Więcej ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego w Nepalu. Władze lotniska: winę ponoszą piloci

Samolot linii US-Bangla z Bangladeszu rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Nepalu. Wedlug najnowszych danych nepalskich władz, w katastrofie samolotu pasażerskiego zginęło 49 osób.

Turbośmigłowy Bombardier Dash-8 linii US-Bangla leciał z Dhaki w Bangladeszu do Katmandu, stolicy Nepalu. Rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na tamtejszym lotnisku - podaje kathmandupost.com

Maszyna wypadła z pasa, rozbiła się na znajdującym obok boisku piłkarskim, a następnie stanęła w płomieniach.

Według świadków lecący nisko nad pasem samolot dokonał ostrego skrętu i zniknął poza pasem startowym. Po tym było słychać dźwięk eksplozji, a na horyzoncie ukazał się dym.

Władze lotniska twierdzą, że piloci utracili kontrolę nad maszyną podczas manewru lądowania. Dyrektor generalny US-Bangla Airlines zrzuca winę na kontrolę ruchu lotniczego w Katmandu, twierdząc, że kontroler nie zadbał o bezpieczne warunki lądowania.

Nepal. 71 osób na pokładzie samolotu

To najtragiczniejszy w skutkach wypadek lotniczy w tym kraju od prawie trzech dekad. W samolocie linii US-Bangla było 71 pasażerów. Rzecznik miejscowej policji poinformował, że 49 osób zginęło, a 22 osoby znajdują się w szpitalach, niektóre w stanie krytycznym.

Nepalskie media opublikowały zdjęcia z miejsca katastrofy. Ruch na lotnisku został wstrzymany. Samoloty są przekierowywane do innych miast.

Więcej o:
Komentarze (47)
Nepal. Katastrofa samolotu pasażerskiego w Katmandu
Zaloguj się
 • remul

  Oceniono 11 razy 9

  To jedno z trudniejszych lotnisk, które obsługuje codziennie wiele lotów rejsowych. Piękne widoki podczas lądowania, ale niestety lądowanie wymaga dużego doświadczenia.

 • sector23

  Oceniono 20 razy 8

  Bomba termobaryczna? Ładunki paskowe czy raczej sztuczna mgła i perfidne naprowadzanie?
  Dla pewności sprawdziłbym jakiej narodowości byli kontrolerzy lotów. A już z pewnością zaoferowałbym usługi "naszej komisji", która dzięki temu prostemu acz sprytnemu zabiegowi prowadziłaby swoje "badania" daleeeeko od Polski.

 • tomasz_problem

  Oceniono 12 razy 8

  za dlapilota.pl

  9 września 2007 r., Dash-8-400 linii SAS (znaki rejestracyjne LN-RDK) wykonujący lot SK1209 wystartował z lotniska w Kopenhadze i skierował się na lotnisko Aalborg w Danii, gdzie podczas lądowania złożyła się prawa goleń głównego podwozia.

  12 września 2007 r., Dash-8-400 (znaki rejestracyjne LN-RDS) linii SAS wykonywał lot z Kopenhagi do Palangi na Litwie, ale został przekierowany na lotnisko w Wilnie, gdzie podczas lądowania złożyła mu się prawa goleń podwozia głównego. 11 osób odniosło obrażenia.

  27 października 2007 r., Dash 8-400 (znaki rejestracyjne LN-RDI), wykonywał lot SK2867 z Bergen do Kopenhagi z 40 pasażerami i 4 członkami załogi na pokładzie. Podczas lądowania nie zablokowała się prawa goleń podwozia głównego, która złożyła się po przyziemieniu. Nikt nie został ranny, ale po tym ostatnim incydencie wszystkie 27 samolotów typu Dash we flocie SAS zostało uziemione, a następnie wycofane z użytkowania.

  Bazując na danych zawartych na portalu avherald.com, tylko w ciągu ostatniego roku można znaleźć szereg incydentów związanych z problemami z podwoziem w samolotach Dash 8-400 (przypominamy niektóre z nich):

  7 stycznia 2017 r., Dash 8-400 wykonujący lot R3-495 from Jakucka do Chabarowska (Rosja) zawrócił na lotnisko startu z powodu problemów z podwoziem.

  1 maja 2017 r., Dash 8-400 należacy do linii Aurora (znaki rejestracyjne RA-67256) wykonywał lot HZ-4609 z Jużnosachalińska to Pietropawłowska Kamczackiego (Rosja) z 21 pasażerami i 5 członkami załogi, kiedy po starcie piloci zgłosili problem z podwoziem i zawrócili na lotnisko startu.

  26 lipca 2017 r., Dash 8-400 należacy do Air Berlin (znaki rejestracyjne D-ABQA) wykonywał lot AB-8512 z lotniska Berlin Tegel do Salzburga, kiedy załoga po starcie zgłosiła problemy z podwoziem i zdecydowała się wrócić na lotnisko startu.

  14 sierpnia 2017 r. Dash 8-400 należący do linii Flybe (znaki rejestracyjne G-JEDM) wykonywał lot BE-7109 z Birmingham do Hamburga, kiedy załoga zawróciła na lotnisko startu z powodu problemów z podwoziem.

  28 sierpnia 2017 r., Dash 8-400 (znaki rejestracyjne SP-EQH) linii LOT wykonujący lot 3885 z Warszawy do Katowic, zawrócił na lotnisko startu z powodu problemów z podwoziem.

  25 października 2017 r., Dash 8-400 (znaki rejestracyjne S2-AGR) wykonywał lot BG-494 z Saidpuru do Dhaka (Bangladesz) z 66 pasażerami i 5 członkami załogi, kiedy po starcie z Saidpuru od prawego głównego podwozia odpadło jedno z kół.

 • bartlomiej4

  Oceniono 13 razy 5

  Powinni tam wysłać Macierewicza żeby zbadał sprawę i najlepiej niech już tam zostanie

 • student_zebrak

  Oceniono 6 razy 4

  @tomasz z problemem
  a jak wygladala obsluga naziemna, serwisowanie tych samolotow? Zwlaszcza, jak wygladaly przeglady/konserwacja w SAS?

 • berek_joselewicz

  Oceniono 7 razy 3

  Miesiecznice w Nepalu

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 3

  "Samolot linii US-Bangla z Bangladeszu rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Katmandu."
  a w nowym jorku (dzisiaj)
  do east river
  spadł helikopter
  (5 zabitych
  pilot się uratował)

 • cynamon_10

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo lubię to lotnisko, jest bardzo urokliwe, widoki z okien podczas lądowania to istna bajka, ale prawdą jest że wymaga doświadczonego pilota, bo podejście jest trudne.

 • Oceniono 4 razy 2

  O to kolejna już w krótkim czasie katastrofa samolotu. Cóż przynajmniej będą mowe odcinki programu Katastrofa w przestworzach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX