Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu", będzie pochowany obok Newtona i Darwina

Zmarły przed tygodniem brytyjski naukowiec Stephen Hawking będzie pochowany obok Izaaka Newtona i Karola Darwina. Urna z jego prochami zostanie złożona w Opactwie Westminsterskim.

Uroczystości pogrzebowe Stephena Hawkinga odbędą się 31 marca w kościele na uniwersytecie w Cambridge. Naukowiec pracował na tej uczelni 52 lata.

Urna z prochami zostanie złożona w Opactwie Westminsterskim. To najważniejsza, oprócz katedry w Canterbury i katedry świętego Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska. Opactwo Westminsterskie jest miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Od XIII wieku to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. 

Zobacz też: Zmarł Stephen Hawking. Słynny astrofizyk miał 76 lat. "Jego prace będą żyć przez wiele lat"

Stephen Hawking. "Krótka historia czasu"

Stephen Hawking był astrofizykiem, kosmologiem, fizykiem teoretykiem, autorem wielu książek i publikacji. Sławę przyniosła mu bestsellerowa książka "Krótka historia czasu", wydana w 1988 roku. Trafiła nawet do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najdłużej utrzymująca się pozycja na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. "Krótka historia czasu" znajdowała się na niej pięć lat.

Od lat był sparaliżowany z powodu stwardnienia zanikowego bocznego. Poruszał się na wózku inwalidzkim, a w komunikowaniu ze światem pomagał mu syntezator mowy. Ciężka choroba nie przeszkodziła jednak Hawkingowi w karierze naukowej. Chorobę zdiagnozowano u naukowca pół wieku temu, był najdłużej żyjącym pacjentem z tym schorzeniem.

- Czasem zastanawiam się, czy jestem bardziej znany dlatego, że jestem niepełnosprawny i nieuleczalnie chory, czy jednak bardziej wpłynęły na to moje odkrycia - powiedział Hawking w filmie dokumentalnym z 2013 roku.

Hawking zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrosem twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

W 2014 r. na ekrany kin wszedł film "Teoria wszystkiego", przedstawiający historię związku naukowca i jego byłej żony Jane Wilde Hawking. 

Więcej o:
Komentarze (132)
Stephen Hawking będzie pochowany obok Newtona i Darwina
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 25 razy 19

  No proszę. Anglikanie zorganizują zatwardziałemu ateiście pochówek w opactwie i uroczystości w kościele.

 • notremak

  Oceniono 22 razy 16

  I nie ma pochodów protestacyjnych zidiociałych moherów pod wodzą klechów?
  Nie ma, bo tam nie rządzi Watykan i jego ludzie. To Anglia.
  Henryk VIII jaki był, taki był, ale papistów pogonił precz!

 • dodobird

  Oceniono 14 razy 12

  A Terlikoskie mówią że obcych nie ma bo Jezus przyszedł tylko dla ludzi.

 • hubba-hubba

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawe, że Anglicy chowają w katedrze ludzi, którzy, nie dość, że nie sami byli szczególnie religijni, to jeszcze odkrywali prawa przyrody zaprzeczające istnieniu jakiegokolwiek Boga. Takiego np. Darwina kościół katolicki nie pochowałby na żadnym cmentarzu, chyba, że za płotem, natomiast kościół anglikański przyjął go do swej głównej świątyni.

 • wujojano

  Oceniono 5 razy 5

  Hawking z Cambridge, ale przecież Penrose też. Dwóch gigantów fizyki teoretycznej, ale też wybitnych popularyzatorów. Mało która uczelnia mogła się pochwalić takimi pracownikami.

 • ziggybum

  Oceniono 10 razy 4

  A u nasz? Aleksander Wolszczan, nasz najwybitniejszy żyjący astrofizyk, kandydat do nagrody Nobla za odkrycie pierwszych planet poza układem słonecznym, postanowił zerwać więzi zawodowe z krajem po oczernieniu go przez miłosiernych rodaków za epizodyczną współpracę z SB w czasach PRL. Na jego miejscu wypiąłbym się na ten chory kraik i chciał być pochowany w Stanach.

 • kocurxtr

  Oceniono 6 razy 4

  w PiSoskiej Polnej Wolsce - po egzorcymach - kościòł kazałby zatopić trumnę w gnojówce ...

 • loneman

  Oceniono 7 razy 3

  U nas nawet wbrew swej woli czy oporu rodziny mialby pogrzeb koscielny i spoczal w jakims kosciele po to by go shanbic w ostatnim mozliwym momencie oraz klamac o jego rzekomym nawroceniu jak lubia bredzic religianci gdy odchodzi ktos madry...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX