Komentarze (152)
Stephen Hawking. Co astrofizyk przewidział dla ludzkości?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kisssmyass

  Oceniono 3 razy 3

  obawiam się że obecna technologia jest jeszcze zbyt prymitywna ażeby utrzymywać ludzkie życie w przestrzeni kosmicznej na taką skalę by ludzkość i cywilizacja mogły przetrwać kataklizm ziemski. Ale elita najbogatszych....prymitywów pewnie mogłaby się wpakować do kilku statków kosmicznych. Tylko co dalej, bez ziemskiego zaplecza? Jak takich bezmózgowych kretynów którzy sami wpędzili ziemię w samodestrukcję utrzymać przy.....życiu?

 • fctheduck

  Oceniono 7 razy 3

  Wielka strata dla ludzkości. Smutne.

 • quamtsa

  Oceniono 3 razy 3

  promieniowanie Hawkinga czarnych dziur jest bardzo słabe i stąd trudne do obserwacji. dotąd jeszcze go nie wykryto. największe czarne dziury będą parować wg jego teorii przez googol lat czyli 10^100 lat. To jest liczba miliard miliardów razy większa, niż wynosi liczba wszystkich atomów w widzialnym wszechświecie.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Myslal globalnie ale lokalnie tez z wielu miejsc moznaby uciekac co od lat realizuje spora czesc ludzi ale inni przed tym sie bronia jak Trump ze swym murkiem...

 • dna_low

  Oceniono 2 razy 2

  Człowiek - największy szkodnik na planecie Ziemia - zostanie wytępiony.

 • spinaker99

  Oceniono 6 razy 2

  Dokąd to mamy się przenieść?Chyba na cmentarz.Chyba nawet do Hawkinga nie dotarło jakie odległości są we wrzechświecie i jakie my mamy napędy.Nawet gdybyśmy mieli rakiety a napędzie świetlnym to jest to pikuś.Dopóki ludzkość nie zrobi przełomowych odkryć w zakresie antymaterii,załamania przestrzeni itp.dopóty będziemy siedzieć na tym padole.Ciemnota średniowiercza z kościołem przyblokowaąła ludzkość tak na 500 lat.A na końcu pozostaje pytanie:Co właściwie jest możliwe?Teorii kreacji też bym tak łatwo nie wyrzucał za burtę bo jakoś ta cała łamigłówka wrzechświata za idealnie do siebie pasuje

 • nanorobot

  Oceniono 10 razy 2

  Teraz czakam na teoriospiskowców i innych oszołomów, którzy napiszą że Hawking zmarł 14. marca - dniu narodzin Alberta Einsteina oraz w tym samym wieku co Eistnein - 76 lat. I to na pewno coś znaczy ...

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  Nas zabija radio Maryja!

  Z obaw żywego zatrzymanego!

  Klinga Stephena Hawkinga.

  Życie utknęło w czasoprzestrzeni, atomy zostały na Ziemi.
  Człowiek boga większego od galaktycznego.
  Kosmicznych przemian. Ostrzegania Ziemian.
  Tych od płaskiego globu, kapłanów u żłobu.
  Od jakoś to będzie, zagrożenie jest wszędzie.
  Od bożej opatrzności, na wiarę mentalności.
  Przesłaniem alternatywa, na Ziemia palona, nieżywa.
  Szukajcie do życia globu, szukajcie podróży sposobu!
  Znajomość przemian to wyrok, podejmijcie ten krok!
  Ludzkości to powołanie, życie rozumne jest w stanie.
  Lecz sztuczna inteligencja, do tego zła intencja.
  To zawłaszczanie idei, patronat beznadziei.
  Samozagłada pełza, syk biblijnego węża.
  Część energii na grzanie, kosmosu promieniowanie.
  Te arsenały broni, kto kogo bardziej przegoni.
  Bitwa o kromkę chleba i o zbawienie do nieba.
  Gdy zbytnie zagęszczenie przynosi epidemie.
  Egzystencja przemija, choćby patronką Maryja.

  2018-03-14 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • pioterek

  Oceniono 1 raz 1

  Regina oddaj moją książkę Hawkinga, co ją ci pożyczyłem 25lat temu!

 • priam007

  Oceniono 3 razy 1

  Co za kompromitacja, Gazeto! Stwardnienie ZANIKOWE BOCZNE! Po takim początku strach czytać dalej. Kto to pisze????

 • awiniek

  Oceniono 1 raz 1

  Stephen Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne!
  Nie jak napisano w artykule "stwardnienie rozsiane"...

 • pe_ro

  Oceniono 1 raz 1

  "...ludzkości pozostało jedynie tysiąc lat na Ziemi...." - optymista. Czy taki człowiek mógłby się urodzić i działać w naszym kaczym dole?

 • kask77

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Hawking cierpial na stwardnienie zanikowe boczne, a nie stwardnienie rozsiane - są to dwie rozne choroby. Warto sprawdzic Drogi Redaktorze zanim poda sie błędne informacje. Szczegolnie warto pamietac poniewaz byl jedna z nielicznych osob, ktore cierpialy na tę chorobę przez wiele lat (chorzy zazwyczaj umieraja po 3-5 latach od diagnozy) i z punktu widzenia medycynu byl to ewenement.

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Jak na razie do najblizszej planety gdzie moglibysmy zalozyc nowy Swiat (oprocz Marsa) jest jakies 4 lata swietlne - Proxima Centauri B i byc moze zbyt narazony na promieniowanie abysmy mogli tam zmieszkac... Poza tym 4 lata swietlne to jakies 50 tys. lat podrózy obecnymi rakietami ;-)

 • Oceniono 1 raz 1

  Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne , a nie stwardnienie rozsiane. Dziennikarstwo na najwyższym poziomie.

 • niezalany

  Oceniono 3 razy 1

  hawking miał oczywiście rację we wszystkim co mówił, tyle że jego przepowiednie wypowiadane były z punktu widzenia jednego z kolonizatorów ziemi, natomiast chyba nie do końca doceniał inteligencję i możliwości naszej planety, która po prostu za każdym razem pozbywa się natrętnych, uciążliwych pasożytów i tym razem będzie tak samo; najpierw poprzez powodzie, susze (i związane z nimi wojny) zdziesiątkuje populację homo sapiens do +/- 1 mld osobników, a następnie pięknie się odrodzi i to w ciągu zaledwie 500-1000 lat

 • niktalboktos

  Oceniono 5 razy 1

  dziennikarze zwariowali chyba, mylą dwie wazne choroby: czym innym jest swtardnienie rozsiane a czym innym stwardnienie zanikowe boczne...gdyby Hawing cierpial na stwardnienie rozsiane mialby zaburzone zdolnosci poznawcze i nie bylby geniuszem ale idiotą, zwlaszcza w poznej fazie choroby. z ALS jego mozg mogl dosc dlugo byc bardzo wydajny mimo choroby.

 • Oceniono 11 razy 1

  Zmarł jeden z wielu wielkich szukających wiecznej odpowiedzi na która nie ma odpowiedzi . Ciągle teorie jak nie poznane liczby pierwsze o bycie sensie bezkresu nie poznanego .Stephen Hawking rzucił mały rąbek światła na bezkres nie poznanego w wiecznym bezkresie nie znanego ,które zawsze będzie nie znane

 • siekieraaxe

  Oceniono 3 razy 1

  załozeni jest słuszne
  ALE
  jezeli udzkosc bedzie sie rozwijaała LINIOWO
  a tak NIGDY nie było!

 • zenekciec

  Oceniono 4 razy 0

  .....uwazac na PiS ?

 • pogra55

  Oceniono 2 razy 0

  Hawking wielkim wizjonerem był .Genialny umysł i hart ducha w bezradnym ciele .W ostatnich latach ,jednak,zaczął namawiać mieszkańców Ziemi do odlotu.I to jest dziwne i bardzo oderwane od naszych możliwości technologicznych i po prostu biologicznych uwarunkowań.Potrzebujemy wody,odpowiedniego składu atmosfery ,składników mineralnych dla organizmów żywych ,ochronnych warstw przed promieniowaniem kosmicznym itd.Trudny ,długi i drogi jest lot maleńkiej sądy na Marsa ,więc jakie są szanse na przeprowadzkę paru miliardów ludzi poza nasz układ słoneczny .Szkoda ,że Hawking nie powiedział co ludzkość powinna robić by przetrwać na Ziemi.Chociaż właściwie to wiemy.Mniej się mnożyć ,zużywać mniej zasobów naturalnych ,mniej śmiecić ,ograniczyć potrzeby ,znieść zbrojenia i się cieszyć. Jest to niemożliwe przy stanie świadomości i ambicjach możnych tego świata .Ale Ziemia po zagładzie ludzi naprawdę się odrodzi ,bo ma przed sobą kilka miliardów lat życia .Może z mądrzejszymi gatunkami .I jeszcze będzie piękna ,a że nas nie będzie .No cóż,zdarza się.

 • przemek05

  Oceniono 2 razy 0

  To duża strata. Miał nie tylko duże osiągnięcia w pracy naukowej, ale i talent dydaktyczny. Jego Historia czasu - znakomita i łatwa w czytaniu.

 • 0

  Nie cierpiał na stwardnienie rozsiane tylko stwardnienie zanikowe boczne.... to bardzo duża różnica... Ice Bucket był właśnie w imię zanikowego bocznego, a nie rozsianego...

 • m.malone

  Oceniono 4 razy 0

  Hawking nie chorował na SM tylko na SLA

  RIP

 • Rob S. Pierre

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie najbardziej przekonuje jego wizja rozwoju sztucznej inteligencji. AI może prześcignąć ludzi w rozwoju i zastąpić nas, ludzi, na stanowisku "naczelnych" wśród naczelnych. Staniemy się małpami w świecie rządzonym przez roboty :)

 • elenem

  Oceniono 8 razy 0

  A ja przyznaję mu RACJĘ, wbrew innym pseudo- naukowcom.
  Ziemię czeka wielki kataklizm.... i człowiek sobie na to w pełni zapracowuje.

  Spoczywaj w spokoju Stephen, byłeś wielkim człowiekiem. Spełniło sie twoje marzenie ... już mozesz podziwiać swój Kosmos.

 • fazer5

  Oceniono 8 razy 0

  Czyli w ciągu roku stwierdził że pomylił sie o kilkaset procent? W tym roku może zrobiłby to samo?

 • kato-rznik

  Oceniono 13 razy -1

  To "bóg" nas nie uratuje? Ten sam, kochający, który pozwolił zaszlachtować własnego syna, a za razem samego siebie?

 • archibart

  Oceniono 2 razy -2

  Bardzo podoba mi się jak jakiś celebryta, aktor zmarł to zdjęcie większych rozmiarów z czerwonym wyraźnym nagłówkiem a jak umarł człowiek o niebywałej inteligencji, który miał wpływ na losy świata to jest jedno z małych fotek i normalnym podpisem.
  "Podobają" mi się priorytety gazety. Pewnie 5-10% redakcji wie przed przeczytaniem w wikipedii kim był ten niesamowity człowek.

 • zdziwiony6

  Oceniono 6 razy -2

  Szkoda, że ten koleś umarł ale mądry to on nie był. Na jak długo chciał polecieć w kosmos? To samo polecał reszcie ludności. Co mielibyśmy tam jeść? Sklepy tam są?

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  "Wielka kosmiczna katastrofa już blisko. W stronę Ziemi pędzi potężna Andromeda." Trzeba zwiewac, nie ma co czekac na to zderzenie galaktyk.

 • Alicja Wajcht

  Oceniono 2 razy -2

  Ten Pan nie chorowal na stwardnienie rozsiane, a na stwardnienie zanikowe boczne. To zupelnie inna choroba.

 • heraldek

  Oceniono 6 razy -2

  Jednego lunatyka na tej Ziemi mniej....

 • thadde

  Oceniono 2 razy -2

  Mało rzeczy jeszcze mnie tak wk....ia jak idiotyczne nawoływania polityków do rozmnażania się jak te przysłowiowe króliki co zdaje się jest sednem programu PISu. Wcześnie czy pózniej i tak zniszczymy naszą planetę bo durnie zawsze są w większości.

 • pull_up

  Oceniono 7 razy -3

  Był zdecydowanie przereklamowany dzięki swojej chorobie zresztą. Można stworzyć ciekawą koncepcję ale niekoniecznie mieć wiele więcej do powiedzenia.

 • kirdan1

  Oceniono 9 razy -3

  Mam duży szacunek dla Hawkinga za jego badania i publicystykę z lat 70 i 80-tych. Opracowanie teoretycznych założeń "promieniowania Hawkinga" było naprawdę sporym osiągnięciem (wbrew intuicji: jak "czarne" dziury mogą coś wydzielać?).
  Ostatnie 20 lat to było głównie życie celebryckie oraz stawianie coraz bardziej odjechanych albo nieweryfikowalnych tez. Media to łykały bo "przecież to Hawking". Ale te wcześniejsze osiągnięcia czynią Go jednym z wybitniejszych fizyków XX w.

 • plorg

  Oceniono 4 razy -4

  "Co Stephen Hawking przepowiedział dla świata?"

  A kogo obchodzą przepowiednie wróżbity?

  "... przez 40 lat prowadził badania nad czarnymi dziurami."

  Takie "badania" nad czymś czego nikt nie widział, są bardzo fascynujące i sprzyjające rozwojowi bujnej wyobraźni i puszczaniu wodzy fantazji. Tylko mało mają praktycznego znaczenia dla codziennego życia zwykłego człowieka.

  " Ziemia może zamienić się w "skwierczącą kulę ognia" ..."

  A może i też się nie zamienić. Na dwoje babka wróżyła.
  "Wielki uczony" znany jest z tego, że był znany. Ludziska upatrywali w nim proroka, który przepowie im przyszłość. No i im przepowiedział. Ciemnogród jak się patrzy!

 • zycietowiecej

  Oceniono 6 razy -4

  Hawking i kosmologia nie dają żadnej nadziei dla tej planety. Widzą co się dzieje. Nadchodzi "wielka kula ognista" Ludzie wierzą w że “wielki wybuch” zapoczątkował bieg tego świata, problem że ten wybuch będzie na końcu, a nie na początku jak się uważa. Kolejność wydarzeń jest bardzo ważna.
  Jednak jest nadzieja, nawet gdyby kosmologia mówiła inaczej. Nadzieja ma tylko jedno Imię: JEZUS!!! możesz więcej przeczytać na: ZycieToWiecej

 • dziennikarz12

  Oceniono 4 razy -4

  Irytuja mnie te glupie wpisy!!! ja od dziecka zawsze mialem swoja teorie tego co mowia teraz wszyscy uczeni madrzy ludzie.Ja jestem zdania iz czlowiek na planete zwana pozniej ziemia,przybyl z podobnej ziemi.Na tej ich ziemi i ich innych zasiedlonych planetach, stalo sie to co stanie sie w przyszlosci z nasza planeta,jestesmy zbiorowiskiem roznych cywilizacji,ras ,zyjacych w jakiejs innej galaktyce ktora sama w sobie sie unicestwila zas rasy ludzi zyjacej w tej galaktyce przez miliony lat osiagnely technologie pozwalajaca opuscic system i dlatego mamy to co mamy-powtorka z rozrywki!!!! ta ich technologia jest caly czas na ziemi a my jestesmy produktem niewolniczym tych ludzi!!! zyjemy razem z nimi nie wiedzac ze sa caly czas obok nas!!! jestesmy biali czarni zolci,duzo ludzkich ras,cala stara galaktyka znalazla sie na planecie ziemia!!! gdy nastapi sytuacja godziny 12- wtedy ich zobaczymy w akcji-ja wierze w teorie postej ziemi.Co okaze sie!!! Podziwiam takich ludzi jak HAWKING i w sumie bez znaczenia jest to co bedzie w przyszlosci,ale w kazdej bajce troche prawdy!!! w szpitalu na ojomie jak sie ma 1 procent szans na przezycie to wielki sukces aby walczyc o czyjes zycie!! tak samo jest z wszelkimi teoraimi!!!! pozdrawiam andreas!!!

 • kalatala

  Oceniono 4 razy -4

  Bardzo się cieszę :-) W końcu pan Hawking się przekonał, że ISTNIEJE życie po życiu, a ludzkość właściwie zamieszkuje cały Kosmos :-) I że nie ma się co za bardzo końcem Ziemi przejmować.

 • wiesscar

  Oceniono 7 razy -5

  Na księżycu zrobic baze. Kolonizowac Marsa. Badac Wenus. Badac ksiezyce Jowisza. Itd.

 • kary077

  Oceniono 16 razy -12

  Przy zaludnieniu jak w Hong-Kongu cała ludność ziemi zmieściłaby się na terenie Polski i połowy Słowacji.Wiec skończcie te bajdurzenia o przeludnionej planecie.

 • ewiak.r

  Oceniono 14 razy -14

  Koniec świata nam nie grozi i nie musimy przenosić się do przestrzeni kosmicznej. Przed nami jednak ciężkie czasy. Wynika to z analizy biblijnej. Księga Objawienia ostrzega: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz'" (6:4). Co to oznacza? Jezus, mówiąc o tej wojnie, podał istotne szczegóły: "Budzące postrach zarówno jak i niezwykłe zjawiska z nieba potężne będą" (Łukasza 21:11). W wielu starożytnych manuskryptach tekst ten kończy się słowami: "i mrozy". My to dzisiaj nazywamy zimą nuklearną. W Ewangelii według Marka 13:8, zaraz po słowach: "będą niedobory żywności" są także słowa Jezusa: "i nieporządki" (w znaczeniu zamieszania i chaosu). Jezus mówił także o znacznych wstrząsach (spowodowanych użyciem tej broni), o niedoborach żywości i epidemiach wzdłuż i wszerz regionów. Poważną konsekwencją użycia tego "wielkiego miecza" będą również zmiany klimatyczne, katastrofalna susza i globalny głód (Objawienie 6:5,6). Czy można było w starożytności trafniej przedstawić skutki globalnej wojny jądrowej?

  Niektórzy dopasowują te słowa do nauki o roku 1914 i rozciągają te wszystkie szczegóły do ponad stuletniego okresu. Jezus ostrzegał przed nimi, mówiąc: "Strzeżcie się, abyście nie zostali zwiedzeni. Liczni bowiem przyjdą w imieniu moim [będą twierdzić, że działają z upoważnienia Jezusa], mówiąc: 'Ja jestem [to oznacza, że będą podawać się za kogoś kim nie są, m.in. za pomazańców (Mt 24:5)]'. I: 'Czas jest blisko'. Nie podążajcie za nimi" (Łukasza 21:8).

  Ci zwodziciele pojawili się już w XIX wieku i od samego początku błędnie interpretują znak Jezusa. To wszystko o czym mówił Jezus (w Łk 21:10,11 i Mt 24:7) nie miało trwać ponad sto lat! To wszystko miało towarzyszyć tylko tej wojnie i miało być jedynie "początkiem bólów porodowych" (Mt 24:8).

  Należy też zwrócić uwagę na to, że poprzednie wielkie wojny XIX i XX wieku rozpoczynały się konfliktami między państwami. Żadna z nich nie wskazywała na bliski koniec. Jezus ostrzegał: "Będziecie słyszeć o wojnach, a także wieści wojenne; baczcie, żebyście się nie przerazili. Bo to musi nastąpić, ale to jeszcze nie koniec" (Mateusza 24:6, NW). Wojna, która miała być znakiem miała rozpocząć się od konfliktu etnicznego: "Powstanie bowiem naród przeciw narodowi", podobnie jak w 2008 w Gruzji (Mateusza 24:7). Dodatkowe szczegóły zawiera Księga Daniela 11:29,30.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX