Wypadek ciężarówki wiozącej słonie do cyrku. Hiszpańska policja: Jeden z nich nie żyje

"Dużym stadem słoni" reklamował się cyrk Gottani, który występuje obecnie w Hiszpanii. Ciężarówka, która wiozła pięć słoni do cyrku przewróciła się na autostradzie. Jedno ze zwierząt nie żyje, dwa są ranne.

Do wypadku doszło w świąteczny poniedziałek na autostradzie w rejonie miasta Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii. Ciężarówka przewoziła pięć słoni, które występują w cyrku Gottani. 

Po wyprzedzeniu innego samochody pojazd przewrócił się. Zwierzęta wydostały się z przyczepy. Jak podała hiszpańska policja, jedno z nie przeżyło wypadku, a dwa odniosły obrażenia.

Mijający miejsce wypadku kierowcy robili zdjęcia słoni, które zdezorientowane chodziło po autostradzie. Władze musiały sprowadzić na miejsce specjalny dźwig i inne samochody ciężarowe, by usunąć ciało słonia i uratować pozostałe zwierzęta z drogi.

Kierowcy ciężarówki i treserom nic się nie stało. Autostrada była zablokowana przez kilka godzin.

Zwierzęta należą do cyrku Gottani. Serwis diariovasco.com podaje, że występował on w tym rejonie Hiszpanii w okresie świąt Wielkiej Nocy. Cyrk reklamował się m.in. "dużym stadem słoni".

Głos w sprawie zabrali hiszpańscy obrońcy praw zwierząt. "Do tego wypadku ze słoniami nie doszłoby, gdyby cyrki zostały zakazane. Rok temu zaprezentowaliśmy ustawę w parlamencie,  ale politycy nawet nie kiwnęli palcem. Traktujemy zwierzęta jak niewolników. Dość!" - napisała Silvia Barquero z organizacji PACMA. Wezwała do podpisania petycji w sprawie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Także inni aktywiści oskarżali zarówno sam cyrk, jak i polityków. 

W Polsce nie ma państwowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, jednak takie regulacje wprowadziły niektóre miasta, np. Słupsk. Zakaz wpuszczania na teren miasta cyrków ze zwierzętami obowiązywał także w Warszawie, jednak w zeszłym roku decyzję ratusza uchylił sąd. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Hiszpania. Przewróciła się ciężarówka wioząca słonie do cyrku
Zaloguj się
 • Tomasz _mecz

  Oceniono 13 razy 9

  ... ale żal zwierząt, ogromny żal... Mogłyby tak długo żyć gdyby nie człowiek. Okrutny, żądny władzy i poklasku, malutki człowieczek, który musi sobie dogodzić czyimś kosztem. Barbarzyńska hiszpania ze swoimi licznymi cyrkami, corridami, gonitwami byków... Jednak co brudas to BRUDAS. Brudna skóra barbarzyńcy robi swoje. Zezłościłem się normalnie!

 • amuzc

  Oceniono 6 razy 6

  "Kierowcy ciężarówki i treserom nic się nie stało".
  A szkoda.

 • Oceniono 5 razy 5

  To kolejny argument za zdelegalizowaniem "cyrkowego" barbarzyństwa wobec zwierząt...

 • labeo

  Oceniono 7 razy 5

  Cyrk tak, ale bez zwierząt. Jak akrobata się zabije to jego zawodowe ryzyko i w dodatku świadome. Zwierzęta są zmuszane w dodatku trzymane w skandalicznych warunkach.

 • prinsik

  Oceniono 4 razy 4

  Najgorsze, że treserom się nic nie stało.
  Precz z męczarnią zwierząt w cyrkach.

 • krzepki.harry

  Oceniono 3 razy 3

  "Do tego wypadku ze słoniami nie doszłoby, gdyby cyrki zostały zakazane. Rok temu zaprezentowaliśmy ustawę w parlamencie,  ale politycy nawet nie kiwnęli palcem. Traktujemy zwierzęta jak niewolników. Dość!" - napisała Silvia Barquero z organizacji PACMA.

  Nie trzeba zakazywać cyrków, wystarczy zakazać wykorzystywania w nich zwierząt. Taki zakaz powinien stać się unijnym prawem, łącznie z zakazem corridy i ewentualnie innych, lokalnych, barbarzyńskich rozrywek.
  Mam dwójkę dzieci, niestety nie chodzimy do cyrku, bo nie dam grosza na wspieranie tego biznesu. Ale chętnie byśmy poszli do cyrku z akrobatami, iluzjonistami, clownami...

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  Europa - cywilizacja smierci

 • yosemitesam

  Oceniono 8 razy 2

  "W Polsce nie ma państwowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, jednak takie regulacje wprowadziły niektóre miasta, np. Słupsk."

  Kolejny plus dla Roberta Biedronia.

 • jady51

  Oceniono 1 raz 1

  Niektórzy kierowcy ciężarówek mają słomę zamiast mózgu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX