Dziecku w samolocie brakowało tlenu, było kilka minut od śmierci. Piloci zwiększyli prędkość

Młodzi rodzice przeżyli chwile grozy podczas lotu do z Tunisu do Mediolanu. Butle z tlenem, dzięki którym oddychało ich chore dziecko, szybko traciły zawartość. O życiu dziewczynki zdecydowały minuty.

6 marca samolotem z Tunisu do Mediolanu leciała młoda para ze swoim maleńkim dzieckiem. Dziewczynka o imieniu Amina przyszła na świat zaledwie 10 dni wcześniej i ważyła 1,6 kg. To nie była dla nich zwykła podróż. Otóż u dziecka zdiagnozowano wadę serca, która wymagała natychmiastowej operacji. Specjaliści uznali, że najlepiej będzie ją przeprowadzić w szpitalu San Donato w Mediolanie. 

Jak podaje włoska gazeta "Corriere Della Sera", w podróż razem z rodziną wybrał się ordynator placówki w Mediolanie, który miał czuwać nad bezpieczeństwem dziewczynki. Dziecko przez całą podróż miało oddychać dzięki butli tlenowej. Niestety już na samym początku pojawiły się problemy. Lot był opóźniony aż o kilka godzin. W pewnym momencie zaczęło brakować tlenu. Udało się znaleźć dwie zapasowe butle, ale one mogły starczyć jedynie na 90 minut, lot natomiast miał trwać 100 minut. W związku z tym lekarz poprosił pilota o przyspieszenie. Później okazało się, że temperatura dziecka zaczęła spadać, co mogło spowodować zatrzymanie akcji i tak słabego już serca.

Zdecydowano się na podwyższenie temperatury do maksimum. Lekarz wyjaśnił pasażerom, że to koniecznie. Mimo że wszyscy byli zgrzani, nikt nie protestował. 

Na lotnisko Malpensa w Mediolanie udało się dotrzeć w 85 minut. Po wylądowaniu dziecko zostało zabrane przez pogotowie, a na drugi dzień zoperowane. Operacja się udała i cała trójka wróciła do Tunezji.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (42)
Lot z Tunisu do Mediolanu. Dziecku zaczęło brakować tlenu
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 26 razy 18

  "Mimo tego że wszyscy byli zgrzani nikt nie protestował"... Czy na pokładzie nie było Polaków.

 • Paweł Kurył

  Oceniono 16 razy 16

  Super. Zdrowia życzę i dobrego dnia dla pilotów, lekarzy i tej rodzinki.

 • kac

  Oceniono 9 razy 9

  piękne.

 • 1stanczyk

  Oceniono 12 razy 6

  Nie podanie nazwy linii lotniczych jest o tyle zrozumiale, że w komentarzach byłyby podejrzenia o reklamowej "ustawce".

  Ale z drugiej "skrócony" o 15 minut i podgrzewany na "maxa" lot kosztował linie kilka tysiecy $

 • Oceniono 6 razy 4

  Brawo za ludzką postawę. Niestety u nas cieć potrafi nie podnieść szlabanu dla karetki na sygnale, zasłaniając się przepisami. To tylko jeden przykład a takich w Polandii co nie miara.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety już na samym początku pojawiły się problemy. Lot był opóźniony aż o kilka godzin. W pewnym momencie zaczęło brakować tlenu. Udało się znaleźć dwie zapasowe butle, ale one mogły starczyć jedynie na 90 minut, lot natomiast miał trwać 100 minut. W związku z tym lekarz poprosił pilota o przyspieszenie.

  uscislijmy rzetelni dziennikarze czy lekarz zabral dziecko na poklad wiedzac ze nie starczy tlenu ?
  przeciez nie szukano tych butli w bagazu pasazerow prawda ? gdyby popsula sie pogoda czy doszlo do usterki technicznej ktora opoznilaby ladowanie dziecko by zmarlo ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX