"Miasto Lwów nie dla polskich panów". Antypolski pochód w rocznicę śmierci przywódcy UPA

Ulicami Lwowa przeszedł marsz ukraińskich nacjonalistów. Wznoszono na nim antypolskie hasła. Pochód zorganizowano w rocznicę śmierci przywódcy UPA - Romana Szuchewycza.

Uczestnicy marszu z pochodniami i czerwono-czarnymi flagami przeszli centralnymi ulicami Lwowa. Na transparencie, który był niesiony na czele kolumny demonstrantów, widniało hasło: "Miasto Lwów nie dla polskich panów".

Hasło to było też wielokrotnie skandowane przez uczestników pochodu.

Kilkusetosobowy marsz zorganizowany był przez nacjonalistyczne organizacje - m.in. nacjonalistyczną partię Korpus Narodowy. Jej przewodniczący na obwód lwowski Swiatosław Siryj tłumaczył lokalnym mediom, że antypolskie hasło jest odpowiedzią na polską nowelizację ustawy o IPN. Jak podkreślał, uczestnicy pochodu nie występują przeciw polskiemu narodowi, ale przeciw, jak się wyraził, populistycznym polskim władzom, które przyjęły nowe prawo. Dodał, że Lwów to banderowskie miasto i nikt nie będzie narzucał Ukraińcom, jakich bohaterów mają czcić.

Marsze ukraińskich nacjonalistów zorganizowano we Lwowie w rocznicę śmierci Romana Szuchewycza - przywódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii - zbrojnej formacji odpowiedzialnej m.in. za masowe mordy na polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji.

Trudne partnerstwo Polski i Litwy

Więcej o:
Komentarze (456)
Antypolski marsz: "Lwów nie dla polskich panów".
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 102 razy 62

  Gdy "wielcy Polacy" wywieszają baner "litewski chamie,klękaj przed polskim panem" - to to jest patriotyzm. Gdy słucham od pisowców, że "Putin to w sumie robi dobra robotę z tymi Ukropami, że ich wyżyna" to to jest sprawiedliwość dziejowa. Gdy słucham, że Niemcy to tacy i owacy a my im dlatego tak, że "podnosimy się z kolan". Gdy słucham od znajomych pisowców, że Czesi czy Słowacy to lenie i durnie, że Francuzów my musieliśmy uczyć jeść widelcem, że obcy to nosiciele bakterii i pasożytów, obcych naszej rasie (analogicznie u Żydów za hitlerowców), że Żydzi to ...... to jestem święcie przekonany, że cały świat coraz bardziej czuje szacunek do "wielkich Polaków" i czuje wobec nich respekt i strach. Bo Polska po latach "podnosi się z kolan" i Polakom wolno obrażać wszystkich, bo ci "wszyscy" to bydło i głupcy i nic więcej.

 • ks-t

  Oceniono 63 razy 37

  Czego sie dziwicie jeśli PIS przegłosował ustawę m.in o "Małopolsce Wschodniej". To tak jak by obecne Niemcy ustanawiały prawo dla Kraju Warty.

 • tacx

  Oceniono 73 razy 33

  W okolicy 1850r polskojęzyczna ludność wołyńskich wiosek poszłaby z rezunami pod pachę bić dworskich Panów - czyli Polaków. Dzisiejsi Polacy nie wiedzą niestety ze jeszcze do pocz XXw wiekszosć z ich kresowych przodków z Polską i Polakami nie chciała mieć nic wspólnego ani nieidentyfikowali się jako Polacy. Nienawiść do POlaków (tak określano tylko tych co mieszkali w dworach czyli szlachtę) była tak wielka że zmontowano wcześniej Rabację. Bunty chłopskie ne były zresztą niczym nowym bo wystarczy poczytać co Poalcy zrobili z polskimi wieśniakami w małopolskich wsiach po buntach ( i jak umierali chłopi po chłostach) by stwierdzić ze te rezuńskie stereotypy o Polakach mają niestety podstawy w historii.
  Historia nie jest czarno-biała i my Polacy o wielu rzeczach jeszcze nie wiemy. Sami sibie traktowalismy jak niewolników nie mówiac już o Rusinach na kresach którzy byli traktowani jak zwierzęta. Nic dziwnego ze to się kiedyś zesr..ło. A ze padło na bogu ducha winnych wieśniaków kilkadziesiąt lat później to już inna sprawa

 • jael53

  Oceniono 47 razy 29

  A czego się spodziewano? Proszę na tych zdjęciach zmienić flagi, np. na zielone, z taką przykurczoną rączką... naprawdę nigdy nic podobnego nie widziano w krajowym wykonaniu? Naprawdę w żadnej tzw. patriotycznej imprezie - dajmy na to, parę dni temu, 01.03. - nikogo nie obrażano? Nawet znacznie bardziej, niż we Lwowie. Skoro Polska daje przykład, to trudno się dziwić, że sąsiedzi naśladują. Na zgłaszanie pretensji zapewne też sąsiedzi zareagują wedle wzoru: że u nich jest wolność słowa i demonstrowania poglądów.

 • frankyy

  Oceniono 38 razy 26

  no cóż, Ukraińcy mają swoich Wyklętych i ich fanów krzyczących na ulicach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX