Obraźliwe napisy na polskim konsulacie w Izraelu. Na bramie pojawiła się też swastyka

"Mordercy", "polskie g***o" - takie napisy zostały wysprejowane na wjeździe do polskiego konsulatu w Tel-Avivie. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

O obraźliwych napisach informują izraelskie media. Swastyki i napis "polskie g***o" pojawiły się na bramach konsulatu, a tuż obok, na tablicy informacyjnej wysprejowano też "mordercy" i "pie***lcie się". Policja wszczęła śledztwo w sprawie dewastacji budynku.

Haaretz.com zauważa, że do aktu wandalizmu doszło dzień po wypowiedzi polskiego premiera, która została bardzo źle przyjęta na świecie, a w Izraelu szczególnie.

MSZ reaguje i żąda ochrony

Artur Lompart z biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że resort interweniował w tej sprawie u władz izraelskich. Strona polska zwróciła się do tamtejszych władz, aby podjęły działania w celu ochrony tej placówki dyplomatycznej.

Lompart podkreślił, że zdaniem MSZ należy zdecydowanie obniżyć temperaturę dyskusji pomiędzy Polską a Izraelem, ponieważ nie sprzyja to dialogowi.

Morawiecki o "żydowskich sprawcach"

Dziennikarz żydowskiego pochodzenia, którego rodzina została wydana gestapo przez polskich sąsiadów, zapytał Mateusza Morawieckiego o udział Polaków w Holokauście. W odpowiedzi premier zaczął mówić o "żydowskich sprawcach" (ang. "Jewish perpetrators"). - Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy - mówił. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał w tej sprawie oświadczenie. - Słowa polskiego premiera w Monachium były oburzające. To jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu. Zamierzam z nim wkrótce porozmawiać - powiedział.

"Nie ma za co przepraszać"

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek twierdzi, że premier "powiedział prawdę, która jest trudna do przyjęcia przez stronę izraelską". Jej zdaniem strona Polska nie ma za co przepraszać. Z ostatnich informacji wynika, że Morawiecki rozmawiał telefonicznie z Netanjahu, ale nie zażegnał kryzysu.

Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z Netanjahu. Po jej zakończeniu napisał na Twitterze, że Holocaust, ludobójstwo na Żydach popełnione przez niemieckich nazistów, był wyjątkowo przerażającą zbrodnią. Zaznaczył, że w tych strasznych czasach, wśród wszystkich narodów byli ludzie, którzy zdobywali się na gesty największego miłosierdzia. "Byli niestety i tacy, którzy odsłaniali najciemniejsze strony natury ludzkiej, kolaborując z niemieckimi nazistami. Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze" - napisał Morawiecki.

Premier Izraela o polskiej rodzinie swojej żony

Strona Izraelska poinformowała, że Netanjahu powiedział Mateuszowi Morawieckiemu, iż uwagi, które zostały wypowiedziane w Monachium, są niedopuszczalne i że nie ma podstaw do porównywania działań Polaków podczas Holokaustu z działaniami Żydów. 

Netanjahu podał Morwieckiemu przykład rodziny swojej żony. - Byli ukrywani przez Polaków, sprawiedliwych ludzi. Ale kiedy Niemcy opuszczali miasto, Polacy pobiegli za nimi i powiedzieli: "tam ukrywają Żydów". I wtedy zabili dziadka mojej żony - mówił Netanjahu dziennikarzom. - Jeśli Morawiecki mówi, że chce dochodzić do prawdy, proszę bardzo, oto przykład, niech zbada prawdę - dodał.

Ojciec Sary Netanjahu, Shmuel Ben-Artzi urodził się w Biłgoraju. Z kolei ojciec Benjamina - Benzion urodził się w Warszawie. Obaj wyjechali z Polski na tereny dzisiejszego Izraela jeszcze przed wojną.

Benjamin Netanjahu powiedział także, że "przeinaczenia dotyczącego Polski nie da się skorygować za pomocą innego przeinaczenia". Premier powiedział również, że celem Holokaustu było zniszczenie narodu żydowskiego i że wszyscy Żydzi zostali skazani na karę śmierci. 

Strona izraelska zapewnia, że obaj przywódcy zgodzili się, że rządy będą kontynuowały dialog w tej sprawie. Jak podaje "Times of Israel", rząd Izraela chce wyprostować stosunki z Polską "bez dramatycznych ruchów", ale premier przyznał, że "wszystkie opcje są na stole". 

Więcej o:
Komentarze (622)
Izrael. Obraźliwe napisy na polskim konsulacie w Izraelu
Zaloguj się
 • 24iwona

  Oceniono 60 razy 32

  No cóż...... Przytoczę w skrócie jeden z wpisów pamiętnika mojej prababci, która przeżyła 2 wojny światowe. Wpis ma datę z II wojny światowej. " Na ul. Madalińskiego mieszkało młode małżeństwo Polsko-Żydowkie. Ona Żydówka, on Polak. Ukrywali troje żydowskich dzieci. Rodzice tych dzieci mieszkali na Nalewkach. Pewnego dnia sąsiad (też żydowskiego pochodzenia mieszkający na Nalewkach) zainteresował się brakiem dzieci. Rodzice tych dzieci zaczęli opowiadać, że wysłali je do dalszej rodziny na wieś ale sąsiad tak drążył, że w końcu powiedzieli gdzie są ich dzieci naprawdę. Po kilku dniach sąsiad zażądał zapłaty za to, że nikomu nie powie gdzie są ich dzieci. Niestety nie zapłacili tyle ile chciał, więc ich wydał. Niemcy zgarnęli rodzinę ukrywającą dzieci i sąsiadów z całego piętra. Wywieźli ich do obozu. 17 Polaków i 4 Żydów." Wszędzie znajdzie się zły i zachłanny człowiek, dla którego życie innych jest warte tyle co nic.

 • jupix

  Oceniono 45 razy 25

  Hitler nigdy by nawet nie pomyślał, że Żydzi będą malować swastyki w Izraelu.

 • Oceniono 31 razy 17

  sorry, ale teraz obie strony - duzy krok w tył. nie mozna pozwolić do eskalacji. 80 lat po wojnie naziści biliby brawo patrząc na to wszstko.

  a tak odbiegając od wagi i powagi tematu, to niestety w tym sporze trafiliśmy chyba na dwa narody mające największy dupościsk na swoim punkcie.

 • tom-pek

  Oceniono 30 razy 16

  taki napis w Polsce na ich Konsulacie i afera na cały swiat jest gotowa ....jacy to Polacy ancisemici

 • tomleg79

  Oceniono 25 razy 15

  Państwo Izrael cynicznie wykorzystuje Holocaust dla swoich celów politycznych. Na zimno grają tragedią własnego narodu, na zimno od lat łącznie z międzynarodową lewicą starają się wmówić polską współodpowiedzialność. Są obrzydliwi w swym holocaust industry.

 • gmk38

  Oceniono 18 razy 10

  To najbardziej nazistoski kraj na świecie . Lekcje Historii mają najbardziej zaklamana na świecie !'do Polski przyjeżdżają z karabinami ' kto na to pozwolil ?!

 • acer100

  Oceniono 26 razy 10

  czy wyobrażacie sobie co powiedziałby świat ,gdybyśmy my takie wyzwiska na żydow napisali na ich konsulatach i ambasadzie

 • goldenboy34

  Oceniono 19 razy 9

  Adam Michnik jeszcze 20 lat temu....

  „Wielokrotnie się zastanawiam, dlaczego w świecie nie panuje stereotyp, że Rosjanie są antysemitami. Nie ma takiego stereotypu. Albo dlaczego dzisiaj w Izraelu mówi się, że Holokaust robili naziści, nie Niemcy” – mówił naczelny „Wyborczej” i wyjaśniał:

  „Nie chodzi o to, że Polacy nie mieli swoich faszystów. Mieliśmy. Każdy naród ich ma.(…) Mówi się bowiem w świecie o Polakach, jako antysemitach, chociaż nie mieli swojego Lavala, czy Brasillacha, a nie mówi się tak o Francuzach, którzy ich mieli. Dlaczego? Dlatego, że trzeba było znaleźć jakiś sposób, żeby usprawiedliwić Jałtę. Żeby mógł sobie Zachód powiedzieć: Był taki naród, który wprawdzie od pierwszego dnia wojny walczył z Hitlerem, ale to był naród paskudny, nietolerancyjny i zrobił Żydom wiele złych rzeczy. Ten naród został sprzedany w Jałcie towarzyszowi Stalinowi, trzeba było znaleźć jakiś sposób, żeby samego siebie usprawiedliwić”

  ....jak trafne słowa....

  Ciekawe czy dzisiaj by je jeszcze raz powtórzył....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX