Wet za wet ws. Skripala. Ambasador na dywaniku, Rosjanie wyrzucają brytyjskich dyplomatów

Ciąg dalszy napięć na linii Londyn-Moskwa po otruciu Sergieja Skripala. W reakcji na wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów z Wysp, Rosjanie nakazują opuścić kraj takiej samej liczbie brytyjskich przedstawicieli, zamykają też British Councils i cofają zgodę na otwarcie konsulatu w Petersburgu.

14 marca brytyjska premier Theresa May wydaliła 23 rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii, oskarżając Moskwę o próbę otrucia byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Podobne zarzuty stawiali m.in. przedstawiciele USA czy państw europejskich. Kreml zaprzeczył tym oskarżeniom, także podczas nadzwyczajnego posiedzenia ONZ w tej sprawie.

Rosja odpowiada Wielkiej Brytanii

W rekacji na tę decyzję May, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora Wielkiej Brytanii Lauriego Bristowa, który w sobotę przed południem pojawił się w siedzibie MSZ w Moskwie. Bristow usłyszal tam, że do końca tygodnia Federację Rosyjską ma opuścić 23 brytyjskich dyplomatów. W ocenie Moskwy, działania Wielkiej Brytanii są "prowokacją nacechowaną rusofobią" i "naruszają podstawowe normy międzynarodowe".

Zostaną też zamknięte mieszczące się na terenie Rosji siedziby British Council - instytucji reprezentującej Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Moskwa cofnęła także zgodę na otwarcie Konsulatu Generalnego Wielkiej Brytanii w Petersburgu.

Wielka Brytania zapowiada odwet

W odpowiedzi na działania Rosjan brytyjska Narodowa Rada Bezpieczeństwa ma zebrać się na początku przyszłego tygodnia, by rozważyć kolejne kroki.

Brytyjski MSZ napisał w oświadczeniu, że obecnie priorytetem jest dopilnowanie, by wszyscy wydaleni z Rosji dyplomaci wrócili bezpiecznie do domu. Dodał, że rosyjskie władze powinny rozliczyć się ze swoich działań oraz przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań.

Otrucie Skripalów

4 marca Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Oboje zostali otruci silnie toksyczną substancją - nowiczokiem. Siergiej i Julia Skripalowie walczą o życie.

Siergiej Skripal przez lata był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Został skazany za zdradę, ale potem - w ramach programu wymiany szpiegów - trafił na Wyspy Brytyjskie.

Czym jest nowiczok?

Użyty do otrucia Skripalów nowiczok to szereg substancji, które należą do trujących związków V. Pracowano nad nimi w latach 70. i 80. XX w. w ZSRR, a opracowane przez radzieckich naukowców środki miały być niewykrywalne dla sprzętu NATO. Wynalezione zostały w miejscowości Szychany, gdzie prowadzono badania nad bronią chemiczną.

Trucizny z tzw. nowiczoków dostają się do organizmu przez drogi oddechowe lub skórę, powodując zaburzenia wydzielania hormonu, który odpowiada za "porozumiewanie się" między komórkami nerwowymi i mięśniami. Jednocześnie Rosjanie zapewniają, że pozbyli się wszelkich zapasów broni chemicznej i wytykają Stanom Zjednoczonym, że te takich działań nie podjęły.

Więcej o:
Komentarze (269)
Sprawa Siergieja Skripala. Rosjanie wydalają Brytyjczyków
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 19 razy 11

  A to se Angliczanie zabruździli. Jak teraz będą jeździć do Rosji kupować nieruchomosci, zakładac konta. Gdzie będą kształcic swoje, angielskie dzieci?

 • justas32

  Oceniono 27 razy 11

  Ruscy agenci w Polsce mogą czuć się bezpieczni. W ramach pracy popsioczą trochę na Putina ...

 • terazjakinick

  Oceniono 15 razy 7

  Czy w ramach "zemsty" Rosjanie zabiorą swoją kasę z angielskich banków? Już widzę te miliardowe przelewy na konta moskiewskich banków :D Już widzę jak na gwałt wyprzedają nieruchomości w Londynie :D

 • peter_jurgen_boock

  Oceniono 28 razy 6

  Drogie podnóżki i fani Rosji, tak już konkretnie. Które płaszczyzny funkcjonowania Rosji i jej społeczeństwa są tak wspaniałe, lepsze niż u nas i na Zachodzie i godne pozazdroszczenia wg was? Stosunek państwa do biznesu? Poziom korupcji? Rosyjski stosunek do słabszych i mniej zamożnych? Jakość usług publicznych? Podejście do ekologii? Infrastruktura (poza centrum największych miast)? Poziom przestępczości? Jakość budownictwa, produkcji przemysłowej? Relacja urzędnik-obywatel? Śmiało, podawajcie konkretne przykłady, może kogoś przekonacie?

  W forumowej propagandzie Rosji daje się wychwycić odniesienia do "honoru", "zdrady" etc. To takie specyficzne rozumienie honoru, właściwe dla grupy patusów z bramy. Fakt, zdradził nasza bandę Sebków w kapturach, SPRZEDAŁ SIĘ!!! Zmienił towarzystwo, wyniósł się do lepszej dzielnicy, skończył sensowną szkołę, ma prace i pieniądze. To nic, że w grupie Sebków (tj pod kontrolą Rosji) takiego kogoś czekałby pierdel, ciąża w wieku 16 lat, dilerka, bycie niewykwalifikowanym robolem na śmieciówce, najważniejsze, że JUŻ NIE JEST Z NAMI, SPRZEDAŁ SIĘ, ŻYD!!! Trudno polemizować z takimi ludzkimi śmieciami, najlepiej olać i robić swoje.

  P.S. Faktycznie, Rosja może być całkiem fajnym krajem do życia dla przeróżnych lewusów, drobnych pijaczków etc. W świecie na zachód od Bugu generalnie do dobrego życia, kariery etc, należy wykazywać się jakimiś zdolnościami, talentami, inteligencją, kompetencjami społecznymi etc. W Rosji zaś najważniejszą cechą jest wierność, bezwarunkowa, jest to jeden z najważniejszych elementów rosyjskiej mentalności, wielokrotnie opisywany w literaturze i pracach historycznych i socjologicznych, potrzeba przynależenia do bandy z najsilniejszą małpą w stadzie. Stąd też marzenia różnych sfrustrowanych ludzi, którym coś w życiu mocno nie wyszło, o dobrym carze, który przyjedzie na białym koniu, rozgoni szablą wstrętnych judeoUSSimperialistów, którzy nie przyjęli ich nawet do pakowania mrożonek na nocnej zmianie, i da może jakieś stanowisko, pozwoli podonosić, poczuć się wreszcie kimś, za lata bycia śmieciem. Historia pokazuje, że Rosja próbowała zawsze rozgrywać w różnych krajach takich osobników. Historia pokazała również, że gdy Rosji/ZSRR udało się opanować jakiś obszar, to nadzieje takich ludzi był szybko weryfikowane, najeźdźca przysyłał własnych nadzorców, a lokalni frustraci, jak ci na forach, byli w najlepszym razie ignorowani, a nierzadko likwidowani.

 • profes79

  Oceniono 26 razy 6

  Akurat wyrzucenie dyplomatów w odpowiedzi na taki sam krok drugiego państwa nie jest niczym dziwnym i nazywa się retorsją. Z punktu widzenia dyplomacji to dziwne byłoby, gdyby po wyrzuceniu dyplomatów rosyjskich przez UK Rosjanie nie zareagowali w ten sam sposób.

 • s-w-z

  Oceniono 5 razy 5

  Pani T.May i nasz minister s.z. wiedzą i już. A ja nie mogę dociec - jaki interes mogłaby mieć Rosja w zgładzeniu podwójnego szpiega i to akurat nowiczokiem.. Rosja go aresztowała, osądziła, kilka lat posiedział i w ramach wymiany oddała Anglikom. Może jako nieprzydatny (a kosztowny w utrzymaniu) mógł służbom angielskim posłużyć do takiej prowokacji. Czy można wątpić, że słuzby angielskie to potrafią. A może prowokacji dokonała strona trzecia, aby postawić Rosję w kłopotliwej sytuacji. Jest okazja aby głosić, że Rosja zagraża ... trzeba się zbroić.

 • psyhodelic

  Oceniono 7 razy 5

  Po wyjściu W Brytanii z Unii trzeba wpłacić do kasy Unii ogromne sumy ,a te pieniądze można zdobyć jedynie przez zatrzymanie rosyjskich aktywów na wyspie.Jak zwykle chodzi o kasę

 • Oceniono 33 razy 5

  Skripal to zdrajca, może nawet podwójny. I to z niskich pobudek, dla pieniędzy. To jeden fakt. Najpierw agenci Rosji mieli ten gaz rozpylić w publicznym miejscu w UK. Teraz podobno jego córka przywiozła go z Moskwy a policjant zatruł się w domu Skrpiala? To podobno fakt drugi. Co robił policjant w jego domu? Co to za wizyta córki i kim ona jest? Gdzie dokładnie był gaz? Na te pytania nikt nam nie chce odpowiedzieć. W każdym razie teza, że to rosyjscy agenci użyli go w Anglii UPADŁA. To jest gaz binarny. To znaczy, że składa się z dwóch niegroźnych substancji, które dopiero zmieszane robią bum. Czy to mieszanie odbyło się w Moskwie? Jeśli tak, to jakim cudem nikt po drodze nie zginął? Jeśli dopiero w UK to jakim cudem? Gaz ten wynalazł i produkował gość, który mieszka w ... USA. Dostał obywatelstwo USA za co? Za nic? Tajny pracownik odpowiedzialny w ZSRR za gazy bojowe? Tak sobie pojechał do USA i mieszka? A nie odtworzył przypadkiem tego gazu w jakimś "pokojowym" laboratorium CIA? Na to pytanie nikt wam nie odpowie. Gaz produkowano w ... Uzbekistanie. To kolejny fakt. I ostatni, był magazynowany też na Ukrainie, co się z nim stało? To na razie bo sądzę, że pytań będzie coraz więcej. Naprawdę nie jestem ani ruski ani za nimi nie przepadam, więcej mam ich w głębokiej ... Byłem tam raz, o jeden za dużo. To dla mnie kraj gdzie moja noga już nie postanie. Ale nie dam się drugi raz nabrać na "nie ma żadnych wątpliwości, że Saddam Husajn ma broń masowego rażenia". To kłamstwo kosztowało już życie MILIONA ludzi. Prowokacja CIA w Zatoce Tonkijskiej 3 MILIONY. Nigdy, ale to nigdy nie uwierzę w zapewnienia UK i USA, NIGDY.

  p.s. wróbelki ćwierkają, że nowiczok zostanie użyty w Syrii. I wtedy będziemy wiedzieli o co chodziło z tym Skripalem.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba powiedzieć że to fajna zabawa. Rosjanje otruli prawdopodobnie, ale dyplomaci są wydalani na 100%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX