Chiny zmieniają konstytucję, Xi Jinping może sprawować władzę dożywotnio. "Jest jak buldożer"

Nawet dożywotnia władza dla Xi Jinpinga - to możliwe, po zmianach, jakie przyjął chiński parlament. W Państwie Środka zniesiono limit kadencji dla prezydenta, co oznacza, że do nieprzerwanego sprawowania tej funkcji wystarczy przyzwolenie członków partii.

Obradujący raz do roku chiński parlament dał zielone światło do - de facto - nieograniczonej liczby kadencji prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Ograniczenie do dwóch pięcioletnich kadencji dla prezydenta ChRL wprowadzono po śmierci Mao Zedonga w 1976 roku.

W niedzielę obradujący w Pekinie chiński parlament opowiedział się za zmianami w konstytucji, znoszącymi limit kadencji dla prezydenta Chin. Oznacza to, że urzędujący Xi Jinping (będący też sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin) będzie mógł piastować swoją funkcję - o ile otrzyma przyzwolenie członków partii - nawet dożywotnio. Za usunięciem z konstytucji zapisu o kadencyjności prezydenta głosowało 2958 delegatów, przy trzech wstrzymujących się głosach i dwóch przeciw.

Wzmocnienie rządów, czy osłabienie?

Po ogłoszeniu planów zniesienia kadencyjności sprawowania najważniejszego urzędu w Chinach, w chińskich mediach społecznościowych krytykowano ten krok jako spychający Chiny w stronę stylu rządzenia w Korei Północnej. Głosy te były jednak wyciszane przez cenzurę. Chińska partia uważa, że zmiany mają doprowadzić do jej wzmocnienia z Xi Jinpingiem u steru rządów. Chińskie rządowe media twierdzą zaś, że zniesienie limitów nie oznacza, iż Xi będzie przewodniczącym ChRL dożywotnio.

64-letni Xi Jinping jest opisywany, m.in. przez CNN, jako najpotężniejszy chiński przywódca od czasów właśnie Mao Zedonga. - On jest trochę jak buldożer, nie ma innego polityka, na tym poziomie, który mógłby lub chciałby, stanąć przeciwko niemu - ocenił w rozmowie z CNN Duncan Innes-Ker z ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit.

Trochę jak "początki Putina"

Jednocześnie Innes-Ker zastrzega, że taka władza nie zawsze może być atutem. - Problemem, w takim wypadku, gdy jest się jasnym i jedynym liderem, jest to, że wszyscy wiedzą, gdzie szukać kozła ofiarnego, gdy coś pójdzie nie tak - mówił ekspert i dodał, że takie stopniowe zbieranie władzy w wydaniu Xi Jinpinga przypomina trochę "początki Władimira Putina". - Jednak o wiele większym pytaniem jest to, czy te działania będą wpływały negatywnie, czy pozytywnie na plan reform w Chinach - powiedział Innes-Ker.

Więcej o:
Komentarze (47)
Zmiana konstytucji Chin. Prezydent bez limitu kadencji
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 11 razy 9

  Dupki. Pis by to zrobił zwykłą ustawą, albo nawet rozporządzeniem.

 • black_shiva

  Oceniono 9 razy 9

  Dawaj zuchu Adrianie! Nie krępuj się, wprowadzaj takie zmiany u nas. Co tak TK i jakieś pierdy typu Konstytucja. Byle druh Jarosław pozwolił!

  [Terrain ahead!!] Dalej, zmieścisz się [Terrain ahead!!]

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 9

  kaczor pójdzie tym samym tropem. wybory nie są potrzebne, naród chce na zawsze kaczora, menrza stanu co nie umie kupić skrapet ale umie sprzedać za 160 milionów pisowskie grunty przez cypryjską spółkę aby nie płacić podatku

 • syn_znanego_polityka

  Oceniono 7 razy 7

  Zgapili od JarZbawa Kałczyńskiego?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 5

  "Chiny zmieniają konstytucję, Xi Jinping może sprawować władzę dożywotnio."

  Ktoś jeszcze chce chińskich komunistycznych inwestorów w Polsce, oprócz dzikiego rechrystianizatora?...

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 5

  Jaro, Adrian - nie ma na co czekać, szlak już przetarty ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX