BBC ujawnia nowe fakty z życia Skripala. Chodzi m.in. o jego korespondencję do Putina

Otruty w Wielkiej Brytanii były szpieg Siergiej Skripal miał pisać listy do prezydenta Władimira Putina - podaje BBC. Znajomy Rosjanina ujawnił, że chciał on wrócić do Rosji.

Na temat życia Siergieja Skripala rozmawiał z BBC jego znajomy, Władimir Timoszkow. W listach do prezydenta Rosji były szpieg miał zapewniać, że nie jest zdrajcą i prosić o wybaczenie. Starał się też o zezwolenie na powrót to kraju. Kreml nie potwierdza otrzymywania listów od Skripala.

BBC przypomina, że w 2006 roku Skripal trafił do więzienia w Rosji. Cztery lata później został uwolniony i w ramach wymiany szpiegów trafił do Wielkiej Brytanii. 

Timoszkow - szkolny znajomy szpiega - stwierdził, że po wyroku za zdradę Skripal został odrzucony przez swoje towarzystwo. Mężczyźni wznowili kontakt w 2012 roku. Skripal - relacjonował znajomy - miał nie uważać się za zdrajcę, gdyż składał przysięgę wierności "Związkowi Radzieckiemu, a nie Rosji". Żałował jednak zostania podwójnym agentem, gdyż to "powywracało jego życie do góry nogami".

66-letni Skripal i jego 33-letnia córka wciąż są w ciężkim stanie po tym, jak zostali zaatakowani bronią chemiczną niecałe trzy tygodnie temu. Specjaliści oceniają, że środek chemiczny, którym próbowano zabić Skripala - nowiczok - mógł trwale naruszyć sprawność umysłową jego i córki.

O próbę otrucia władze brytyjskie otwarcie oskarżają Rosję. Od dwóch tygodni trwa dyplomatyczna wojna między tymi krajami.

Reakcja państw UE na rosyjski atak

Unia Europejska solidarna z Wielką Brytanią, wycofuje ambasadora w Moskwie na konsultacje. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdził, że unijny ambasador w Rosji został wezwany do Brukseli na konsultacje.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że kilkanaście krajów, w tym Polska, konsultuje też możliwość usunięcia rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium. To ustalenia pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli w reakcji na atak chemiczny w Salisbury. Próba zabójstwa rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala była jednym z tematów spotkania.

Szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że Polska skoordynuje reakcję na atak z innymi krajami unijnymi. - Powoli, spokojnie budujemy pragmatyczną odpowiedź na politykę Rosji wobec wolnego świata - mówił Szczerski. Dodał, że polska reakcja będzie skoordynowana z naszymi partnerami.

Więcej o:
Komentarze (92)
Siergiej Skripal miał pisać do Władimira Putina - podaje BBC
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 27 razy 9

  Komu mogło się aż tak nie podobać, że Skripal chciał wrócić do Rosji, że aż go zabił?
  To jest w tej chwili chyba pytanie podstawowe.

 • lolik52

  Oceniono 24 razy 8

  nie przypadkiem taki histeryczny atak Tereski na Rosję,nawet bez konkretnych dowodów,najważniejsze najgłośniej krzyczeć:łapać złodzieja!ue i usa jak widać dobrze się spisują w roli tłumu...no to nie przypadek,ta afera została misternie skonstruowana dużo wcześniej i skonsultowana z potrzebnymi stronami,pomożecie? Pomożemy!

 • antypopisowiec

  Oceniono 18 razy 6

  To wszystko nie trzyma się kupy. Skripal chce wrócić do Rosji, a w nagrodę rodacy go trują. Z kolei były brytyjski ambasador w Uzbekistanie Craig Murray zarzuca brytyjskiemu szefowi MSZ Borisowi Johnsonowi kłamstwo. Ten ostatni miał stwierdzić, że ma na pewno Skripal został otruty środkiem o nazwie Nowiczok. Natomiast były dyplomata twierdzi, że naukowcy że w/g naukowców z Porton Down przebadane próbki krwi pobrane od Skripalów wykazały obecność gazu nerwowego klasy Noviczok LUB ZBLIŻONEGO DO NIEGO. Przypomnijmy jak było z inwazją na Irak w 2003 roku. USA i Wlk. Brytania twierdziły, że Husajn ma w swoim arsenale środki masowego rażenia. Po inwazji okazało się to kłamstwem co przyznały rządy tych krajów.

 • gucio60

  Oceniono 42 razy 6

  Stosowanie broni chemicznej przez bandytow wspomaganych przez zachod w Syrii nie odnioslo oczekiwanych skutkow, trzeba wiec bylo to zrobic w Anglii, zeby poruszyc tzw, opinie publiczna. Pani premier May i jej zwarjowany minister grzmia a Unia przyklaskuje, ze Putin jest odpowiedzialny za atak gazem na Europe, nie przedstawiajac absolutnie zadnych dowodow oprocz "najprawdopodobniej". Czyzby zachodni politycy byli az tak zmeczeni zyciem, ze chca koniecznie wciagnac swiat do wojny, ktora bylaby ostania dla nas wszsytkich?

 • metenburg

  Oceniono 42 razy 4

  Najbardziej prawdopodobny scenariusz:
  Skripala corka byla laczniczka pomiedzy Rosja i tatusiem. MI6 i inne sluzby wiedzialy ze marnotrawny Skripal ma juz dosyc dobrodziejstwa zachodu i szuka drogi powrotu do Rosji. A ze zbyt duzo wiedzial o brytyjskich lacznikach i kontaktach nalezalo go i corke usunac a wina prawie automatycznie zostanie zwalona na Rosje. Gdyby prawdziwe fakty dotyczace morderstwa ksieznej Diany ujzaly swiatlo dzienne to brytyjski parlament,MI6 i krolewskie palacyki swiecily by pustkami.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejna wersja "listu" brzmiala wg tego klamcy: 'Dorogij Wolodia prosze zabierz mnie stad, nie chce tu juz zyc bo taka wolnosc i dobrobyt to wrecz jak Sodoma i Gomora do kwadratu, kazdy tu mysli co chce, smieje sie z wladz i kosciola a jakas baba do tego rzadzi' no to adresat juz wiedzial jak mu "pomoc".......

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli chciał wrócić do Rosji to nie dziwię się, że go zamordowano.

 • auruss

  Oceniono 9 razy 3

  Eius crimen cui prodest - kto, koteczki moje, na podtruciu bywszego brytyjskiego szpiona środkiem dostępnym w Stanach Zjednoczonych, korzyść odniósł ? Przecież nie wredny Putin, tylko Majowa Terenia, która zamiast mówić w Brukseli o Brexicie, z którego chętnie by się wycofała, mogła wspaniałą histerię odstawić.

 • smurfmadrala

  Oceniono 7 razy 3

  Gangsterski kraj, gangsterskie prawo, gangsterska moralność, gangsterskie porachunki.
  Gang jest mutacją lokalną bandy marksistowskiej,
  Śmierć podstawowym "argumentem" ww. patologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX