Kawowe sieciówki będą ostrzegać przed rakiem? W USA może się wkrótce na tym skończyć

Kawa w Kalifornii będzie podawana z ostrzeżeniem o ryzyku raka? Tak może być już wkrótce.

Ta decyzja sądu w Kalifornii może dotknąć popularne kawiarniane sieciówki, jak Starbucks, sieć sklepów 7-Eleven, a nawet kawiarnie na stacjach benzynowych - podaje CNN. Możliwe, że niedługo będą musiały umieścić informacje o ryzyku zachorowania raka z powodu picia kawy. Dlaczego? 

Kawa niezdrowa?

Organizacja pozarządowa, Rada ds. Badań nad Substancjami Toksycznymi, skierowała do sądu sprawę wpływu kawy na zdrowie ludzi (jak zaznacza w swojej depeszy agencja Reuters, rada jest mało znana).

Sprawa toczy się już od lat. Chodzi o to, że na liście substancji uznanych w kalifornijskim prawie za rakotwórcze (tzw. kancerogeny) znajduje się akrylamid (można go znaleźć też w pieczonych potrawach). Powstaje on w procesie palenia kawy i zostaje w tym popularnym napoju "w dużej ilości" - stwierdził sędzia. 

Teraz może skończyć się na tym, że firmy kawowe będą musiały ostrzegać swoich klientów. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła; firmy bronią się, że poziom akrylamidu jest dopuszczalny. Sędzia Elihu Berle podkreślił jednak, że firmom kawowym nie udało się udowodnić ani braku szkodliwego wpływu substancji zawartej w kawie, ani tego, że jej dopuszczalny poziom powinien być wyższy - donosi "The Guardian". "Guardian" zaznacza, że rzadko zdarza się, by sąd zmienił swoje wstępne orzeczenie. Do 10 kwietnia firmy mają czas na apelację. 

Jak podał Reuters, Starbucks w ramach komentarza do całej sprawy odesłał reporterów do oświadczenia Narodowego Towarzystwa Kawowego, które pisze m.in.: "ostrzeżenia przed rakiem mogą być mylące". W dokumencie przywołano zdrowotne zalecenia rządu USA, które uwzględniają picie kawy, a także badania, które "udowodniły korzyści zdrowotne z picia kawy". 

Kawa podawana z ostrzeżeniemKawa podawana z ostrzeżeniem Fot. Richard Vogel / AP Photo

Spór o kawę

Zdania co do wpływu kawy na nasze zdrowie od dawna są podzielone. Część osób uważa, że kawa ma na nas zły wpływ. Jednak badań wynikało m.in., że kawa może zmniejszyć ryzyko chorób serca, stwardnienia rozsianego, cukrzycy typu 2., Alzheimera, a nawet niektórych nowotworów, takich jak czerniak i rak prostaty. Z kolei w opracowaniu Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem jest mowa co prawda o możliwej szkodliwości gorących napojów, ale nie ma mowy o akrylamidzie - przypomina CNN. 

W Kalifornii ostrzeżenia o ryzyku raka pojawiają się w wielu miejscach. 

Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

Więcej o:
Komentarze (60)
USA. Sprzedawcy kawy będą musieli ostrzegać przed rakiem
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 14 razy 12

  Akrylamid w ogromnej ilości znajduje się w smażonych frytkach, smażelinach na patelni, hamburgerach-czy przed tym ostrzegają?

 • 7ogamihcra

  Oceniono 13 razy 7

  Tak generalnie to wszystko jest szkodliwe z zatrutym powietrzem włącznie.
  W szczególności natomiast szkodliwe są wszelkie rzeczy przyjemne, a najbardziej seks, alkohol, kawa, itp. Natomiast żądanie aby producenci kawy udowodnili, że jest nieszkodliwa, to już po prostu przesada i można to rozciągnąć na wszelkie możliwe produkty z chlebem, masłem, mlekiem i owocami w komplecie. No udowodnijcie...Świat zwariował. Potomkom małp dano w bardzo krótkim czasie za dużo brzytew.

 • irenatender

  Oceniono 6 razy 4

  Ameryka gwarantuje wolność słowa, można więc głosić dowolną bzdurę....

 • zingygizmo

  Oceniono 4 razy 4

  Rada ds. Badań nad Substancjami Toksycznymi (Organizacja POZARZADOWA) to po prostu szajka szantazystow - biora na celownik popularny produkt, zamawiaja "badania", ktore wykazuja taki czy inne ryzyko, po czym ida do producenta i wymuszaja kase tytulem "ugody" pod grozba opublikowania tych "informacji". I kazdy producent sobie kalkuluje co mu sie bardziej oplaca - dac kase czy ryzykowac potencjalna utrate czesci dochodow. Znamy to z wlasnego podworka. Niedlugo takie ostrzezenia beda drukowac na butelce wody, jesli nie bedzie pochodzic z "certyfikowanego" zrodla.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 14 razy 4

  Generalnie Amerykanie w ogóle nie powinni pić gorących napojów bo można się poparzyć, poważnie mówię....

 • ministrant1-pl

  Oceniono 12 razy 4

  Gdyby nie to, że dzisiaj jest Prima aprilis to napisałbym, że najszkodliwszym produktem serwowanym przez K. kat jest wiara i ewangelizacja w wykonaniu "sług Bożych". Ponieważ, jak wcześniej napisałem dzisiaj jest Prima aprilis to tego tematu kontynuować nie będę, bo katolicy pomyślą, że to żart więc i uzasadniać tej informacji nie będę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX