6-latka w mundurze na wiecu Erdogana. Prezydent życzy jej "męczeńskiej śmierci"

- Jesteś gotowa na wszystko, czyż nie? - powiedział do 6-latki prezydent Turcji Recep Erdogan. Chwilę wcześniej mówił, że "z wolą bożą" dziecko może zginąć w walce.

Turcja od kilku tygodni prowadzi ofensywę przeciwko kurdyjskiej enklawie w regionie Afrin na północy Syrii. Zginęło tam już około 150 cywili, a także ponad 200 wojskowych po obu stronach. Kilka dni temu na partyjnym wiecu prezydent Turcji Recep Erdogan wyrażał wsparcie dla walczących tam sił tureckich - opisuje "New York Times".

W pewnym momencie zauważył ze sceny salutującą dziewczynkę w stroju przypominającym wojskowy mundur. Erdogan przywołał 6-latkę na scenę. W pewnym momencie dziecko zaczęło płakać. Tymczasem prezydent powiedział, że dla 6-latki byłoby zaszczytem, gdyby zginęła jako męczennik w walce za Turcję. 

- Teraz ma turecką flagę w kieszeni. Jeśli, z wolą bożą, zostanie męczennikiem (w ten sposób określa się śmierć w boju - red.), zostanie w nią owinięta. Jesteś gotowa na wszystko, czyż nie? - mówił prezydent do 6-latki.

"New York Times" relacjonuje, że nagranie z wydarzenia wywołało wiele komentarzy. W mediach chwalono dziecko za "odwagę", jednak w mniej oficjalnych kanałach mówiono o "niestosownym" wykorzystaniu 6-latki w propagandowym przekazie. Amerykański dziennik zwraca uwagę na "długą tradycję nacjonalistycznego militaryzmu" w Turcji. Od początku operacji w Afrin rząd stara się wzmocnić pozytywne nastawienie do wojny w przekazie propagandowym.

Więcej o:
Komentarze (227)
Erdogan do 6-latki: Byłoby zaszczytem, gdybyś zginęła jako męczennik
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 47 razy 45

  Może by tak "Edek" sam o swoim męczeństwie pomyślał? Mógłby udowodnić swoją miłość i przywiązanie (pas Szahida) do Ojczyzny. Zabłyśnij!

 • farsizm

  Oceniono 41 razy 35

  Powinni go aresztować w razie lądowania w Europie. Cholerny psychopata. I ten potwór pod naszym pałacem prezydenckim w zeszłym roku się szarogęsił, w obecności wiadomo kogo...

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 27 razy 27

  A nasz Endrju tak się cieszył, jak Edzia witał w Kaczystanie... Przecież to najlepszy kumpel pislamistów, tak jak Orban i Putin.

 • westgreg

  Oceniono 28 razy 22

  A pan prezydent nie mógł w czasie puczu łba wychylić i męczennikiem zostać. Zaszczytów nie lubi, czy tureckiej flagi?

 • Emil Zel

  Oceniono 19 razy 19

  Podły psychol,ta mala dziewczynka jest przerażona...straszne to wszystko...

 • Mariusz Mizera

  Oceniono 21 razy 19

  A stary cap nie byłby uprzejmy zawalczyć o swoją ojczyznę? Drugi Kaczor, czy też śpi do południa?

 • plutoniczna

  Oceniono 15 razy 15

  warto przypomnieć posłom PIS:
  "Posłowie PiS ramię w ramię z Erdoganem". Przeciwni monitoringowi Turcji (www.tvn24.pl)"

  Czy posłom PIS podoba się wysyłanie dzieci na męczeńską śmierć prze Erdogana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX