W końcu ktoś zakazał nieludzkiego traktowania tych zwierząt. Reszta państw powinna wziąć przykład

Szwajcarzy postanowili ukrócić proceder gotowania homarów na żywca. Badania wykazują, że wbrew temu, co sądzono, skorupiaki najprawdopodobniej odczuwają ból jak inne zwierzęta.

Od marca tego roku na terenie Szwajcarii restauratorzy nie będą mogli wrzucać do wrzątku żywych homarów. To efekt nowego prawa, przyjętego przez szwajcarski rząd. 

Mają być zabite szybko i bezboleśnie

Jak podaje CNN, od przyszłego miesiąca homary będą musiały być ogłuszone przez zabiciem albo zabite szybko i bezboleśnie. Ponadto nowe prawo zabrania transportowania żywych skorupiaków, także homarów, w lodzie lub bardzo zimnej wodzie. Stworzenia muszą być przetrzymywane w środowisku zbliżonym do ich naturalnego. Wcześniej prawo w kwestii skorupiaków zmieniono we Włoszech, gdzie władze również zakazały restauratorom przetrzymywania ich w lodzie.

Chronimy ptaki i ssaki, dlaczego nie skorupiaki?

Dotychczas sądzono, że homary nie odczuwają bólu. Jednak badania naukowców podważają tę teorię. - Według naszych danych, jest bardzo prawdopodobne, że zwierzęta te odczuwają ból. Zapewniamy ochronę ptakom, ssakom, teraz tylko trochę ochrony skorupiakom, pytanie, skąd bierze się ta różnica? - mówi cytowany przez CNN profesor Robert Elwood z Queen's Univeristy in Belfast. Badania prowadzone przez Elwooda udowadniają, że gotowanie homarów jest czymś nieludzkim.

Więcej ochrony dla homarów

Choc Elwood chwali Szwajcarię za tę decyzję, przyznaje, że to jedynie pierwszy krok. - Nie wiem ile homarów rocznie gotuje się w Szwajcarii, ale to prawdopodobnie niewielka ilość w porównaniu z miliardami miliardów, które znajdują się w ludzkim łańcuchu pokarmowym - stwierdził naukowiec.

Lisy polarne cierpią na farmach futer. Hodowcy celowo przekarmiają zwierzęta

Więcej o:
Komentarze (97)
Szwajcaria zakazuje gotowania żywych homarów. Skorupiaki czują ból
Zaloguj się
 • fumsia

  Oceniono 36 razy 28

  Zwierzę nie ma duszy więc nie czuje... Ludzie o innej karnacji to pewnie nie ludzie... Nie do końca wiadomo czy kobieta to też człowiek...
  A tak poważniej to niby idziemy w dobrym kierunku (jak teraz z homarami) ale strasznie wolno

 • damajah

  Oceniono 32 razy 24

  A ja jestem za. Ludzie jedzą zwierzęta bo tak nas Bóg stworzył, ale nie muszą zadawać im niepotrzebnego cierpienia. Mamy o wiele za dużo mięsa (którego absolutnie nie potrzebujemy w takich ilościach) stąd to koszmarne hodowanie zwierząt w warunkach niegodnych żywego stworzenia, wrzucanie żywego homara czy raka do wrzątku też zawsze wydawało mi się bestialstwem i fajnie że zaczynają z tym walczyć. Zawalczyli by mocniej z tym co się wyprawia z drobiem oraz zwierzętami na futra. Ludziom nie potrzeba tak dużo mięsa!

 • jakobhorner

  Oceniono 29 razy 11

  dlaczego skorupiaki miały nie odczuwać bólu? Kto taką bzdurę kiedykolwiek wymyślił? Przecież raki rzucone do wrzątki piszczą.

 • vontomke

  Oceniono 29 razy 9

  Do lat 80 sądzono że niemowlęta nie odczuwają bólu i operacje robiono bez znieczulenia. Ludzie to barbarzyńcy.

 • tinnman

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej wzięliby się za obrzezanie. Przecież zarówno mali chłopcy, jak i dziewczynki odczuwają ból podczas obcinania kawałka ciała. Dla niewtajemniczonych: obrzezanie to obcięcie napletka z penisa chłopca. U dziewczynek to wycięcie fragmentu lub całości warg sromowych. Po to, żeby kobieta nie odczuwała przyjemności z seksu.
  A co Wy, lewacy, sądzicie na ten temat?

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie sa POTWORAMI ! Jakich Swiat nie widzial i kosmos nie zobaczy nigdzie .

 • flying_ben

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie wielu religiom moralności nie dostaje, tam wkracza Nauka. I bardzo dobrze.

 • 4ted

  Oceniono 2 razy 0

  Odkryto, że zwierzęta to zwierzęta, eureka!

  Człowieka od innych zwierząt dzieli różnica max 5% genomu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX