Polska wydala rosyjskich dyplomatów. Mają tydzień na wyjazd z 14 krajów unijnych

Czterej rosyjscy dyplomaci zostają wydaleni z Polski - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz. W akcji usuwania rosyjskich przedstawicieli bierze udział 14 państw unijnych.

Jak poinformował Jacek Czaputowicz, strona polska zdecydowała o wydaleniu z kraju czterech rosyjskich dyplomatów. To pokłosie ataku na Siergieja Skripala i jego córkę i wyraz solidarności z Wielką Brytanią. Przed ogłoszeniem decyzji, do siedziby MSZ był wezwany ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew i jego sekretarz.

Poniedziałkowe decyzje ws. dyplomatów to skoordynowana reakcja grupy państw na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii i próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Władze w Londynie obarczają odpowiedzialnością Moskwę. O odpowiedzi Unii dyskutowali na szczycie w ubiegłym tygodniu w Brukseli europejscy przywódcy.

Polska, Niemcy i Francja w czołówce

Oprócz Polski, także Francja i Niemcy wydaliły po czterech dyplomatów. Litwa i Czechy wydaliły po trzech, Dania, Włochy i Holandia po dwóch, a Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia i Chorwacja po jednym. Wcześniej sama Wielka Brytania wydaliła 23 dyplomatów.

Wiadomo, że sankcje wprowadzi też Hiszpania, ale nie podano jeszcze ilu dyplomatów wydali. Rosja już zapowiedziała analogiczny krok w najbliższych dniach.

Rosyjscy dyplomaci muszą opuścić nasz kraj do 3 kwietnia do 24:00. W przypadku innych krajów jest to podobny termin, np. w Czechach mają czas do 1 kwietnia.

 

Tusk: Rosjanie wydaleni z 14 krajów

- Rząd brytyjski ustalił, że strona rosyjska odpowiada za atak. 14 krajów unijnych zdecydowało się na usunięcie rosyjskich demokratów - powiedział Donald Tusk na krótkiej konferencji prasowej. Jednocześni zwrócił się do Rosjan, którym złożył kondolencję z powodu tragicznego pożaru w Kemerowie.

Trump czekał na decyzje innych krajów

Decyzje o wydaleniu rosyjskich przedstawicieli podjęły też kraje spoza UE - USA, Ukraina, Kanada i Finlandia. Ta ostatnia zdecydowała o wydaleniu jednej, Kanada - cztery, a Ukraina -13 osób. Prezydent Donald Trump zdecydował o wydaleniu ze Stanów Zjednoczonych 60 rosyjskich dyplomatów. 

Rosjanie i ich rodziny mają siedem dni na opuszczenie Stanów Zjednoczonych. Wśród wydalonych ma znaleźć się 12 osób, które pracują w przedstawicielstwie Rosji przy ONZ w Nowym Jorku i są identyfikowane jako oficerowie wywiadu. Amerykańska administracja wydała też nakaz zamknięcia rosyjskiego konsulatu w Seattle.

Wydalenie dyplomatów zarekomendowała prezydentowi Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W piątek w Białym Domu odbyło się spotkanie w sprawie konsekwencji dotyczących ataku w Salisbury. Prezydent zaprosił na nie między innymi ambasadora USA w Rosji, sekretarzy obrony, skarbu i handlu, szefa służb wywiadowczych i doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego. Podczas spotkania Donald Trump zgodził się z rekomendacją, ale uzależnił ją od decyzji innych krajów.

Rosyjski szpieg zatrzymany w Warszawie

Także dziś ABW podała informacje o zatrzymaniu pracownika Ministerstwa Energii podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miał przekazywać informacje o ważnych kontraktach gazowych i decyzjach Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2. 

Mężczyzna został zatrzymany 23 marca, ale dopiero dziś podano tę wiadomość do informacji publicznej. 

Więcej o:
Komentarze (449)
Polska wydala rosyjskich dyplomatów. Mają tydzień na wyjazd z kraju
Zaloguj się
 • Oceniono 27 razy 19

  Niedawno czytałem o trzech krokach w stosunkach międzynarodowych. Pierwszy, wydalamy dyplomatów, drugi, odwołujemy ambasadorów, trzeci to już niestety wojna. Interesuje się polityką, szczególnie zagraniczną, dużo czytam. I kompletnie nie rozumiem do czego to wszystko ma doprowadzić. Przypomina mi się pasmo "zbrodni" na Niemcach ze strony Czechów, Polaków i innych. Do czego doszło później wiemy wszyscy. Przypomina mi się Colin Powell, który przed całym światem przysięgał, że ma dowody na broń masowego rażenia w Iraku. To kłamstwo kosztowało życie "tylko" MILIONA ludzi. W porównaniu z 50 z II WŚ to dla nas "pikuś", tak? Teraz do rzeczy. W myśl teorii trzech kroków, najpierw wydalamy dyplomatów, potem odwołujemy ambasadorów. Na koniec zostaje tylko WOJNA. I do tego dąży świat. USA wydaje się, że wyjdą z tego cało. My w KAŻDYM scenariuszu zostaniemy zmieceni z powierzchni ziemi. Będzie to, co w 1939, zostaniemy sami z Rosją na karku. Tego chcecie? Ja za Skripala umierać nie chcę, a Wy? Za skorumpowaną i niewydolną Ukrainę też. Za Amerykański biznes zbrojeniowy też. Za wieczne "interesy" zachodu też nie. Widocznie nasz czas nadszedł, III wojna załatwi wszystkie problemy. Po niej nie będzie już nic. Szczęśliwi, którzy umrą od razu. I na koniec. Wiecie za co będziecie umierać? Za hegemonię USA, za USD jako walutę światową, za to, że Rosja nie oddała USA syberii, za Wall Street, za London City. Moje serdeczne gratulacje. Jestem już stary i mnie to ... ale Wy? Oddacie życie za chciwych jankesów?

 • markowski222

  Oceniono 22 razy 18

  To bardzo ciekawe, szczególnie że większość tych państw nie posiada wspólnej granicy z Rosją.
  A sprawa otrucia Skripala przez Rosję nadal jest w sferze domniemania, a więc jeżeli jest demokracja to przydałby się wyrok sądu.
  Poza tym, nie sądzę aby unicestwienie jakiegokolwiek szpiega powinno wywoływać histeryczne reakcje państw europejskich.

 • anonim_ka

  Oceniono 11 razy 11

  No to nasz Jarozbaw cmentarnik nareszcie będzie mógł wykazać się mądrością , odwagą , polityczną strategią , charyzmą i wizjonerstwem. Pewnie w willi na Mickiewicza zaczął budować schron p/atomowy i kanały do Wisły. Ciekawe czy pojedzie na białym koniu ?? a może na czarnym kocie??? Skoro domaga się pomnika to ma szansę ! ! zabłysnąć .

 • darek638

  Oceniono 12 razy 10

  Poco nam ten konflikt z Rosją?
  Co na tym zyskamy?
  40mld złotych zapłacimy USA za Patrioty
  tytułem wdzięczności. Co nam to zagwarantuje?
  Czy nie taniej jest, nie drażnić Rosji.

 • ri-pi

  Oceniono 16 razy 10

  Już raz amerykanie uznały że Irak ma broń chemiczną a my stanęliśmy na dwóch łapkach i potwierdzaliśmy w całej rozciągłości. Nawet francuzów oskarżyliśmy że dali rakiety z bronią chemiczną Husainowi. A później co . Tylko wstyd że mamy taki dupowaty wywiad ale mamy za to dużo wazeliny

 • lubat

  Oceniono 15 razy 9

  Wszystkie te europejskie lachociągi Amerykanów to głupki i nie mają na grosz wyczucia, co i kiedy zrobić. Nawet jeśli już baranim pędem popierają napaść na radiostację gliwicką,...ups. otrucie szpiega, to nie powinno się takich "sankcji" nakładać akurat wtedy, gdy Rosja jest pogrążona w żałobie po śmierci kilkudziesięciu osób w Kemerowie.
  Zwykłych Rosjan odrzuci to od Zachodu bardziej, niż cała kremlowska propaganda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX