Polak w restauracji spalił tryzub - ukraińskie godło. Został wydalony z Ukrainy

Z Ukrainy wydalono 19-letniego obywatela Polski. Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa miał sprofanować godło, które od kilkudziesięciu lat jest symbolem ukraińskiego nacjonalizmu.

19-letni Polak zniszczył tryzub nawiązujący do tradycji ukraińskiego nacjonalizmu. Do zdarzenia doszło w Tarnopolu na zachodniej Ukrainie.

Mężczyzna podczas pobytu w lokalu gastronomicznym w Tarnopolu zdjął ze ściany, a następnie spalił w kominku stylizowane przedstawienie godła Ukrainy. Służba Bezpieczeństwa uznała, że było to działanie w sposób otwarty naruszające godność narodową Ukraińców i mogące rozpalić waśnie międzyetniczne.

Tzw. tryzub z mieczem od końca lat 20-tych XX wieku jest symbolem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że wydalony z Ukrainy 19-letni obywatel Polski był studentem jednej z tarnopolskich uczelni wyższych.

Polaka ukarano 3-letnim zakazem wjazdu na Ukrainę.

'Żelazna kurtyna' zniknęła, ale wschód i zachód dzieli coś nowego. Węglowa kurtyna

Więcej o:
Komentarze (160)
Ukraina: 19-letni Polak wydalony z Ukrainy za zniszczenie godła
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 44 razy 16

  Polacy w dużej części stracili jyz jakiekolwiek poczucie kultury i przyzwoitosci. Zachowują się jak dzicz w amoku podsycanym przez nihilistów z PiS Kukizów i innego dziadostwa.

 • rikol

  Oceniono 25 razy 13

  No to zdecydujcie się ,czy spalił godło czy nie. Godło podlega ochronie w każdym kraju.

 • Julian Arden

  Oceniono 30 razy 12

  "miał sprofanować godło, które od kilkudziesięciu lat jest symbolem ukraińskiego nacjonalizmu"

  Droga anonimowa gromado dziennikarskich stażystów, "tryzub" (trójząb) jest godłem narodowym państwa ukraińskiego. Tak jak biały orzeł jest godłem naszego państwa. Następnym razem zanim napiszecie i opublikujecie jakiś artykuł, to się dokształćcie. A może to umyślny błąd, żeby podgrzać nastrój?

 • wredek123

  Oceniono 30 razy 10

  No i kurcze jest problem!
  Czy to był taki "prawdziwy" Polak z ONR , czy taki "podrabiany" Polak "pro-ruski"?! :-) Albo może było ich dwóch.... może nawet trzech? Bo na pewno tam też był idiota!:)

 • Jan Kowalski

  Oceniono 11 razy 7

  I dobrze zrobili, ktoś kto goszcząc w Polsce spaliłby publicznie Orła Białego też zostałby wydalony. A "tryzub" jest stylizowanym inicjałem Włodzimierza i Olgi, patronów Rusi.

 • Robert Madejski

  Oceniono 13 razy 5

  Odważny chłopak. Mogli go potraktować jak moją rodzinę w 1944 na Wołyniu. Dziwi że Ukraina za symbol przyjęła tryzub. Tylko nie piszcie, że nie możemy sąsiadowi narzucać co za godło obierać może. Dzięki takiej spolegliwej postawie na rocznicowych przemarszach SS Galizzien jest śmietanka polityczna tego kraju. Czy w Niemczech politycy oficjalnie czczą SS?

 • kaviar100

  Oceniono 12 razy 4

  Autor tekstu jest debilem. Herb Ukrainy został przyjęty w 1918. I symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo воля - wolność. В stanowi lewy "ząb", u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy "ząb" wpisane jest Я.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX