Popularny gadżet najbardziej niebezpiecznym produktem 2017 roku. W raporcie przodują zabawki

Ponad 2,2 tys. zgłoszeń i prawie 4 tys. reakcji organów kontrolnych. Komisja Europejska opublikowała coroczny raport dotyczący niebezpiecznych produktów. Wśród nich jest popularny spinner.

Komisja Europejska w poniedziałek opublikowała raport dotyczący niebezpiecznych produktów z 2017 roku. W zeszłym roku urzędnicy otrzymali 2201 zgłoszeń dotyczących niebezpiecznych produktów. Wśród nich jest spinner, który w 2017 roku podbił serca dzieci na całym świecie, w tym również w Polsce.

Spinner niebezpieczny dla konsumentów

Dlaczego spinner jest niebezpieczny? Nie chodzi tu wcale o opinie organizacji religijnych, które twierdziły, że spinner „propaguje szatana”. Unijni eksperci uznali, że dzieci mogą zadławić się małymi częściami zabawki, zaś jego podświetlana LED-ami wersja powoduje dodatkowe zagrożenie: z powodu łatwego dostępu do baterii istnieje ryzyko zatrucia.

Jak czytamy w raporcie, niebezpieczne egzemplarze były zatrzymywane na granicach i w portach Unii Europejskiej, a następnie niszczone.

Największy problem z zabawkami

Według raportu, w 2017 roku wśród produktów zgłaszanych jako niebezpieczne najczęściej były to zabawki (29 proc.), pojazdy silnikowe (20 proc.), a także ubrania i inne wyroby związane z branżą modową (12 proc.).

W związku ze zgłoszeniami podjęto łącznie 3952 interwencji. Większość z nich kończyła się wycofywaniem niebezpiecznych produktów z rynku.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło ryzyka obrażeń (28 proc.) i ryzyka zatrucia chemikaliami (22 proc.). Wedle raportu KE, najwięcej niebezpiecznych produktów pochodziło z Chin - ponad 52 proc. Wśród nich były towary, które np. miały w składzie zbyt dużo niklu lub takie, do których wyprodukowania wykorzystano zbyt wielu chemikaliów.

Ryzykowne zakupy w internecie

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich Vera Jurowa zwróciła uwagę na to, że rodzice często zamawiają zabawki online, przez co wiele niebezpiecznych, a nawet rakotwórczych produktów trafia w ręce najmłodszych.

Ludzie coraz częściej kupują online, dlatego my również staramy się coraz bardziej kontrolować produkty sprzedawane w sieci

- powiedziała komisarz Jurowa, cytowana przez Polsat News.

Unijny system ostrzegania przed niebezpiecznymi produktami obejmuje łącznie 31 państw: wszystkich członków UE, a także Islandię, Lichtenstein i Norwegię. Nazywa się RAPEX - The Rapid Alert System for Non-Food Products, co można przetłumaczyć jako "system wczesnego ostrzegania przed produktami spoza branży spożywczej".

Najwięcej zgłoszeń w 2017 roku pochodziło z Niemiec (354), Hiszpanii (222), Francji (191), Węgier (151) i Polski (122). Tylko w naszym kraju w związku ze zgłoszeniami podjęto łącznie 315 kontroli. Więcej tylko w Finlandii (489 akcji z powodu 102 zgłoszeń).

Cotygodniowe raporty oraz alerty RAPEX można znaleźć tutaj >>>

Zobacz, jak dobrze zaplanować urlop w 2018 roku i zyskać na tym prawie 2 tygodnie wolnego

Więcej o:
Komentarze (19)
Raport Komisji Europejskiej dot. niebezpiecznych produktów 2017 roku
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 11 razy 1

  Dzisiejsze dzieci to jakieś łajzy. W latach 70-80 tych 90% z nich by nie przeżyło dzieciństwa.

 • kwiatekkk

  Oceniono 17 razy 1

  Z jednej strony rozumiem sens tego raportu, ale z drugiej strony dzisiejsze dzieci to kretyni, którzy nie umieją zawiązać sznurowadeł i poderżnęli by sobie gardła pierogami z Żabki.
  Dlaczego?
  Droga Komisjo Europejska: a może sklasyfikuj zagrożenia zabawkami MOJEGO dzieciństwa:

  1. bączami z satetry
  2. puszką z karbidem
  3. ostrymi kijami udającymi karabiny i włócznie
  4. wiatrówką ojca kumpla
  5. grudami ziemi udającymi granaty
  6. workiem po ziemi do kwiatów wypełnionym śniegiem, który przy zjeżdżaniu z górki rozpędzał się do nadświetlnej i zatrzymywał się 5cm od jezdni

  etc. etc .... :-)

 • dar61

  0

  Nie widziałem ani jednego młodocianego Polaka - ni Polki - bawiącego się takim pisinakerem.... spinakerem ... spinerem. A zalegały one długo niesprzedawane w markecikach.

  ***
  Co jest nabardziej niebezpieczne dla Redakcji w redakcji:
  '...Według raportu, w 2017 roku [...] Wedle raportu c...' [PRZECINKOZA]
  >>> Według raportu w 2017 [...] KE najwięcej... [BEZ PRZECINKA]

 • plorg

  Oceniono 20 razy -16

  "Komisja Europejska w poniedziałek opublikowała ..."

  Bełkot tej instytucji można rozpatrywać jedynie w kategoriach komicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX