Były prezydent Francji stanie przed sądem. Miał wpływać na sędziów, którzy badali jego sprawę

Nicholas Sarkozy jest oskarżony nie tylko o przyjęcie pieniędzy od libijskiego dyktatora, ale także o próbę wpływania na sędziów, którzy zajmowali się sprawą finansowania jego kampanii przez reżim Kaddafiego.

Jak podaje BBC, sprawa koncentruje się wokół podsłuchanych rozmów byłego prezydenta z 2014 roku. Sarkozy miał w nich wpływać na sędziów, którzy zajmowali się sprawą finansowania jego kampanii przez Muammara al-Kaddafiego. Były prezydent miał przedstawiać się nazwiskiem Paul Bismuth i oferował wysokie stanowisko w Monaco w zamian za informację na temat sprawy.

Prawdopodobnie przed sądem staną także prawnik polityka i sędzia Gilbert Azibert. Nikt z nich nie przyznaje się do zarzutów.

"Nie siedziałem w kieszeni u Kaddafiego"

Osobna sprawa dotyczy samego finansowania kampanii prezydenckiej w 2007 roku z pieniędzy, które Sarkozy otrzymał z Libii. Chodzi o przyjęcie co najmniej pięciu milionów euro w gotówce od dyktatora Muammara al-Kadafiego. 

Sarkozy w tym przypadku również nie przyznaje się do winy. Podczas przesłuchania miał argumentować, że włączenie się Francji w 2011 roku w interwencję NATO w Libii przeciwko reżimowi, która doprowadziła do jego obalenia, jest dowodem na to, że - jak mówił - "nie siedział w kieszeni u Kaddafiego". Według źródeł sądowych, polityka oskarżono o tzw. :"bierną korupcję", czyli korupcję zainicjowaną przez jego stronników.

Za duże wydatki na przegraną kampanię

Przeciwko Sarkozy'emu toczy się też inne postępowanie sądowe w związku z przekroczeniem wydatków na prezydencką kampanię wyborczą podczas wyborczą w 2012 roku, kiedy przegrał wybory z Francoisem Hollandem.

Więcej o:
Komentarze (38)
Francja. Nicolas Sarkozy stanie przed sądem
Zaloguj się
 • kimdongun

  Oceniono 13 razy 5

  29 kwi 2012 - Francuski portal informacyjny Mediapart opublikował dokument podpisany przez byłego szefa libijskiego wywiadu, według którego reżim Muammara Kaddafiego zgodził się w 2006 roku wesprzeć 50 milionami euro kampanię prezydencką Nicolasa Sarkozy'ego w 2007 r.

  30 kwi 2012 - Libijski minister utopił się w Dunaju. Austriacka policja nie stwierdziła udziału osób trzecich w zgonie 69-letniego Szukriego Ghanema.

  Jak mówił Sarkozy: Nikt nie może potwierdzić prawdziwość tego dokumentu (chyba że chce popływać)

 • mk.i

  Oceniono 6 razy 4

  Co w tej hucpie krajów tkz nato robił polski statek dowodzenia u wybrzeży Libii . Czy to wyjaśni komisja powołana przez sejm .

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Francja, w przeciwieństwie do wolski, nie musi liczyć się z międzynarodową opinią publiczną.

 • calmy

  Oceniono 15 razy 3

  Wpływać na sędziów miał?
  Przecież sędziów przy pomocy prokuratora generalnego zwalnia się w nocy faksem bez podania przyczyn i na podstawie sprzecznej z konstytucją ustawy uchwalonej o trzeciej nad ranem bez czytania.

  Dużo ci Francuzi muszą się jeszcze od nas uczyć.

 • superkoment

  Oceniono 12 razy 2

  Złoty dinar pokazywarka.pl/a6yv21/#zdjecie6839678

  Libijska ropa pokazywarka.pl/a6yv21/#zdjecie6839678

  rynekalternatywny.pl/2016/03/zloto-prawdziwym-powodem-interwencji-w-libii/

  Ujawnione kilka miesięcy temu maile pomiędzy Hillary Clinton a amerykańskim Departamentem Stanu pokazują, że prawdziwym powodem interwencji NATO w Libii był plan Kaddafiego, by utworzyć pan-afrykańską walutę opartą na złocie – czytamy na łamach Foreign Policy Journal.

  Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 (17 marca 2011), ustanawiająca strefę zakazu lotów nad Libią, uchwalona została w celu ochrony ludności cywilnej w czasie tamtejszej wojny domowej. Taka jest wersja oficjalna. Tymczasem mail z kwietnia 2011 roku wysłany do Hilary Clinton przez wieloletniego doradcę Clintonów, Sidney’a Blumenthala, zatytułowany „Klient Francji i złoto Kaddafiego” mówi co innego.

  Wiadomość ta mówi o pięciu celach, jakie dowodzący atakami prezydent Francji Nicholas Sarkozy miał do zrealizowania: pozyskanie libijskiej ropy, zapewnienie francuskich wpływów w regionie, poprawa wizerunku Sarkozy’ego we Francji, utrzymanie potęgi militarnej Francji i zapobieżenie wpływom Kadafiego w tzw. „frankofońskiej Afryce”.

  O jakich wpływach mowa? To wyjaśnia długi fragment wskazujący na ogromne zagrożenie dla Zachodu ze strony zgromadzonych przez Kadafiego rezerw złota i srebra. Każde z nich szacowano na ponad 140 ton i miały być one zagrożeniem dla francuskiego franka (CFA), będącego główną walutą obiegową w Afryce.

  Według zachodniego wywiadu, Mu’ammar al-Kaddafi gromadził metale szlachetne w celu ustanowienia pan-afrykańskiej waluty opartej na złotym libijskim dinarze. Jego plan powstał aby zapewnić afrykańskim państwom frankofońskim alternatywę dla sterowanej przez Francję waluty.

  Frank CFA (franc de la Coopération Financière en Afrique Centrale) jest używany w części krajów Afryki centralnej od 1974 roku. Obecnie używa go blisko 150 milionów osób w 14 państwach: dwunastu będących niegdyś koloniami francuskimi (Benin, Burkina Faso, Czad, Gabon, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej), jednej dawnej kolonii portugalskiej (Gwinea Bissau) i jednej hiszpańskiej (Gwinea Równikowa).

  Za emisję franka CFA odpowiadają Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej (BCEAO) i Bank Państw Afryki Środkowej (BEAC). Waluty emitowane przez obie instytucje są odrębne, ale opierają się na parytecie i względem pozostałych walut mają taką samą wartość. Obydwa franki CFA mają stały kurs wymiany do euro: 100 franków CFA = 1 dawny francuski frank (0,152449 euro), czyli 1 euro = 655,957 franków CFA. Relację tę może ją jednak zmienić zarówno każdy z emitentów, jak i … Francja.

  Jak pokazują ostatnie lata, wpływy Francji i zachodnich grup interesu w Afryce warte były każdej ceny, nawet śmierci tysięcy ludzi.

 • superkoment

  Oceniono 10 razy 2

  Warto wiedzieć:

  pracownia4.wordpress.com/2018/02/05/libia-43-tysiace-wracajacych-do-domu-ludzi-tawurgha-brutalnie-zatrzymanych-przez-wspieranych-przez-usa-terrorystow/

  pokojnaziemi.wordpress.com/2015/09/23/dlaczego-nato-izrael-i-monarchie-gcc-zniszczyly-libie/

  pokojnaziemi.wordpress.com/2015/09/10/zwierzenia-bylego-agenta-mossadu-link/

  /pokazywarka.pl/madgdj/ Wszystkie wojny są wojnami bankierów:

  W Libii Muamar Kadafi ustanowił państwowy bank i walutę opartą na parytecie złota - Złoty Dinar. Ogłosił, że ropa będzie sprzedawana tylko za tę walutę. Inne narody Afryki widząc wzrost Dinara i Euro oraz napędzany inflacją upadek dolara pośpiesznie zaakceptowały wymianę w nowej walucie. Było to potencjalnie bardzo niebezpieczne dla globalnej hegemonii USD. Według prasy prezydent Francji Nicolas Sarkozy miał nazwać Libię "zagrożeniem" dla międzynarodowych bezpieczeństwa finansów. Dlatego NATO zbombardowało Libię, brutalnie zamordowało Kadafiego (przykład linczu Saddama nie był widocznie wystarczający), narzuciło prywatny bank centralny i przywróciło rozliczenia za libijską ropę wyłącznie w dolarach. Złoto będące zabezpieczeniem dla Złotego Dinara według ostatnich raportów - zniknęło. [W 2011 r. kilkanaście dni przed ogłoszeniem nowego planu gospodarczego MFW dla Libii w oparciu o Złotego Dinara przez szefa funduszu Dominika Strauss-Kahna podczas spotkania G8 w Dauville został on oskarżony przez hotelową pokojówkę o gwałt (okazało się to oczywiście nieprawdą), co przekreśliło jakiekolwiek szanse tego planu jak również duże nadzieje DSK na wygranie wyścigu do prezydentury Francji, którego był liderem. Prokuratorem z Nowego Jorku przedstawiającym zarzut gwałtu był Cyrus Vance Junior, syn dyplomaty Cyrusa Vance'a pracującego dla Sekretarza Stanu Franka Wisnera, którego syn Frank Winser Junior z CIA był ojczymem Nicolasa Sarkozego, zawdzięczającego swoją karierę CIA . Jest on obecnie oskarżony od nielegalne finansowanie swojej kampanii dzięki wsparciu Kadafiego. Sarkozy wysłał pierwsze samoloty do bombardowania Libii zanim skończyło się międzynarodowe spotkanie w Paryżu w tej sprawie. Namawiał również Obamę by zbombardować pałac prezydenta Syrii Baszara Al-Assada , w 2009 zlecił zabójstwo Chaveza ]

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 1

  Koniec z demokracja we Fracji. Biora prezydenta za dupe bo zlamal prawo. kto to slyszal?

 • superkoment

  Oceniono 5 razy 1

  pokazywarka.pl/ua231q/ 10 głównych mitów o inwazji na Libię

  1. Genocide

  2. Gaddafi is “bombing his own people”

  3. Save Benghazi

  4. African Mercenaries

  5. Viagra-fueled Mass Rape

  6. Responsibility to Protect (R2P)

  7. Gaddafi—the Demon

  8. "Freedom" Fighters—the Angels

  9. Victory for the Libyan People

  10. Defeat for “the Left”

  Zacznijcie porównywać wyniki wyszukiwania geopolitycznych tematów Google vs DuckduckGo.

  Bardzo ciekawe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX