Pełnomocnik rządu Wlk. Brytanii ds. Holocaustu: Ustawa o IPN wyrządza Polsce ogromne szkody

Nowelizacja ustawy o IPN wyrządza Polsce poważne szkody. Taką opinię wyraził pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holocaustu Sir Eric Pickles.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Pickles ocenił, że w obecnym brzmieniu ustawa przynosi odwrotny efekt od zamierzonego i wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zawęzi jej interpretację.

Pickles uważa, że wiele głosów krytyki pod adresem ustawy o ustawy o IPN jest bezpodstawnych. Jego zdaniem nowe prawo wcale nie ogranicza swobody debaty akademickiej i wcale nie zakazuje mówienia o przypadkach kolaboracji Polaków z nazistami. - Mimo wszystko uważam, że te przepisy wyrządzają Polsce ogromne szkody - stwierdził Pickles, zwracając uwagę na nieprzychylny odbiór ustawy.

- Nie mamy tu do czynienia z kontrowersjami pomiędzy Polską a Izraelem. To jest spór pomiędzy Polską a resztą świata - podkreślił pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Pickeles przybył do stolicy USA, by wziąć udział w konferencji poświęconej Holocaustowi zorganizowanej przez Uniwersytet Georgetown.

Przeciwnicy wykorzystują ustawę przeciwko Polsce 

Według Picklesa nowelizacja ustawy o IPN nie tylko nie powstrzyma nikogo przed zniesławianiem Polski, ale może nawet zachęcać do eksponowania przypadków kolaboracji Polaków z nazistami.

- Każdy kto ma coś niedobrego do powiedzenia o Polsce wykorzysta ją by zaszkodzić Polakom, co uważam za tragedię - ostrzegł. Eric Pickles podkreślił, że Polskę darzy wielkim uznaniem. Według niego właśnie Polska stała się strażnikiem pamięci o Holocauście. - Wystarczy popatrzeć na wspaniałe Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie - podkreślił.

Nieodpowiedzialni politycy  

Pełnomocnik brytyjskiego rządu ocenił, że ustawa o IPN wcale nie jest próbą zafałszowania przez Polskę historii. Wyraził jednak ubolewanie, że są w Polsce politycy, którzy chcą narzucić taką interpretację ustawy by każda sugestia, iż Polacy zachowywali się inaczej niż bohatersko, mogła zostać uznana za zniesławienie.

Pickles wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny określi bardzo wąską interpretację ustawy sprowadzającą się jedynie do zakazu przypisywania odpowiedzialności za Holocaust państwu polskiemu, co nie powinno budzić takich kontrowersji, bo państwo polskie wówczas nie istniało a rząd emigracyjny działał w Londynie.

Sir Eric Pickles jest przedstawicielem brytyjskich konserwatystów. W latach 2009-2010 był przewodniczącym tej partii. W gabinecie premiera Davida Camerona sprawował funkcje sekretarza stanu do spraw społeczności lokalnych. Od 2015 roku jest pełnomocnikiem rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holocaustu.

Więcej o:
Komentarze (305)
Pełnomocnik rządu Wlk. Brytanii ds. Holocaustu: Ustawa o IPN wyrządza Polsce ogromne szkody
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 44 razy 24

  Jedyna dobra ustawa o IPN to ustawało jego likwidacji
  natychmiastowej i bezpowtotnej

 • jxl82

  Oceniono 40 razy 20

  Oj Kolejne Państwo na kursie kolizyjnym z Jarosławem. My Was tam w dywizjonie 303 na myśliwcach uczyliśmy latać, że o nauce picia herbaty nie wspomnę. Ale co można oczekiwać od ludzi, którzy wprowadzili zasadę ruchu lewostronnego!

 • zsm-5

  Oceniono 32 razy 14

  To się nazywa polskie wstawanie z kolan, Sir. My tak właśnie narąbane mamy. Jakieś uzasadnienie dla dowcipów o Polakach w końcu musi być. Sir.

 • polakadam

  Oceniono 28 razy 12

  Hej pisuary. Znowu wam coś nie wyszło. A Kalkenstein myślał że ustawą zmieni mówienie o naszej historii.....

 • grobelozaur

  Oceniono 25 razy 11

  Polsce tak, ale sekta smoleńska to nie Polska tylko rak mający ten kraj zniszczyć, więc im ustawa jak najbardziej służy

 • sailor2016

  Oceniono 23 razy 9

  Wszystko wszystkim ale trzeba przyznać piSSownikom, że nikt w historii jak ono nie osławili imienia Polski w świecie.

 • rggg

  Oceniono 14 razy 8

  No cóż, temat nagonki na uchodźców już trochę spowszechniał to Wielki Strateg zagrał tym razem sprawdzoną kartą antysemityzmu - i tyle w temacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX