Mroczny polski wątek w karierze nowej szefowej CIA. Nadzorowała stosowanie tortur

Nową szefową CIA po raz pierwszy w historii została kobieta. Gina Haspel ma jednak za sobą mroczną przeszłość. Kierowała tajnym programem agencji, w którym torturowano osoby podejrzewane o terroryzm.

Zgodnie z wtorkową decyzją donalda Trumpa, nowym sekretarzem stanu w miejsce Rexa Tillersona został Mike Pompeo, dotychczasowy dyrektor CIA. Zastąpiła go jego dotychczasowa zastępczyni, Gina Haspel.

Kim jest Gina Haspel?

Gina Haspel zaczęła pracę w CIA w 1985 roku. Pracowała nie tylko w kraju, ale również za granicą. Największe kontrowersje budzi jej udział w programie CIA, który dotyczył stosowania tortur wobec więźniów podejrzewanych o terroryzm.

Haspel w 2002 roku bezpośrednio nadzorowała stosowanie tortur wobec dwóch mężczyzn: Abu Zubaydaha i Abd al-Rahima al-Nashiriego, którzy są podejrzewani o terroryzm. Jak podaje „The New York Times”, nowa sekretarz stanu brała także udział w zniszczeniu taśm wideo, które dokumentowały brutalne przesłuchania z tajnych więzień amerykańskiego wywiadu, m.in w Tajlandii i w Polsce.

Zubaydah, który obecnie przebywa w Guantanamo, podczas pobytu w tajnym więzieniu był podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca. W trakcie przesłuchań agenci wielokrotnie uderzali jego głową o ścianę, pozbawiali snu, przetrzymywali nago. W końcu śledczy uznali, że mężczyzna nie posiada żadnych istotnych informacji.

ETPC domagał się wydania nakazu aresztowania

Nagrania z brutalnych przesłuchań w 2005 roku zostały zniszczone. Zdaniem „The New York Times”, rozkaz wydała właśnie Haspel. CIA zaprzeczyła tym informacjom i winę zrzuciła na ówczesnego przełożonego nowej sekretarz stanu, Jose Rodrigueza.

Gdy Komisja Senacka USA opublikowała raport o torturach stosowanych przez amerykański wywiad, Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) pod koniec 2014 roku wszczął postępowanie karne przeciwko kilku agentom CIA. Wśród nich była Gina Haspel.

ETPC w czerwcu 2017 roku zwrócił się do niemieckiego Prokuratora Generalnego, by wydał nakaz aresztowania Haspel. Za to, że nadzorowała ośrodek, w którym torturowano m.in. Abu Zubaydaha.

A Zubaydah i al-Nashiri byli torturowani na terytorium Polski. ETPC 24 lipca 2014 roku nakazał polskiemu rządowi wypłacenie każdemu z mężczyzn odszkodowanie w wysokości 100 tys. euro.

Jednocześnie Haspel otrzymała nagrodę im. George’a W. Bush za walkę z terroryzmem.

Do tej pory Gina Haspel była zastępczynią Mike’a Pompeo. Stanowisko objęła w lutym 2017 roku.

O swojej decyzji Donald Trump poinformował na Twitterze.

 

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

Więcej o:
Komentarze (110)
Nowa szefowa CIA Gina Haspel ma mroczny wątek w karierze
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 37 razy 13

  "Nową szefową CIA po raz pierwszy w historii została kobieta. Gina Haspel ma jednak za sobą mroczną przeszłość. Kierowała tajnym programem agencji, w którym torturowano osoby podejrzewane o terroryzm."

  To akurat ma na twarzy wypisane. Dogadałaby się z Krychą "Stul Pysk!" Sałatką...

 • mniklasp

  Oceniono 20 razy 8

  To jest najciemniejsza strona historii USA -to co wyprawia Trump od dwoch lat. Mam nadzieje ze wybory w Listopadzie zmienia kurs tego satrapy.

 • jxl82

  Oceniono 16 razy 6

  Moze wyciągnie zeznania od Macierewicza kim naprawdę jest?

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 6

  Z bojowej postawy' i 'sily morderczego wzroku' przypomina mi nasza mazurkujaca body guard...
  Choc z drugiej strony, zgodze sie takze z @popijacym piwo :)

 • loneman

  Oceniono 9 razy 5

  Moga ja do nas przyslac to bedzie cwiczyla naszych kulsonow z Piss-zomo jak torturowac i to bez zostawiania sladow by ciemnolud nie zwatpil w oszustow i bandytow do czasu wyborow :/

 • Adrian

  Oceniono 8 razy 4

  Piszecie "nowa sekretarz stanu". Pani Haspel została szefową CIA. Redaktorzy Gazety śpią?

 • obywatelkamania

  Oceniono 12 razy 4

  Z Antkiem M dogadałaby się w trzy minuty, Kamińskiego tez wiele może nauczyć.
  Taki sojusznik to skarb, w duecie z Trumpem to skarb podwójny.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 10 razy 4

  Podobna do Mazurkowej. Tylko ma mniej szczery robotniczo-chłopski uśmiech

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX