Prawie 400 kg kokainy na terenie ambasady Rosji. Przemyt "kanałami dyplomatycznymi"

Na terenie ambasady Rosji w Buenos Aires przejęto 389 kilogramów kokainy. Władze Argentyny przekazały, że to efekt wieloletniego śledztwa, a wśród zatrzymanych jest m.in. były rosyjski dyplomata.

Śledztwo w sprawie "dyplomatycznego" kanału do przerzutu narkotyków trwało kilka lat, a odkrycie z grudnia 2016 roku ułatwiło przyspieszenie prac. Natomiast w lutym służby mogły już ogłosić pełen sukces.

Argentyńska minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich o efektach współpracy argentyńsko-rosyjskiej poinformowała na Twitterze. W szkole w Buenos Aires, która znajduje się na terenie ambasady Rosji, odnaleziono szesnaście walizek, w których znajdowało się 389 kilogramów kokainy, wartej około 55-60 mln dolarów.

Tyle tylko, że była to prowokacja służb, mająca na celu ustalenie, jak wyglądają kanały przerzutowe przestępców i ich współpracowników. Gdy potwierdzono, że w walizkach jest kokaina, opracowano plan, by trafić na przestępców. Zamieniono kokainę na mąkę i umieszczono w walizkach nadajniki GPS.

Bagaże trafiły do Rosji, jednak cały czas były obserwowane przez funkcjonariuszy. Ofiary prowokacji nie wiedziały, że w walizkach znajduje się mąka, ale pojawiły się na umówionym miejscu.

W ten sposób służbom udało się zatrzymać podejrzanego o organizowanie logistycznych aspektów przemytu Aleksandra Czikajłę i policjanta Iwana Blizniouka, który odpowiadał o załatwianie spraw podczas kontroli. Za logistykę miał odpowiadać także Ali Abjanow, były dyplomata, który pracował w placówce w Buenos Aires - do jego aresztowania doszło w Moskwie.

Minister Bullrich opisywała, że była to najbardziej spektakularna akcja w historii Argentyny w zakresie walki z narkobiznesem. W jej wypowiedziach pojawił się także wątek podejrzanego opisanego jako "K", który miał kupować narkotyki. Wiadomo tylko, że mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Więcej o:
Komentarze (35)
Prawie 400 kg kokainy w ambasadzie Rosji w Argentynie
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 28 razy 4

  jeśli myślicie, że pis'owskie dyplomatoły nie dorabiają

  to nie myślicie

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 8 razy 2

  jakos mnie to wogole nie dziwi ....

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 2

  albo komentujący mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem, albo mają jeszcze inne, wiarygodne informacje na temat tego przemytu. Ja tylko doczytałem się, że akcja była we współpracy z Rosjanami i ze aresztowań dokonano na terenie Rosji.

 • kocurimysza

  Oceniono 5 razy 1

  To Dlatego sa Ruscy Tacy Nakreceni , .

 • tumaxer

  Oceniono 11 razy 1

  Podejrzany K.? Jarosław K.?

 • jael53

  Oceniono 7 razy 1

  Przecież to jest pomysł jak z powieści Matti Roenkiego.

 • spyderman2

  Oceniono 16 razy 0

  ruskie trole wychwalające pis teraz bronią swych narkotykowych ziomali

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 0

  "Prawie 400 kg kokainy na terenie ambasady Rosji. Przemyt "kanałami dyplomatycznymi""

  Kól tytulik, proszę "ks"!

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 0

  Nasi gorsi? Jestem zawiedziony. W puszkach i parówkach nic nie tego? W małpeczkach też nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX