Turcja dawała za jego schwytanie milion dolarów. Czesi zatrzymali lidera syryjskich Kurdów

Współprzewodniczący kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej aresztowany w Pradze. Czeska policja potwierdziła zatrzymanie 67-letniego Saleha Muslima, jednego z najbardziej znanych przywódców syryjskich Kurdów. Turcja rozpoczęła starania o jego ekstradycję.

Tureckie władze wydały nakazy aresztowania 48 kurdyjskich bojowników, w tym Saleha Muslima, w związku z zamachem bombowym w lutym zeszłego roku w Ankarze. W samobójczym zamachu zginęło wtedy 29 osób, głównie żołnierzy. Dlatego Turcja uważa go za terrorystę i zaoferowała milion dolarów nagrody za jego schwytanie.

Turecki dziennik "Daily Sabah" napisał, że muzułmanin został aresztowany kilka godzin po tym, jak działacza zauważono w hotelu Marriott w Pradze, gdzie był na spotkaniu.

AP cytuje źródła kurdyjskie bliskie muzułmaninowi, według których lider Kurdów uczestniczył w konferencji na temat Bliskiego Wschodu w Pradze. Zauważył go i sfotografował jeden z tureckich uczestników konferencji. Po tej informacji władze w Ankarze miały zażądać jego zatrzymania. 

Muzułmanin został aresztowany na podstawie międzynarodowego nakazu wydanego przez Interpol na wniosek władz w Ankarze.

Zastępca premiera Turcji Bekir Bozdag ma nadzieję, że władze czeskie umożliwią ekstradycję Saleha Muslima. Jeśli stanie przed tureckim sądem, grozi mu wyrok wielokrotnego dożywocia.

Turcja prowadzi dużą operację wojskową przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim w regionie Afrin w północnej Syrii.

"Ile dzieci musi jeszcze zginąć?" Od niedzieli setki ludzi padły ofiarą bomb i artylerii

Więcej o:
Komentarze (70)
Czesi aresztowali lidera syryjskich Kurdów
Zaloguj się
 • 111pln

  Oceniono 24 razy 22

  Piehdolić Turków... trzymam kciuki za Kurdów.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 12

  "Zauważył go i sfotografował jeden z tureckich uczestników konferencji".MIT - turecki wywiad jest bardzo mocny w Europie

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy 10

  I neonaziści w rządzie Babisza pewnie Saleha Muslima wydadzą kieszonkowemu, neofaszystowskiemu dyktatorowi Erdoganowi, bo neonaziści w różnych krajach się nawzajem wspierają (taka parodia komunistycznego hasła - neonaziści wszystkich krajów łączcie się).

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 16 razy 10

  "Turecki dziennik "Daily Sabah" napisał, że muzułmanin został aresztowany" , "AP cytuje źródła kurdyjskie bliskie muzułmaninowi" ......buahahaha!!! oto dowód, że translator tłumaczy teksty tym yelopom! :)

 • Stan Majewski

  Oceniono 5 razy 5

  Juz proponowalem zalozenie Asshole Countries Association: Polska, Czechy, Wegry.

 • MACIEKR76

  Oceniono 4 razy 4

  Zaczyna się współpraca faszystowskich rządów - nowa Oś?

 • anders76

  Oceniono 5 razy 3

  Jezeli Turcja przedstawi przekonywujace dowody jego udzialu w zamachu to powinni go wydac, samo podejrzenie nie wystarczy. Bylby idiota, gdyby na taka konferencje poszedl gdyby byl w cos umaczany. Na turalnie, Erdoganowi bardzo pasyje pozbycie sie przeciwnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX