Woda podtapia kościół w Nieświeżu. W krypcie świątyni są szczątki ponad 100 Radziwiłłów

Woda podtapia Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu na zachodniej Białorusi. W podziemiach świątyni znajduje się krypta, w której spoczywa około 100 przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

Trumny kilka lat temu zostały ustawione na dębowych podstawach dlatego nic im nie grozi. Jednak zbierająca się w podziemiach woda źle wpływa na ściany kościoła. Wierni najpierw wodę wynosili wiadrami. Później władze miejskie przekazały kościołowi pompę, która uruchamiana jest co 3 godziny.

Świątynia która jest uważana za pierwszą całkowicie barokową we wschodniej Europie powstała w XVI wieku z fundacji księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła /Sierotki/. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mińskie media poinformowały, że jutro do Nieświeża mają przyjechać białoruscy specjaliści którzy będą wyjaśniać przyczynę pojawienia się wody w podziemiach fary.

Więcej o:
Komentarze (94)
Białoruś: woda podtapia kościół w Nieświeżu
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 25 razy 15

  Wielka szkoda... moze nasz KK da cos na ratowanie tej swiatyni... albo sami Radziwillowie.. a nie przepraszam od dawania i ratowania zabytkow jest tylko panstwo...

 • executive-producer

  Oceniono 15 razy 9

  A kto się martwi o szczątki tysięcy chłopów, co w majątkach Radziwiłłów harowali na jaśnie panów, odrabiając pańszczyznę i płacąc dziesięcinę???

 • jerzytop

  Oceniono 15 razy 9

  I jak zwykle . Władze kościelne maja na Maybachy a nie mają na remont świątyni . Może znowu jakiś bezdomny przekaże parę pomp i milionów na ratowanie . . Mój dom wymaga remontu i proszę dać mi 100 tys ale wara od zarządzania nim

 • shtalman

  Oceniono 15 razy 7

  To niech się te targowickie świnie rozpuszczą i znikną ze świata

 • Krzysiek Ole

  Oceniono 15 razy 7

  Gdyby nie było potomków to państwo mogłoby otoczyć opieką takie historyczne groby, ale są potomkowie, więc niech sami zadbają. Nazwisko zobowiązuje Panie Radziwiłł.

 • ziggybum

  Oceniono 16 razy 6

  Bozia myślała że Polska otrząsnęła się już z Radziwiłłów. A tu walnęli nam ministra zdrowia, który gonił (a nie bronił) lekarzy. No to Bozia lluu.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX