Konwój z pomocą wśród bomb dociera do oblężonej enklawy. WHO: Zabrano sprzęt medyczny

Organizacjom humanitarnym udało się wysłać konwój z pomocą do oblężonej Wschodniej Ghuty. Jednak tuż po jego wyruszeniu wznowiono bombardowania. Ponadto urzędnicy odebrali sprzęt medyczny przed początkiem operacji.

Do Wschodniej Ghuty w Syrii dotarł pierwszy od tygodni konwój z pomocą humanitarną. Enklawa zbrojnej opozycji od pięciu lat jest oblegana przez siły rządowe. W lutym doszło tam do eskalacji walk: najpierw bombardowań, a później operacji lądowej. We Wschodniej Ghucie jest niecałe 400 tysięcy ludzi, którym brakuje żywności i lekarstw.

Już w zeszłym roku doszło tam do przypadków śmierci głodowej, w tym noworodków. W ostatniej eskalacji bombardowań zginęło kilkaset osób. W rozmowie z Gazeta.pl mieszkanie Ghuty opisywał dramatyczna sytuacje cywilów. 

Pod koniec lutego Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła rezolucję, wzywającą do zawieszenia broni w Syrii. Celem było właśnie umożliwienie dostarczenia pomocy i ewakuacji rannych. Jednak w praktyce rezolucja okazała się martwa. Dzień po głosowaniu siły reżimy Baszara Al-Asada rozpoczęły atak lądowych we Wschodniej Ghucie. Od tego czasu przejęły już 1/3 enklawy. 

Pomoc pod ostrzałem

Rosja, która wspiera syryjski reżim i ma brać udział w bombardowaniach, ogłosiła nowy plan: 5-godzinne "przerwy humanitarne". Jednak organizacje pomocowe oznajmiły, że to zbyt krótki czas na dostarczenie pomocy. Przejazd, wyładowanie i powrót konwoju zajmie nawet kilkanaście godzin.

Wczoraj udało się wynegocjować wjazd konwoju. Dziś rano 46 ciężarówek z pomocą wyruszyło do głównego miasta regionu, Dumy. Pomoc dostarcza ONZ, Czerwony Półksiężyc, Światowy Program Żywnościowy i Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Żywność i artykuły medyczne mają pomoc 27 tys. najbardziej potrzebujących. 

Jednak nie cała pomoc dotrze do cywilów w Ghucie. Agencja Reutera podała, że wg WHO przedstawiciele władz Syrii dokonali rewizji konwoju przed jego wyruszeniem. Przedstawiciele reżimu mieli skonfiskować nawet 70 proc. artykułów medycznych. Zabrano m.in. wszystkie zestawy do pierwszej pomocy przy urazach, instrumenty chirurgiczne, insulinę i zestawy do dializy.

Pomimo "przerw humanitarnych", lokalni obserwatorzy podali, że podczas obecności konwoju w pomocą w Ghucie doszło do nalotów i kontynuowano walki. Także korespondent BBC Jeremy Bowen informował, że już po wyruszeniu konwoju wznowiono naloty. "Czuję, jakbyśmy walczyli z czasem" - napisał na Twitterze Paweł Krzysiek z Czerwonego Krzyża.

Siły rządowe prowadzą ofensywę

Z początkiem tygodnia rząd Syrii poinformował o "poważnych postępach" operacji we Wschodniej Ghucie. W ciągu ostatniego tygodnia siły prorządowe przejęły około 1/3 terytorium, kontrolowane przez zbrojną opozycję. 

Reżim zapewnia, że kontynuuje ofensywę i tylko 3 kilometry dzielą front wschodni od zachodniego. Jeśli dojdzie do spotkania się oddziałów z obu stron, to Ghuta zostanie podzielona na dwie osobne enklawy. Znalazłyby się w nich najbardziej zurbanizowane tereny, w tym miasto Duma.  

Rada Praw Człowieka ONZ wezwała, by w sprawie ostatniej fali przemocy w Ghucie przeprowadzono śledztwo w ramach mandatu Narodów Zjednoczonych. 

Możesz pomóc ludziom w Syrii i uchodźcom, wspierając organizacje pomocy humanitarnej: Czerwony Krzyż, UNICEF, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna, Polska Akcja Humanitarna.

Więcej o:
Komentarze (35)
Syria. Konwój z pomocą wśród bomb dociera do oblężonej enklawy
Zaloguj się
 • zawsze888

  Oceniono 17 razy 13

  .....brawo Assad....brawo Rosjanie....im szybciej wydusicie to islamistyczne robactwo na amerykanskim zoldzie.....tym szybciej zakonczy sie dramat wojny w Syrii.....konwoje humanitarne, to nic innego jak zaopatrzenie w bron dla islamskich siepaczy..... Ghuta jest ostatnim wielkim bastionem ISIS i to oddalonym od centrum Damaszko o 5 km....Islemistyczni terrorysci wszelkiej masci.....obcinacze glow wspierani, uzbrojeni i dowodzeni przez USA maja ostatnia szanse przejecia stolicy Syrii....tak jak w Aleppo, ludzie w Ghutcie umieraja jako zakladnicy amerykanskiej polityki, jako zywe tarcze bydlakow z ISIS....chyba nikt normalny nie uwierzy, ze enklawa otoczona przez sily rzadowe Syrii od 4-lat mogla funkcjonowac bez pomocy militarnej z zewnatrz....hipokryzja USA nie ma granic....jankesi ociekaja syryjska krwia i dalej licza jeszcze na przejecie Syrii.....umieranie Syryjczykow moze skonczyc sie juz dzisiaj.....wystarczy aby USA i jej sojusznicy zaprzestali dostarczac bron rzeznikom z ISIS....i nastepnego dnia mamy tam zawieszenie broni..........."Dosyć łamania praw człowieka - stwierdził przedstawiciel Kuwejtu".....tarzam sie ze smiechu....jeden z najwiekszych sponsorow terroryzmu islamskiego golebiem pokoju.........we Wschodniej Ghucie w Syrii siedza nie "rebelinci", tylko ekstremisci z ISIS stworzonego, wyszkolonego i uzbrojonego przez USA....te potwory islamistyczne pod okiem USA utoczyly w Syrii morze krwi....jesli do akcji wchodzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) z siedziba w Londynie.....na zdjeciach widoczne sa w akcji tzw. "biale helmy" wspolpracujace z ISIS.....a UNO zaczyna drzec morde i oczywiscie przypadkiem gdzies USA odkryje jeszcze bron chemiczna zastosowana przez Asada, to wiadomo o co chodzi....Ghuta Wschodnia lezy bardzo blisko Damaszku....strategiczny punkt ataku amerykanskiego na stolice Syrii....na to ani Asad ani Rosja nie pozwoli....Amerykanie maja w du...e syryjskie ofiary.....nie udalo sie im w Aleppo to licza, ze moze tutaj sie uda.....niestety panowie jankesi....nie uda sie....tyle pracy i srodkow dla siedzacych tam terrorystow ISIS i znowu tak jak w Aleppo bedzie wszystko na marne.....Rosjanie nie popuszcza i beda wyduszac tam ISIS jak robactwo i kopac w du...e waszym najemnikom i doradcom wszelkiej masci.....po Aleppo Rosja wie, ze tylko brutalna sila i zmasowanym atakiem na islamistyczne scierwa mozna zakonczyc cierpienie cywilow w strefi walk....brawo Asad......brawo Putin.....czas zakonczyc umieranie w Syrii....

 • 45rtg

  Oceniono 22 razy 12

  Czyli sprawy idą dobrze: legalny rząd odzyskuje kontrolę nad kolejnymi częściami swojego kraju. Czyżby komuś to przeszkadzało?

 • borkow z lasu

  Oceniono 18 razy 10

  Czym predzej siły rządowe odbiją teren zajęty przez terrorystów tym predzęj będzie pokoj.

 • Oceniono 9 razy 9

  Legalny rzad syryjski odzyskuje kontrolę nad zbuntowanym miastem. Jaki kraj pozwolilby sobie zeby na tego terenie dzialy sie takie szopki. Bombardowac az wszyscy pozdychaja!

 • domurrrat

  Oceniono 9 razy 9

  Kto do kogo strzela kto komu chce udzielać pomocy.
  Za każdym razem gdy media piszą o "reżimie Assada" pisza nieprawde.
  Czy ktoś z zainteresowanych zauwazył oświadczenie z ub.tygodnia
  Ministra Obrony Stanów Zjednoczonych
  cytuję za NIEWSWEEKiem
  "Now Mattis Admits There Was No Evidence Assad Used Poison Gas on His People"
  Skoro Assad nie używał broni chemicznej- co tam jeszcze robią wojska amerykańskie?
  Co zaś się tyczy "pomocy humanitarnej" to WHO jako pierwsze postanowiło jej NIE UDZIELAĆ, w wyniku czego do Europy ruszyli uchodźcy... Tyle w temacie informacji.

 • oczy_argusa

  Oceniono 10 razy 8

  Wystarczy, że oblężeni się poddadzą. To zakończy oblężenie. Historia zna takie przypadki...

 • swinton

  Oceniono 16 razy 8

  Ok 400 tysięcy ludzi i wszyscy wolą umrzeć z głodu niż ewakuację.
  Statystycznie jest to mało wiarygodne.
  OK, 2 osoby zrezygnowały i udały się do Pakistanu.

 • formozus1

  Oceniono 8 razy 6

  W tej chwili idzie bój o wyzwolenie Harastry!
  Dzisiaj jest to 40% wyzwolonego terytorium wschodniej Gutty Jutro będzie 50%
  Za tydzień będzie po ptokach!
  Amen.
  Najnowsze wiadomości na kodluch.wordpress.com.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX