Brytyjska premier niemal pewna, że za otruciem dwójki Rosjan stoi Moskwa. Stawia ultimatum

Brytyjska premier Theresa May oświadczyła w Izbie Gmin, że "jest bardzo prawdopodobne", iż w sprawę otrucia dwójki Rosjan w angielskim Salisbury zamieszana jest Moskwa.

Po porannym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Theresa May stanęła przed posłami i zadeklarowała, że śledztwo trwa. Mimo to - jak podkreśliła - "rząd doszedł do konkluzji, że bardzo prawdopodobne jest, iż to Rosja odpowiedzialna była za akt skierowany przeciwko Siergiejowi i Juliii Skripal".

Premier wyjaśniła, że wniosek ten został wyciągnięty na podstawie wielu przesłanek. - Na podstawie identyfikacji trucizny przez światowej sławy ekspertów z Porton Down, na podstawie naszej wiedzy, że Rosja produkowała wcześniej ten środek i wciąż może to zrobić, na podstawie rosyjskiego katalogu wcześniejszych zabójstw organizowanych przez państwo. A także naszej oceny, że Moskwa postrzega dysydentów jako cele - wyliczała premier.

"Bezczelna próba mordowania niewinnych cywilów"

Theresa May stwierdziła, że według analiz użyto środka typu "nowiczok", który jest produkowany przez Moskwę. I - jak dodała - oznacza to, że istnieją dwie możliwości. - Albo mogła to być bezpośrednia akcja przeciwko naszemu krajowi, albo też rosyjski rząd utracił kontrolę nad substancją paraliżującą o potencjalnie katastrofalnych skutkach i pozwolił, by dostała się w obce ręce - mówiła Theresa May.

Brytyjskie MSZ wezwało dziś ambasadora Rosji w Londynie i zażądało wyjaśnień w tej sprawie. Został też wyznaczony termin na odpowiedź: do północy we wtorek. Brytyjska premier zastrzegła, że w środę rząd "przyjrzy się z uwagą" odpowiedzi ze strony Moskwy, a jeśli uzna, że nie jest ona wyczerpująca, to uzna, iż Rosja dopuściła się "nielegalnego użycia siły" na terenie Wielkiej Brytanii. W takim przypadku premier zapowiedziała, że "wróci do parlamentu", by "przedstawić pełen wachlarz środków, które podejmiemy w odpowiedzi". - Nie będziemy tolerować tak bezczelnej próby mordowania niewinnych cywilów na naszej ziemi - zakończyła brytyjska premier.

Odpowiedź Rosji

Władimir Putin zapytany przez dziennikarza BBC o związek Moskwy z zamachem na Siergieja Skripala uniknął odpowiedzi. -  Wy tam najpierw sami się uporajcie się z tą sprawą, a wtedy my z wami porozmawiamy - stwierdził rosyjski prezydent.

Wcześniej rzecznik Kremla oświadczył, że nic mu nie wiadomo jakoby Londyn oficjalnie wspominał o udziale Rosji w tym zamachu. - Incydent miał miejsce na terytorium Wielkiej Brytanii, a ten rosyjski obywatel pracował dla brytyjskich służb, więc w żadnej mierze nie jest to problem Rosji, ani jej przywódców - stwierdził Dmitrij Pieskow.

Kilka dni temu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapewnił, że Moskwa jest gotowa pomóc brytyjskim służbom w śledztwie, jeśli o taką pomoc zostanie poproszona. Dziś mówi jednak, że słowa May to "kolejna kampania informacyjna oparta na prowokacji".

Otrucie szpiega i jego córki

W niedzielę 4. marca do szpitala w Salisubry trafiła para Rosjan: Siergiej i Julia Skripal. Zostali otruci silnie toksyczną substancją. Ciągle walczą o życie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. W 2006 roku aresztowano go w Rosji. Cztery lata później, w ramach programu wymiany szpiegów, został wydalony na Wyspy.

Rosyjski rząd konsekwentnie zaprzecza spekulacjom, jakoby miał jakiś udział w otruciu Rosjan. W Salisbury trwają przeszukiwania. Policyjna taśmą był otoczony dziś lokalny supermarket. Wcześniej przeszukano m.in restaurację i dom, w którym mieszkał Rosjanin.

Więcej o:
Komentarze (99)
Siergiej Skripa. Theresa May o otruciu Rosjan
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 22 razy 10

  Jasny sygnal dla zdrajcow, dopadniemy ciebie i twoja rodzine gdziekolwiek sie ukryjesz. Pienniadze w niczym ci nie pomoga.

 • wiesscar

  Oceniono 22 razy 8

  Brexit oslabia UE. Jest bledem Brytyjczykow. UK wcale na nim nie wyjdzie dobrze.

 • racionalist

  Oceniono 17 razy 7

  Przeciez to nie pierwszy raz. Ruscy pieka w ten sposob kilka pieczeni na jednym ogniu - likwiduja zdrajce, dziala to jak zimny prysznic dla ewentualnych chetnych przejscia na druga strone i jeszcze udowadniaja calemu swiatu nieudolnosc konkurencji (w tym wypadku MI5).

 • hamsterx

  Oceniono 16 razy 6

  ruchole dla zdrajców mają tylko jedną karę
  i ja nie twierdze że to jest zle
  zobaczymy jak w Polsce zakończą
  ludzie łamiący Konstytucję ?

 • juriyy.c

  Oceniono 11 razy 5

  dziwią się biedni brytyjczycy, oni tego nie robią, swoich zdrajców karają wyróznieniem i orderami. Kto się z wywiadem i to głębokim skuma, ten nie może liczyć na pobłażliwość ani z jednej ani z drugiej strony.

 • antyprawiczek2

  Oceniono 17 razy 5

  Ultimatum pani May jest smiechu warte. Putin sie obsmieje i pania May oraz jej ultimatum oleje. Putin I tak wygral poprzez Brexit. Angole sa teraz zmuszeni lizac D*** Putiowi i Trumowi.

 • andy180812

  Oceniono 6 razy 4

  z ruskich zrobili juz kompletnych cudokow a najwieksi zbrodniarze w historii ludzkosci to wlasnie angole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX