Końca sporu nie widać. Komisja Knesetu wzywa Polskę do wycofania się z ustawy o IPN

Komisja Knesetu wezwała Polskę do cofnięcia nowelizacji ustawy o IPN - poinformował dziennik "Jerusalem Post". Wcześniej z członkami komisji rozmawiał ambasador RP Jacek Chodorowicz.

W poniedziałek członkowie komisji ds. imigracji, absorpcji i diaspory, działającej w izraelskim parlamencie (Knesecie), wezwali polski rząd do wycofania się z nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował o tym dziennik "Jerusalem Post".

Podczas dyskusji w komisji obecny był ambasador RP w Izraelu Jacek Chodorowicz, który powiedział izraelskim parlamentarzystom m.in., że Polska jest gotowa do rozmów w sprawie ustawy. Jak opisuje na stronie internetowej "Haaretz", Chodorowicz mówił, że obydwie strony powinny teraz "usiąść i w spokoju porozmawiać".

W ciągu najbliższych kilku dni ma dojść natomiast do spotkania zespołów z Polski i Izraela, które mają przyjrzeć się wspólnie i omówić zapisy nowelizacji ustawy o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN

Podpisana przez prezydenta i skierowana przez do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja ustawy o IPN stanowi, że "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby grzywnie lub ograniczeniu wolności.

Śledztwo w takich sprawach wszczynać ma z urzędu prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. Przepisy te nie stosują się do działalności artystycznej i naukowej.

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego na nowo rozpaliły dyplomatyczny spór z Izraelem

Więcej o:
Komentarze (213)
Komisja Knesetu o ustawie o IPN. Żąda cofnięcia zapisów
Zaloguj się
 • iksis

  Oceniono 35 razy 13

  Materiał dla Knesetu.

  Jan Karski o Żydach podczas okupacji sowieckiej (raport z roku 1940):

  „…denuncjują oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych, gdy kierują pracą milicji bolszewickich zza biurek, lub są członkami tej milicji, gdy niezgodnie z prawdą szkalują stosunki w dawnej Polsce. Niestety, trzeba stwierdzić, że wypadki te są bardzo częste, dużo częstsze, niż wypadki, wskazujące na ich lojalność wobec Polaków…”

  Na terenie okupacji sowieckiej praca jest znacznie trudniejsza niż w generalnej Guberni. Wynika to przede wszystkim z tego, że bolszewicy rozporządzają znacznie liczniejszym aparatem policyjnym, rozumieją język polski i mają dużą pomoc elementu miejscowego: Ukraińców, Białorusinów, a przede wszystkim Żydów – mają też dużo zwolenników wśród młodzieży, którą faworyzują i dają jej posady.
  (meldunek komendanta głównego ZWZ z listopada 1940 roku)

  Żydzi w stosunku do Polaków zachowywali się prowokacyjnie, przypominając na każdym kroku, że Polska i Polacy skończyli się. Faktem jest, że przy wejściu bolszewików oni jedni witali ich kwiatami i całowali tanki sowieckie po ulicach. Wiele aresztowań i wywozów nastąpiło na skutek ich denuncjacji.
  (raport Delegatury Rządu na Kraj o ludności żydowskiej we Lwowie)

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 19 razy 9

  Malawi wzywa Izrael do cofnięcia decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolice

 • mydish

  Oceniono 10 razy 8

  A ja chcę powtórzenia ostatniego losowania totolotka i cofnięcia rezultatów II Wojny Światowej.

 • Oceniono 22 razy 8

  Ciekawe jaka byłaby reakcja gdyby Sejm wezwał Izrael do czegokolwiek?
  Pytam jak zareagowałby Izrael, bo jak zareagowałay melasa czerska to akurat wiadomo.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 15 razy 7

  A to nie jest koncert życzeń, proszę Żydów.

 • grzestoro

  Oceniono 17 razy 7

  Wzywam Kneset do nie mieszania sie w wewnetrzne sprawy Polski,
  do zaprzestania szantazu, i przeprosin polakow ze ponad 160 000 zydow sluzylo w armii niemieckiej, ktora napadla na Polske w 1939 roku.

 • kolombo7

  Oceniono 21 razy 7

  "Komisja Knesetu wzywa Polskę do wycofania się z ustawy o IPN". I od razu widać, kto stał za propagowaniem określenia "polskie obozy zagłady" celem wyciągnięcia olbrzymiej kasy z Polski. Uderz w stół, nożyce się odezwą, jak mówi staropolskie przysłowie. A w ogóle to zdziwiłem się, że komentarze nie są dziś wyłączone

 • sunim

  Oceniono 21 razy 7

  Niedługo żydzi się zorientują, co rozpętali. Dzisiejsza wojna propagandowa w internecie to nie to samo co 20-30-40 lat temu. Mam nadzieję, że Morawiecki to rozumie i nie będzie żydził dla słusznej sprawy. Potencjał jest wielki. Tylko atak. Az przeproszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX