od lat niezmiennie robią to samo (bo nikt ich za mordę konkretnie, po rosyjsku, bolszewicku, nie wziął).
  Aaaaale będę rozlewał szampana (prawdziwego) jak ujrzę putina przed trybunałem haskim, uuuch!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX