Karuzela wyborcza i sto procent frekwencji. Obserwatorzy: wybory w Rosji zosta造 sfa連zowane

Pojawiaj si pierwsze doniesienia o nieprawid這wo軼iach podczas wybor闚 prezydenckich w Rosji. Dosz這 te do dyplomatycznego spi璚ia na linii Kij闚-Moskwa. Ukraina w prote軼ie przeciwko przeprowadzaniu ich na Krymie, uniemo磧iwia obywatelom rosyjskim g這sowanie w konsulatach i ambasadach.

Ze względu na wiele stref czasowych, w dalekowschodnich regionach Federacji Rosyjskiej zamknięto już lokale wyborcze (o godz. 9.00 polskiego czasu), gdy w Moskwie i pozostałych ośrodkach centralnej Rosji otwierano je o godz. 6. O najwyższy urząd w państwie ubiega się ośmiu kandydatów, w tym obecny prezydent Władimir Putin.

W niektórych komisjach obwodowych odnotowano stuprocentową frekwencję. Obserwatorzy monitorujący przebieg wyborów zgłaszają zastrzeżenia co do uczciwości procesu głosowania. Tymczasem zagraniczni obserwatorzy reprezentujący OBWE twierdzą, że wybory zostały sfałszowane już na etapie kampanii, która w ich ocenie była nieuczciwa.

Organizacja "Gołos" już otrzymała pierwsze skargi od wyborców. Na Kamczatce odnotowano przypadki stosowania tak zwanej „karuzeli wyborczej” (czyli podstawianie ludzi ze sfałszowanymi dokumentami, którzy głosują po kilkanaście razy). W Kraju Chabarowskim komisje wyborcze utrudniały pracę obserwatorom, a na Czukotce zgłoszono przypadki niewłaściwego ustawienia urn w lokalach wyborczych. Według oficjalnych danych, do głosowania uprawnionych jest około 111 milionów Rosjan, w tym prawie 2 miliony zagłosuje poza granicami kraju.

Ukraina reaguje na wybory

Część z Rosjan może mieć problem z oddaniem głosu poza granicami kraju, w szczególności ci przebywający na Ukrainie. Ukraina zażądała wcześniej nieprzeprowadzania wyborów prezydenckich na okupowanym przez Rosjan Krymie, jednak Moskwa nie zrezygnowała z takich działań. Dodatkowym "smaczkiem" samych wyborów jest to, że odbywają się 18 marca, w rocznicę aneksji Krymu (doszło do niej w 2014 roku po referendum nieuznawanym przez społeczność międzynarodową).

W odwecie, jak poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow, funkcjonariusze odpowiedzialni za ochronę rosyjskich placówek dyplomatycznych nie będą wpuszczać obywateli Federacji Rosyjskiej. W efekcie - nie będą mogli oni oddać głosów. Głosować będą mogli jedynie przedstawiciele rosyjskiej dyplomacji. Wcześniej Ukraina apelowała do mieszkańców Krymu, by zbojkotowali wybory.

Na takie działania zareagowali Rosjanie, którzy oprócz potępienia decyzji Awakowa, zapowiedzieli podniesienie tematu na arenie międzynarodowej, a nawet w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak opisuje RBK, cytując Nikołaja Bułajewa, zastępcę przewodniczącego rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej, Ukraina "nie rozumie prawa międzynarodowego", a nawet je narusza.

Sprzeciw Unii Europejskiej

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Rosji stanowcze stanowisko wydała Unia Europejska. Federica Mogherini, zajmująca się polityką zagraniczną UE, oświadczyła, że Wspólnota nie uznaje przeprowadzania wyborów na Półwyspie Krymskim.

Unia Europejska powtarza, że nie uznaje i kontynuuje potępianie takiego naruszenia międzynarodowego prawa. Ta sprawa pozostaje kluczowym wyzwaniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa, ale ma też przełożenie na prawo, które chroni suwerenność wszystkich państw

- czytamy w oświadczeniu. UE potępia też postępującą militaryzację Półwyspu Krymskiego, a także budowę mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączący należący do Rosji Półwysep Tamański z ukraińskim Krymem.

Wi璚ej o:
Komentarze (424)
Wybory prezydenckie w Rosji. Ukraina blokuje g這sowanie
Zaloguj si
 • apm1947

  Oceniono 50 razy 26

  Wybory jeszcze sie nie zako鎍zy造 ale ju wiadomo ,瞠 by造 sfa連zowane. W odr騜nieniu od Polski ,gdzie jeszcze sie wybory nie rozpocz窸y,a ju wiemy 瞠 b璠 sfa連zowane.

 • justas32

  Oceniono 46 razy 22

  Towariszcz W豉dimir - w Polszy wyniki wybor闚 b璠 takie same. Pozdrawliaju - Wasza Balbina ...

 • marc.pl

  Oceniono 28 razy 22

  Wyobra幟y sobie tak sytuacj 瞠 podczas wybor闚 parlamentarnych w 2019 roku opozycja
  dopatrzy豉 si ewidentnego fa連zerstwa wyborczego pope軟ionego przez PiS - obecnie nie ma w
  naszym kraju niezale積ej instytucji do kt鏎ej mo積a takie fa連zerstwo wyborcze zg這si. Prokuratura, S康 Najwy窺zy, Trybuna Konstytucyjny s ca趾owicie podporz康kowane politykom
  PiS i oni na 100% takie oskar瞠nie o fa連zerstwo wyborcze odrzuc. Mam powa積e obawy 瞠
  wolnych wybor闚 w naszym kraju szybko nie do鈍iadczymy, tym bardziej 瞠 PiS tworzy komisje
  wyborcze z這穎ne ze swoich dzia豉czy i sympatyk闚.

 • mazzini890

  Oceniono 30 razy 16

  Jak Rosjanie tak chc 篡 ich sprawa, byle by nie narzucali tego innym.

 • czechy11

  Oceniono 19 razy 13

  Niezale積i obserwatorzy z PiS przygl康aj si uwa積ie jak to sie robi

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX