Nadchodzi Pełnia Robaczego Księżyca. W marcu czeka nas istna księżycowa kumulacja

W marcu czeka nas nie jedna pełnia księżyca, tylko aż dwie. Marcową pełnię nazywamy Pełnią Robaczego Księżyca. Z tą nazwą łączą się zjawiska na ziemi.

Pełnia Księżyca od zawsze wzbudzała w ludziach fascynację. W czasach starożytnych ludzie bardziej polegali na kalendarzu księżycowym niż na słonecznym. Z kolei Indianie z Ameryki Północnej nadali znaczące nazwy pełniom księżyca (przeczytacie o tym poniżej). 

Pełnia Robaczego Księżyca – kiedy?

Pełnia Księżyca jest wówczas, gdy jedna strona naturalnego satelity Ziemi staje się dla nas całkowicie widoczna. W tym miesiącu pełnia wypada aż dwa razy: 2 i 31 marca. Tę pierwszą nazywamy Pełnią Robaczego Księżyca, zaś drugą Błękitną Pełnią Robaczego Księżyca. Czy księżyc zmieni kolor? Nic z tych rzeczy! Każda druga pełnia w danym miesiącu nosi nazwę Błękitnej Pełni.

Pełnia Robaczego Księżyca jest uznawana za ostatnią pełnię w zimie lub za pierwszą pełnię wiosenną. Dlaczego tak ją nazwano?

 

Księżyc, robaki i Indianie

Robaczy Księżyc został tak nazwany przez Indian, którzy zauważyli, że wyższe temperatury w marcu sprzyjają pojawianiu się na powierzchni ziemi pierwszych dżdżownic i robaków.

Inne indiańskie plemiona, żyjące zapewne bliżej terenów Kanady, tę samą pełnię znały jako Pełnię Klonowego Księżyca. W tym czasie bowiem w klonach zaczynał pojawiać się sok. 

Pełnie księżyca – skąd biorą nazwy?

Wyjątkowe nazwy księżycowych pełni przypominają, ludzie od wieków łączą upływ czasu na Ziemi z obserwacją nieba. Z kolejnymi pełniami wokół nas przemijają pory roku i zachodzą inne ważne zmiany.

Stąd interesujące nazwy pełni, które wzięły się m.in. od plemion Algonkinów:

Wilcza lub Stara Pełnia – w styczniu, kiedy wilki zaczynają wyć do księżyca,

Śnieżny Księżyc lub Głodna Pełnia – w lutym, w okresie zimna i braku pożywienia

Różowa Pełnia lub Rybi Księżyc – w kwietniu pojawiają się kwiaty i można łowić ryby

Kwiatowy Księżyc – w maju, gdy wszystko wokół rozkwita

Truskawkowy Księżyc, Różana Pełnia – czerwiec to czas truskawek i kwitnienia róż

Burzowa Pełnia – na pamiątkę lipcowych burz

Czerwona Pełnia, Księżyc Jesiotrów – w sierpniu Księżyc nabiera czerwonej barwy, do tego pojawiają się jesiotry

Pełnia Zbiorów – na wrześniowy czas zbierania plonów

Księżyc Myśliwych – w październiku intensywnie polowano

Szronowa Pełnia – od listopadowych przymrozków

Zimowy Księżyc – z powodu grudniowej, surowej zimy

Polecamy też:

Więcej o:
Komentarze (32)
Pełnia Księżyca. Robaczy Księżyc w marcu
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 12 razy 8

  Pełnia baranów i kretynów trwa u nas od dwóch lat.

 • yosemitesam

  Oceniono 6 razy 4

  U nas pełnia robaczego księżyca trwa od października 2015. I słońca przy okazji też...

 • kozieradka2012

  Oceniono 7 razy 1

  Może w Warszawie używają nazw algonkińskich, ale na Podkarpaciu popularniejszy jest folklor Apaczów: Pełnia Latających Mrówek w styczniu, Końska Pełnia w lipcu, Kukurydziana Pełnia w październiku itp.

 • 0

  27 lipca będzie zaćmienie widoczne w Polsce. A będzie pełnia: fazyksiezyca24.pl/2018/7/27. Księżyc wschodzi o godzinie 20:44. Tylko obserwować.

 • 0

  Księżyc to bardzo ciekawy "toważysz" Ziemi. Wystarczy spojrzeć na liczby by zauważyć że ten układ jest bardzo wyjątkowy (nie nadarmo naukowcy określają ten układ - układem dwuplanetarnym)
  Jest około 30X mniejszy od Ziemi i to pod względem masy jak i rozmiaru.
  Średnio co 30 dni mamy pełnię księżyca co daje ich 12, chyba że mamy do czynienia ze zjawiskiem "niebieskiego" księżyca które przypada średnio co 2,5 roku (czyli ok. 30 miesięcy😬).
  Nie wspomnę już o Saturnie, którego obieg wokół Słońca wynosi prawie że idealnie 30 lat ziemskich, no i wychodzi nam piękne równanie:
  30 lat = 30 x 12 pełni = 360 pełni (°) 😜

 • loneman

  0

  Obiekt westchnien kaczej szajki robaczywieje - bardzo wymowne zjawisko - poza wichurami jakie pustoszyly kraj, mrozami i byle nie zakonczylo sie jakas powodzia czy epidemia przez debilow, czesto katopisowcow :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX